Spor

DEVA’dan Kadına Şiddete ‘Dur’ Çağrısı

DEVA Partisi Kocaeli İl Teşkilatı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle İl Binasında bir basın toplantısı düzenledi.

25 Kasım 2022 Saat: 23:14
DEVA’dan Kadına Şiddete ‘Dur’ Çağrısı
DEVA’dan Kadına Şiddete ‘Dur’ Çağrısı

DEVA’dan Kadına Şiddete ‘Dur’ Çağrısı

DEVA Partisi Kocaeli İl Teşkilatı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle İl Binasında bir basın toplantısı düzenledi. Programa DEVA Partisi Kocaeli İl Başkan Adem Koç ve Kadın Politikaları Başkanı Gamze Kemahlı Durmaz da katıldı

Genel Başkanlığı’nı Ali Babacan’ın yaptığı Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Kocaeli İl Başkanlığı’nda düzenlen basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesine ilişkin mesajlar veren İl Başkanı Adem Koç, “Bugün kadına şiddete karşı hep beraber dimdik ayakta durma günü. Kadına şiddetin mazereti, aması, fakatı olmaz” dedi. Başkan Koç şöyle konuştu:

“Türkiye, bir zamanlar İstanbul’da yapılan bir sözleşmeyle tüm Avrupa’daki kadınların haklarını korumak için öncülük etti. Ama görüyoruz ki bugün ülkeyi yöneten zihniyet, bambaşka bir noktaya savrulmuş durumda.”

İstanbul Sözleşmesi imzalanmış olduğu halde, ona bağlı pek çok yasal düzenlemede eksiklik var. Bu yasal düzenlemelerde ciddi eksiklikler varken; tamamlanması ve güçlendirilmesi gereken pek çok unsur varken, bu yasal düzenlemelerin dayanağı olan uluslararası sözleşmenin tek bir imzayla iptali, bu sözleşmeden tek bir imzayla çıkmak gerçekten affedilir bir adım değildir” dedi.

Hükumet bu vebali taşıyamaz

Daha sonra söz alan DEVA Parrtisi Kadın Politikaları Başkanı Gamze Kemahlı Durmaz, “Bu sözleşmeden çıkıldığında yerine yeni ve daha iyi düzenlemeler yapılacağı söylendiydi. Peki, yasalarda herhangi bir değişiklik yapıldı mı? Hiçbir şey yok. Sadece ve sadece siyasi bir ayak oyunu bu. ‘Bir siyasi partiyi acaba iktidarın yanına çekebilir miyiz’ diye oynanmış bir oyundan ibaret. Türkiye’de milyonlarca kadının canını tehlikeye atan, milyonlarca kadının şiddet görmesine vesile olan böyle bir adımın vebalini bu hükûmet taşıyamaz. Bir partiyi yanına çekebilmek uğruna milyonlarca kadının canını tehlikeye atmaya hiç kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Gamze Durmaz, “Sayın Erdoğan’a soruyorum: İstanbul Sözleşmesi’nden tek imzayla çıktınız da elinize ne geçti? Hangi sorunu çözdünüz? O günden bugüne ne faydanız oldu? Kimse kadınları kendi siyasi oyunlarına alet etmesin.

DEVA iktidarıyla kadınlar kazanacak

İlk seçimlerden hemen sonra, DEVA Partisi’nin iktidara gelmesiyle beraber Anayasal ve yasal ne gerekiyorsa hepsini yapacağız. Uygulama her şeyden önemli. Türkiye’deki tüm kadınlara ‘Korkmayın, umudunuzu asla kaybetmeyin’ diyoruz. Önümüzdeki seçimlerde kazanan Türkiye’deki tüm kadınlar olacak. Kazanan tüm Türkiye olacak” diye seslendi.

Daha sonra DEVA Partisi İl Kadın Çalışmaları Başkanlığı tarafından kadın üye ve gönüllülerle Kadın için Adalet Çalıştayı'nın sunumu Avukat Elif Yılmaz tarafından yapıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat