adres fındık
Özcan pişmaniye
radyolar
Haber Reklam Net Medya
Fahri Örengül
Fahri Örengül

İzmit,Halkevi Binası Kente Kazandırılmalıdır.

İzmit Halkevi cumhuriyet döneminin kente kazandırdığı çok önemli bir mimari ve sosyal kurumlarından birisidir.

9 Haziran 2020 Saat: 13:47

     1938 yılında yurttaşlarımızın % 80 inin okuma yazma bilmemesi nedeniyle halk eğitim çalışmaları ve halkevleri projesi kapsamında yapılan bir eserdir.

Binada jimnastik salonu, kütüphane, konferans salonunu,halka açık müsamere salonu ile bir gazino vardır.O zaman bina deniz kenarında olduğundan plaj dahi düşünülmüştür.Ayrıca şehir lokantası da bir süre burada hizmet vermiştir. İzmit Halkevi arşivi ile Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararından bu kulenin “deniz feneri” olarak yapıldığı anlaşılmaktadır.O yıllarda Türkiye nüfusu 17 milyon,İzmit’in nüfusu da çok azdı.

     1942 – 1943 yılları arasındaki süreçte,1500 kişi tarafından izlenen 8 konser ,14 aile toplantısı, 4 köy gezisi, şiir dinletileri,10.000 kişi tarafından ziyaret edilen 4 sergi yapılmıştır.Halkevi polikliniğinde 1600 hasta tedavi edilmiş, 300 fakir okul talebesine önlük, 15 fakir talebeye ayakkabı alınmış, Kız                   Enstitüsü’ndeki fakir öğrencilere kitap, defter, kumaş ve dikiş malzemesi temin edilmiştir (21 Şubat 1943 Türk yolu Gazetesi).Nüfusa göre düşünüldüğünde halkevinin çok önemli bir işlev gördüğü hemen anlaşılmaktadır.

     Halkevlerinin 1951 yılında siyasi bir kararla kapatılması nedeniyle İzmit’teki Halkevi de kapatılmış,bütün demirbaş eşyalar toplanarak bir odaya konmuş,sinema salonu da  mühürlenmiştir (17 Ağustos 1951 Türkyolu Gazetesi).

    Bu bina cumhuriyet tarihimizin Kocaeli’deki en önemli tarihi binalarından birisidir.Bu binanın İzmit belediyesinin çalıştığı tarih koridoru projesi kapsamında ve kentin hafızasının korunması için mutlaka ihya edilmesi gerekir.Bu şekilde halkevi binasının amacına uygun,kent insanı ile bütünleşen bir konumda ve mimari projesine uygun biçimde restore edilerek kent insanının kullanımına açılması bir kentlilik bilincinin ifadesidir.

Aynı şekilde İzmit Türk Yolu gazetesinin tüm nüshalarının da toplanması ile halkevi binasında tarihe ışık tutmak açısından kent hafızasına sunulması gerekir.Bütün bu işlerin siyaset üstü bir anlayışla değerlendirilmesi ,ortak bir akılla hayata geçirilmesi bir kentli sorumluluğudur.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Türkiye’de Siyaset Yeniden Yapılanıyor2 Haziran 2020 Saat: 21:07
Ülkemizin bugünkü siyasi yapılanmasının temel mimarının MHP olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Savunmayi Savunmak, Demokrasiyi Savunmaktır,18 Mayıs 2020 Saat: 15:33
Biliyormusunuz,avukatlar ülkemizde yıllardır,sadece vatandaşları değil,savunmayı da yani kendilerini de savunmakla meşguller.
Basın özgür mü ?3 Mayıs 2020 Saat: 22:01
İfade özgürlüğü o ülkedeki demokrasinin varlığını yada yokluğunu ortaya koyan turnusol kağıdı gibidir.
Cumhurbaşkanına hakaret iddialarında düşünce ve ifade özgürlüğünün evrensel değerlendirilmesi9 Mart 2020 Saat: 12:21
Siyasetçilerin hiç unutmayacakları en önemli atasözlerinden birisi “söylediğimin esiri söylemediğimin efendisiyim” şeklindeki yabancı kaynaklı bir atasözüdür.
Hakim teminatı ve demokrasi24 Şubat 2020 Saat: 15:57
Türkiye enteresan bir ülke oldu.Devletin ana kurumları siyasi etkiden uzak sadece Devlet dediğimiz ana çatı için çalışırdı.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat