İzopoint
ekoyaşam
net haber ajansı
haberci tv
Fikret Gökmen
Fikret Gökmen

Arabulucuk kapsamı genişledi

Uygulanmakta olan iş davaları ile ilgili arabuluculuk işlemlerinin kapsamı genişliyor.

17 Aralık 2018 Saat: 11:45

. Dünyada arabuluculuğu sadece avukatların yaptığı tek ülkeyiz. Dünyada her uzmanlık dalında olanlar kendi alanları ile ilgili arabuluculuk yaparken Türkiye’de böyle bir uygulama olması da ilginç.

 

                Ticari Alacak Davalarında Arabuluculuk Şartı

 

                Ticari davalardan, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce de arabulucuya başvurulması dava şartı olacak. Bu şart, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ilk derece mahkemeleri ve bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay’da görülen davalar hakkında uygulanmayacak.

                Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten 6 hafta içinde sonuçlandıracak. Bu süre, zorunlu hallerde arabulucu tarafından en fazla iki hafta uzatılabilecek.

                Davacı, arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılamadığına ilişkin son tutanağın aslını veya arabulucu tarafından onaylanan bir örneğini dava dilekçesine eklemek zorunda olacak. Bu zorunluluğa uyulmaması halinde mahkemece davacıya, son tutanağın bir haftalık kesin süre içinde mahkemeye sunulması gerektiği, aksi takdirde davanın usulden reddedileceği ihtarını içeren davetiye gönderilecek. İhtarın gereği yerine getirilmezse, dava dilekçesi karşı tarafa tebliğe çıkarılmaksızın davanın usulden reddine karar verilecek.

 

                Arabulucuya Başvurulmadan Dava Açılması

 

                Arabulucuya başvurulmadan dava açıldığının anlaşılması halinde, herhangi bir işlem yapılmaksızın davanın, dava şartı yokluğu sebebiyle usulden karar verilecek.

                Arabulucu, taraflara ulaşılamaması, taraflar katılmadığı için görüşme yapılamaması, tarafların anlaşması veya anlaşamaması hallerinde arabuluculuk faaliyetini sona erdirecek ve son tutanağı düzenleyerek durumu arabuluculuk bürosuna bildirecek.

                Taraflardan birinin geçerli bir mazeret göstermeksizin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda, toplantıya katılmayan taraf son tutanakta belirtilecek ve bu taraf, davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacak; ancak her iki tarafında ilk toplantıya katılmaması sebebiyle sonra eren arabuluculuk faaliyeti üzerine açılacak davalarda, tarafların yaptıkları yargılama giderleri kendi üzerlerinde bırakılacak.

 

                Konkordato Raporlarını Kim Hazırlayacak

 

                Kanunla, İcra ve İflas Kanunu’nun 15 Mart 2018’de yürürlüğe giren konkordatoya ilişkin hükümleri revize ediliyor.

                Kanunla, borçlunun, konkordato talebine ekleyeceği belgelere yönelik değişiklik yapılıyor, eklenecek belgeler arasındaki finansal analiz raporu, güvence veren denetim raporu olarak değiştiriliyor.

                Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşu tarafından Türkiye Denetim Standartlarına göre yapılacak denetim kapsamında hazırlanan ve konkordato ön projesinde yer alan teklifin gerçekleşeceği hususunda makul güvence veren denetim raporu ile dayanakları, konkordato başvurusu sırasında mahkemeye sunulacak.

                Denetim raporunu hazırlayacak denetim kuruluşlarının faaliyetleri, bu kuruluşların hak ve yükümlülükleri, hazırlanan raporların ilgili kurum tarafından incelenmesi ve denetlenmesi, bu raporlar sebebiyle denetim kuruluşlarının idari ve hukuki sorumlulukları ile diğer hususlar hakkında, 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri uygulanacak.

 

                Konkordato Komiserinin Seçimi

 

                Kanunla, konkordato komiserinin seçimi, nitelikleri ve eğitimiyle ilgili düzenleme yapılıyor.

                Üç komiser görevlendirilmesi durumunda komiserlerden biri, mahkemenin bulunduğu ilde faaliyet göstermek şartıyla Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yetkilendirilmiş bağımsız denetçiler arasından seçilecek.

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

2019’da bizi bekleyen değişiklikler14 Ocak 2019 Saat: 17:24
Yeni yılda vergisel oranların bir kısmı yeniden değerleme, bir kısmı enflasyon oranı ve bir kısmı da tamamen bakanlığın tasarrufu ile arttırıldı.
Emlak vergi değerleri değişti7 Ocak 2019 Saat: 10:57
Bilindiği üzere 2018 yılı yeniden değerleme oranı %23,73 olarak açıklandı.
Asgari ücret arttı ama?3 Ocak 2019 Saat: 09:32
Asgari ücret 2019 yılı için %26 oranında arttırılarak brüt 2.558, Net 2.020,90 TL olarak açıklandı. %26’lık artış son yıllarda yapılan en büyük artış olarak değerlendirilmekte.
Nakit ödeme kısıtlamasında özellikli durum24 Aralık 2018 Saat: 13:36
Bilindiği üzere Maliye Bakanlığının kayıt dışı işlemleri önlemek amacıyla 7.000 TL’yi aşan ödemelerin banka finans kuruluşları ve PTT aracılığı ile yapılması zorunluluğu getirmişti.
Kimler riskli mükellef kapsamında4 Aralık 2018 Saat: 00:06
Gelir idaresi başkanlığı oluşturduğu risk havuzlarından aldığı bilgilerle incelenmesi gereken mükellefleri tespit etmeye çalışıyor.
Tüm Yazıları