adres fındık
W Travel
Özcan pişmaniye
secret agrden
Radyo
Haber Reklam Net Medya
Necdet Güler
Necdet Güler

Ormanlara yeni darbe

Geçen Mart ayında bir yönetmelik yayımlandı: Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği.

15 Ekim 2020 Saat: 11:35

Ormanlara yeni darbe

Bir yönetmelik bilimsellikten bu kadar uzak nasıl olabilir?

Bir ülkenin orman kanununda, orman tarifi, “Tabii olarak yetişen veya emekle yetiştirilen ağaç ve ağaççık toplulukları yerleriyle birlikte orman sayılır” şeklinde, bir ilkokul çocuğunun yapabileceği şekilde ise olacağı budur.

Bir ülkenin orman kanununda, ot örtüsünün bile erozyonu belli ölçüde önlediği bilimsel gerçek olduğu halde “Funda veya makilerle örtülü orman ve toprak muhafaza karakteri taşımayan yerler, orman sayılmaz” yazıyorsa olacağı budur…

 

Bir ülkenin orman kanununun bir maddesinde “Devlet ormanlarındaki tohum meşcereleri (sınırları belirli orman parçaları), gen koruma alanları, endemik ve korunması gereken nadir ekosistemlerin bulunduğu alanlarda maden aranması ve işletilmesine izin verilebileceği” yazıyor ise olacağı budur.

Bunun sonucu olarak özel ağaçlandırma yapacaklara;   

Orman rejimine ait  yerlerde tohum meşçereleri  gen koruma alanları, endemik ve korunması gereken nadir ekosistemlerin bulunduğu alanları da kullanma izini veriliyor,

Projesi yapılırken özel ağaçlandırma yapmak isteyenin ancak razı olduğu ağaç / bitki türleri dikkate alınıyor,

Projesinde, ağaçlandırmada kullanılacak fidanın menşei ve yetiştirileceği fidanlık için tek kelime bulunmuyor. Aşılama çalışmalarında,  aşı kalemlerinin uygun olmayan yerlerden alınması sonucu bitki  hastalıklarının yayılması hiç dikkate alınmıyor.  Örneğin Çin’den yola çıkarak Samanlı dağlarındaki kestane ağaçlarına kadar ulaşan Kestane Mazı Arısı ile aralarında, karaağaç, çınar, meşe, akçaağaç gibi orman ağaçlarının da olduğu  300 kadar bitki türüne arız olan ve Şanlıurfa yöresinde  de görülen Xylella fastidiosa isimli  bakteri gibi zararlılar  bu yönetmeliği hazırlayanları hiç ırgalamıyor.

 

Ağaçlandırma için seçilen alanların toprak analiz sonuçları  isteniyor ama toprak derinliği hiç konu edilmiyor.

Ama bir madde var ki hayalleri süsleyecek nitelikte; devlet ormanlarında tesis edilen özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya sahalarında; üretim, işleme, bakım ve koruma amaçlı konteyner, karavan, prefabrik bekçi evi, taşınabilir tuvalet, hangar-depo, su deposu, sulama ve yangın havuzu, su isale hattı, su kuyusu, don kırıcı tesisler, elektrik tesisleri ve B tipi (toplam genişliği 3,5-6 metre olan) tali orman yolu yapılmasına izin veriliyor. Üstelik özel ağaçlandırma sahalarında meyve ağaçlarının dikimine,  ağaç fidanları  arasında kapalılık oluşuncaya kadar sebze gibi otsu bitkilerin yetiştirilmesine imkan tanınıyor.

 

Bu durumda manzarası güzel, orman yollarıyla  bağlantısı iyi, bakısı uygun, içinde kaynak suyu olan alanlar kapışılıyor. Çünkü buraları kiralayanlar meyve ve sebze yetiştirme izinlerinden de faydalanarak  49 yıllığına (Bu sürenin 49 yıl daha uzatılması mümkün) orman içinde  adeta  çiftlikler kurabilecek. Ne müthiş değil mi !..

Neredesiniz Orman Fakülteleri !.

Neredesiniz Orman Mühendisleri odaları !

Ormanlarda HES, RES,  taş ocakları kurulmasına, maden aramasına  karşı duranlar neredesiniz!

Ses verin…

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Bitkilerin göçü21 Ekim 2020 Saat: 12:10
Tarih göçlerle doludur. İnsanlar asırlardır, harpler, kuraklığa bağlı yiyecek kıtlığı, doğal afetler yüzünden bulundukları yerlerden göç ettiler. Bu süreç hala sürüyor.
Peynir gemisi yolda !..8 Ekim 2020 Saat: 23:53
Geçen pazar günü TV kanallarından birinde, çevre konusunda çok aktif ünlü bir vakfın üst görevlisi bir bayanın konuşmasına rastladım.
Doğal Seleksiyon19 Eylül 2020 Saat: 22:14
Geçenlerde mecbur kaldım, bir süpermarkete gittim.
Yıpratan yol8 Eylül 2020 Saat: 12:11
Hiç dikkat ettiniz mi? Batı ülkelerinde garlara, otobüs terminallerine, yolcu gemilerinin kalkış yerlerine, hava limanlarına ulaşım sağlayan kent içi yollara özel önem verilir.
Sel1 Eylül 2020 Saat: 23:09
Geçtiğimiz hafta Giresun sel felaketi yaşadı.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat