Özdilek

Turizm

Müze ve ören yerleri ziyarete açılıyor

Turizm Bakanlığımıza bağlı müze ve ören yerleri normalleşme süreci kapsamında 1 Haziran tarihinden itibaren ziyarete açılıyor.

31 Mayıs 2020 Saat: 21:28
Müze ve ören yerleri ziyarete açılıyor
Müze ve ören yerleri ziyarete açılıyor

Müze ve ören yerleri ziyarete açılıyor

Turizm Bakanlığımıza bağlı müze ve ören yerleri normalleşme süreci kapsamında 1 Haziran tarihinden itibaren ziyarete açılıyor.

Ziyaretçilerine kapılarını yeniden açacak olan Kocaeli Müze Müdürlüğüne bağlı Kocaeli Arkeoloji Müzesi, Atatürk, Redif ve Etnografya Müzesi ve Saray Müze normalleşme süreci kapsamında alınan önlemleri müze müdürü Serkan Gedük sosyal medya hesabından duyurdu. Virüs önlemlerine karşı yapılan uyarı görselleri dikkat çekici ve müze konseptine uygun olarak tasarlananmış olması gözlerden kaçmadı. 

Gedük’ün açıklaması

İşte Müze Müdürü Serkan Gedük yapılan çalışma ve yeni hazırlıklarla ilgili şu açıklamalarda bulundu:“Bilindiği gibi coronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında 18 Mart 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı müze ve ören yerleri geçici süreliğine ziyarete kapatılmıştı. Bu durum karşısında müzeciler olarak her ne kadar üzülsekte bu süreci etkin şekilde tamamlamaya çalıştık. Kocaeli Müze Müdürlüğü olarak kapalı olduğumuz süreçte Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde bakım ve onarım çalışmalarını başlattık. Bununla birlikte müzemizin arka bahçesinde bulunan Osmanlı dönemine ait mezar taşlarına yönelik teşhir ve tanzim projesi hazırladık.  Bir ay içinde “Osmanlı Dönemi Mezar Başlıkları” adı altında yeni bir sergiyi Kocaeli’mize kazandırmış olacağız.  Salgın süresince evde kalan tarihi, arkeolojiyi ve sanat tarihini seven vatandaşlarımız için Bithynia günlükleri adı altında, Bithynia’da yaşamış kahramanların çizgi roman serisini dijitale aktardık ve yayınladık, aynı zamanda canlı yayınlar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Evet,  Bu süreçte müzelerimizi yeni döneme hazırlamaya çalıştık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada Coronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan müze ve örenyerlerinin 1 Haziran’dan itibaren açılacağını duyurdu. Bu süreçten sonra bizlerde ziyaretçilerimizi güvenle ağırlayabilmek için hazırlıklarımızı tamamladık. Kocaeli Arkeoloji Müzesi’ne geldiğinizde, artık sizi kapıda İmparator Antonınus Pıus, Saray Müze’sinde ise Sultan Abdülaziz karşılayacak.  Antonınus Pıus ve Sultan Abdülaziz ne demek istiyor? COVID-19’a karşı tüm müzelerimizi dezenfekte ettik ve  tüm önlemlerimizi aldık diyerek virüse karşı korunmak elimizde diyor ve uyarıyor.  Maskenizi takın. Arkeoloji Müzemize geldiğinizde eski tren garının mistik atmosferi ve kuş sesleri eşliğinde Kocaeli’nin gizemli tarihine tanıklık eden eserler arasında huzurla, güvenle ve keyifle gezebilmeniz için, İstanbul dışındaki tek saray binası olan Kasr-ı Hümayun (Saray Müze) bahçesinde tarihin derin izlerin keşf etmeniz için,  İzmit'in Kuvayı Milliye Dönemi ve dönemin kahramanlarına ilişkin belgeler, askeri merasim ürünleri, eserlerin yer aldığı Redif, Atatürk ve Etnografya müzesini gezerken, Kocaeli’nin yakın tarihine tanıklık etmeniz için, tüm müzelerimizi virüse karşı dezenfekte ettiğimizi ve tüm önlemlerimizi aldığımızı bilmenizi istiyoruz”

Etiketler: Serkan Gedük,

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat