Özdilek
Cavit İnam
Cavit İnam

CHP’de değişim ve iktidar umudu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde, seçim yenilgisinin ardından dile getirilen değişim talebinin, yakın ayda yapılan, olağan kurultayında delegeler tarafından karşılık görmesinin sağladı.

23 Kasım 2023 Saat: 14:44

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde, seçim yenilgisinin ardından dile getirilen değişim talebinin, yakın ayda yapılan, olağan kurultayında delegeler tarafından karşılık görmesinin,  kadroların gençleştirilmesinin ve merkezi yönetimde kadınların ağırlık kazanmasının, demokrasimiz açısından örnek ve önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum.

Bu gelişmeler doğrultusunda, kurultay sonucu, CHP'nin, 8'nci Genel Başkanı olan, Sayın Özgür Özel'e ve yeni yönetim kadrolarına büyük sorumluluk düştüğünü de özellikle vurgulamak istiyorum. Yenilenmenin, öncelikle düşünsel, ilkesel ve ideolojik bazda olması, bugüne dek yapılan siyasi yanlışlardan ders alınması, örgütsel yapının yeniden dizayn edilmesi yönündeki ihtiyacının biran önce yerine getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Siyaseti, üyelik ilişkisi içinde olmadan ve aktif görev üstlenmeden, yakından izleyen, bir yurtsever olarak, süreç ile ilgili izlenim, görüş ve önerilerimi ortaya koymanın, değişim sürecine hep birlikte katkı sunmanın, ülkemizin geleceği ve toplumsal sorumluluğumuz  açısından çok önemli olduğuna inanıyorum.

Siyaset yapma açısından (yetersizlik içeren  ve çağın koşullarını gözetmeyen partiler yasası olgusu bir tarafa bırakılarak), CHP özelinde, bugüne dek yapılmış olan yanlışları öncelikle kayda geçirmek gerektiği görüşündeyim. Cumhuriyet ile koşut, 100 yıllık bir partinin, bugüne dek tek başına iktidar olmamasının, Cumhuriyet değerlerine bağlı, eşitlik ve hukukun üstünlüğüne inanan demokratik cephe açısından moral sorunu oluşturduğunu kabul etmek gerekiyor. Bu genel doğrudan hareketle:

 

- CHP'nin tarihi mirasına ve köklü geçmişe kıyasla, üye sayısının yetersiz kaldığı,

 

- Lider kültü ve dar kadroculuk tercihi doğrultusunda, örgütlere yeterli önem verilmediği,

 

- Tabandan, tavana yapılanmanın sağlanmadığı,

 

- Üyelerin eğitimine önem verilmediği,

 

- Teşkilatların sürekli aktif bir konumda olmasının önemsenmediği,

 

- Mahalle yapılanmaları, örgüt içi eğitimler paneller, çalıştaylar, kültürel etkinliklere önem verilmediği,

 

-Halk ile süreklilik içeren organik bağ kurulamadığı,

 

- İdeolojik duruşun netleşip, bu doğrultuda örgüte aktarım sağlanmadığı,

 

- Örgüt kapsamında ve üyeler bazında;  demokrasi özgürlük, paydasında birleşmek yerine; kişisel ikbal beklentisi, aidiyet, kimlikli temelli ayrışmaların yaşandığı,

 

- Kişiye bağlılık içeren taraftarlık duygusunun ağırlıkta olduğu,

 

- Seçimlerde başarılı olmanın yolunun, son viraja girildiği dönemde değil, biten seçimden sonra başlanması gerektiği yolundaki yöntemin benimsenmediği  (son seçim süreci içinde, Geçmiş Dönem Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun,  ABD, İngiltere gezileri, teknik göstergeler üzerinden yapılan, halkta karşılığı olmayan, ekonomik içerikli sinevizyon gösterimi ve benzer uygulamalar gibi),

- Parti içi demokrasi kültürü ve katılımcı anlayışın yeterince gelişmediği, bu bağlamda, seçilen belediye başkanları, otoriter bir yapı içinde ve bir bilen konumunu benimsedikleri, kentin dinamikleri ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile birlikte çalışma ihtiyacı duymadıkları,

- Seçilen belediye başkanının, kenti kucaklama misyonundan öte; sadece partinin başkanı olduğu genel kabulü doğrultusunda; başarı kriteri olarak, örgütün bireysel taleplerini karşılamak ile ölçüldüğü, gibi öne çıkan ve benzer hatalar nedeniyle, bugüne dek, yerelden başlayarak, iktidar olma iddia ve sürecinin inşa edilememe sonucu doğurmuş, toplumsal hayal kırıklığına yol açılmıştır.

 

Netice itibariyle, Cumhuriyet ile özdeş CHP'nin, bugüne dek iktidar olamama nedenlerini, başta üyeler, sempati duyanlar, delegeler, örgüt yöneticileri, yönetim kadroları ve genel başkan olmak üzere, yapılacak çalıştaylar ile detaylı sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, özgür bireyler olarak bizlerin, taraftarlık duyguları içinde değil; ilkesel bazda duruş, eleştiri ve tercih içinde olmamız gerektiğine inanıyorum.  Yapılacak olan tüm özeleştiriler de dikkate alınarak, demokratik bir tüzük değişikliği ile birlikte, CHP'nin, iktidara talip parti konumuna gelmesi sağlanarak, ülkenin yazgısını değiştirileceği yönünde umut verilmesi gerektiğine inanıyorum. Başta Sayın Özgür Özel olmak üzere, CHP'nin yönetim kadrolarına ve örgütlerine başarılar diliyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

"Keyifli bir emeklilik süreci yaşama önerimdir"1 Haziran 2024 Saat: 14:18
Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na önerimdir
Yerel seçim başarısı, demokrasi açısından umut oluşturmuştur!14 Nisan 2024 Saat: 13:23
Mahalli seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'in, "Türkiye İttifakı" söylemi ile, birinci parti olarak elde ettiği büyük başarı, demokratik güçler açısından, geleceğe yönelik umut oluşturmuş, sevinç yaratmıştır.
"İzmit Kent Lokantası" ve sosyal belediyecilik29 Şubat 2024 Saat: 23:04
Sosyal belediyecilik ve halkçı uygulamalar doğrultusunda; İzmit Belediye Başkanı, Sayın Fatma Hürriyet Kaplan'ın girişimlerini takdir ile karşılıyorum.
Kayıp Roma Başkenti Nikomedia, bu konferansla taçlandırıldı27 Kasım 2023 Saat: 16:43
İzmit tarihini arıyor. Bu doğrultuda yapılan arkeolojik çalışmaların tanıtımına yönelik; Nikomedia: Roma İmparatorluğu Başkenti'nden, Türk Endüstri Başkentine temalı konferans harikaydı.
CHP kongresi, toplumsal umutları yeniden yeşertti!6 Kasım 2023 Saat: 23:41
CHP'nin anılan kongresi itibariyle, toplumsal umutların yeniden yeşermesi sağlanmıştır.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat