Özdilek

Spor

KOİDER Girişimcilik Zirvesi'ndeydi

Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği’nin (KOİDER) kurucu üyeliğini yaptığı Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) Girişimcilik Zirvesi’ndeydi.

22 Kasım 2022 Saat: 19:38
KOİDER Girişimcilik Zirvesindeydi
KOİDER Girişimcilik Zirvesi'ndeydi

KOİDER Girişimcilik Zirvesi'ndeydi

Türkiye’nin girişimcilik ekosistemini güçlendirmek ve kadın girişimciliğinin artmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Zirve’ye GİFED Üyesi olan KOİDER ve Türkiye’nin farklı illerinden İş Kadınları Dernekleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kadın Girişimci Derneği üyeleri katıldı.

 

Zirvenin açılışında konuşan GİFED Başkanı Huriye Serter, her açıdan son derece çalkantılı bir yılı geride bıraktıklarına dikkat çekerek, “Dünya ekonomisi eş zamanlı olarak Kovid-19, enflasyon, savaşlar ve dolayısıyla pek çok belirsizlikle karşı karşıya. Ülkemiz toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde 146 ülke arasında 124. sırada yer alıyor. Türkiye’de kadın girişimci oranı yüzde 13 seviyesinde. 1 milyon 330 bin girişimci var ama bunların sadece 190 bini kadın girişimci. Kadınların erkekler kadar girişimcilik potansiyeline sahip olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 40’ı; erkeklerin yüzde 45’i girişimciliğe olumlu baktığını gösteriyor. Fakat ne yazık ki kadınların bu durumu gerçek hayata yansımıyor. Kadın istihdamında da durum aynı. Kadınların ekonomiye katılımı son derece yetersiz” dedi.

 

Kadın ve erkeğin toplumda, ekonomide eşit koşulda var olması halinde Türkiye’nin yüzde 30 daha fazla zengin olacağını ve daha fazla kalkınacağına işaret eden Serter, “Kadın girişimciliği ve istihdamı, tüm toplumumuz için gerekli ve çok önemli. Kadın girişimcilerin, girişim yatırımlarından aldığı pay istediğimiz seviyede değil. Araştırmalar kadınlar tarafından yönetilen işletmelerin hikayelerinin diğer kadınlar için olumlu etkiler yarattığını gösteriyor. Bugün programımızda ilham veren kadınlar var. Ne yapacaksak hep birlikte yapacağız, tek başımıza başaramayacağımızı biliyoruz. Empati kurabilecek erkeklere ihtiyaç var. Girişimcilik Zirvesi’nin bu yıl ilkini gerçekleştiriyoruz her yıl farklı şehirlerde sürdürülebilir olmasını sağlayacağız” diye konuştu.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Nilay Kökkılınç, ise kadın girişimciliğinde ülkemiz nüfusuyla karşılaştırıldığında dünya sıralamasında ne yazık ki yüzde 8 buçuk oranıyla son sıralarda yer aldıklarını söyledi.  Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün biz kadınlara verdiği haklarla 1930’lu yıllarda örnek gösterilen ülke olduklarına dikkat çeken Kökkılınç, “Bugün geldiğimiz tablo üzüntü verici. Hepimize büyük görev düşüyor, kadın erkek çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

 

Toplantının organizasyonunu gerçekleştiren İZİKAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin ise bugün burada, 8 derneğin kendi kentlerinde nasıl fark yarattıklarını ve nasıl başardıklarına şahit olacaklarını söyledi. Kadınların büyük potansiyele sahip olduklarını, bu potansiyelin ortaya çıkarılması için hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğine işaret eden Sezgin, GİFED üyesi dernekler olarak bu konuda mücadele etmeye devam edeceklerini kaydetti.

 

Zirvenin Anadolu Kıvılcımları adını taşıyan ilk oturumunun moderatörlüğünü Yönetim Danışmanı Kıvılcım Mert gerçekleştirirken oturumda GİFED bünyesindeki kadın derneklerinin başkanları nasıl derneklerini kurduklarını ve kadın girişimcilerin yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

 

KOİDER Başkanı Nilgün Yılmaz konuşmasında derneklerinin birbirinden başarılı projelerinden bahsederek, kadın girişimciliğinin önemine vurgu yaptı ve gün geçtikçe bu önemin artacağından bahsetti. Yılmaz ayrıca GİFED Kurucu Başkanı Huriye Serter ve zirveye ev sahipliği yapan İZİKAD Başkanı Betül Sezgin ve yönetim kuruluna teşekkürlerini iletti.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat