adres fındık
Gölcük belediyesi
Yalçın Akbulut
Yalçın Akbulut

Kars'ı tanımadan film çekilmez

Kars tarihte çok millete ev sahipliği yapmış en sonunda  Kars Cumhuriyeti olarak devlet olduğunu ilan etmiş bir şehirdir.

14 Eylül 2021 Saat: 14:38

O şehir ki içinde yaşayanlar Kafkaslardan göç ederek o güzel şehire gelip yerleşmiş Cumhuriyete sahip çıkmış bir şehirdir.Gücün, kudretin, bahtın, bolluğun, bereketin sembolü olmuş içerisinde yaşayanlar Azeri Türkleri,Terekemeler,malakanlar,Almanlar,kürtler,yerliler diye adlandırılan bir mozaik şehridir.

Kars'ta ağalık düzeni kesin olarak yoktur.Kiziroğlu Mustafa bey,Aslan bey,Sırrı bey,Turgut bey,Veyis bey gibi beyler vardır onlarda köylerinde yaşayanları ezen değil onlara yardım eden Kars'ın ileri gelen insanları olarak yaşamışlardır.

Kars Mustafa Kemal Atatürk'ü hoş gelişler ola Mustafa Kemal paşa diyerek tren istasyonunda karşılayıp misafir eden bir şehirdir.Kars'ta kadına şiddet yoktur,Ermenistan'la sınır olsa dahi orayla hiçbir kaçakcılık yapabilme şansı tanınmamış sınır  güvenleri çok iyi sağlammştır.

Kars'ı konu alan Fox Tv deki dizide 1915-1920 li yıllarda yurdlarını terkederek Anadolu içlerine kadar uzanan göç hikayelerini anlatan bir dizi olabilirdi.O zaman o dönemde zulum çeken Kars halkıbelki kendisinden bir şeyler görebilirdi.Çok zengin bir muziğe sahip halkın kendi türkülerini dinleme zevkine nail olurlardı.

Kars'ta çok eşlilik yoktur,kız çocukalrı kesin okutulur ve okuma yazma oranı çok yüksek olan bu şehrimiz devlet kadrolarında en üst mevkilere kadar insan yetiştirme şansına sahip olmuşlardır. Kars’ta çok eşlilik yoktur.Kars’lılar Kız çocuğunu okutur.Çocuk yaşta evlendirmez.

. Ani kenti, binlerce yıl krallara, imparatorlara, fakire ve zengine, yaşlıya ve gence yuva olmuştu... Surlarının içinde ne hayatlar doğmuş ne ömürler son bulmuştur Şu anda da Kars'a gelen insanların turizm diye uğradığı bir şehir kalıntılarından ibaret bir yer olarak kalmıştır....

Fox TV nin yayınladığı bu dizinin Kars'ı anlatmadığı için Kars'lıların bu diziye ilgi göstereceğini zannetmiyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Şiddet kaç çeşittir acaba23 Eylül 2021 Saat: 10:23
İllede birisini dövmekmidir şiddet, yalan, sessizlik hakaret, aldatmakta acıtır insanı bu da bir şiddettir.
Haksızlığı sevmedim21 Eylül 2021 Saat: 20:33
Eğitimci olarak yaşamım boyunca haksızlığı sevmedim
Hayatı Sevin18 Eylül 2021 Saat: 20:11
Kendimizi dinlersek, yaşadığımız olaylar tesadüf değildir, yaşadığımız her acı deneyimden alacağımız bir ders mutlaka olmalıdır.
Neşeli olalım13 Eylül 2021 Saat: 10:40
Asık suratlı insanlardan hoşlanır mısınız desem tabi gülersiniz.
Biz böyle miydik5 Eylül 2021 Saat: 11:45
Biz böyle miydik sahiden...
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat