adres fındık
Kurtlar Turizm
oya
koto
Haber reklam

Kültür/Sanat

Değirmendereli Işıl, kültür sanat elçimiz

Gazeteci- yazar Vacit Çelik ve emekli öğretmen Esma Alkan’ın kızları Işıl Ezgi Çelik, başarılarıyla göğsümüzü kabartıyor.

3 Şubat 2020 Saat: 20:21
Değirmendereli Işıl, kültür sanat elçimiz
Değirmendereli Işıl, kültür sanat elçimiz

Değirmendereli Işıl, kültür sanat elçimiz

Gazeteci- yazar Vacit Çelik ve emekli öğretmen Esma Alkan’ın kızları Işıl Ezgi Çelik, başarılarıyla göğsümüzü kabartıyor

Yaşamını Hindistan’da sürdüren ve Tesaj Matur ile hayatını birleştiren Işıl Ezgi Çelik, yaptığı başarılı çalışmalarla ülkemizin gururu oldu.

Evlendikten sonra Esha Matur adını alan Işıl, henüz ilkokul yıllarındayken Değirmendere Belediyesi’nde kültür- sanat gönüllüsü olarak görev almıştı. Işıl Ezgi Çelik, Hintli adıyla Esha Matur, Hindistan'ın  Pune şehrindeki ADYPU Üniversitesi'nde çalıştı. Ayrıca Yeni Mumbai’de CapitArt adlı sanat şirketi var.

Işıl Ezgi Çelik’i biraz tanıyalım

Çelik, Galatasaray Üniversitesi’nde aldığı felsefe eğitimini Fransa’da tamamladı. Yüksek lisansını güzel sanatlar görsel tasarım üzerine yaptı. Daha sonra burslu olarak Japonya Nagoya Üniversitesi’nde 5 yıl doktora yaptı. 6 ay Myanmar’da sahipsiz bırakılmış ve uluslararası şebekelerin elinde pazarlanan kadınların kurtuluşu ve yaşama kazandırılması üzerine hazırladığı projenin kabulü üzerine Birleşmiş Milletler kadrosunda Myanmar’da görev yaptı. Işıl Ezgi Çelik’in projesi Myanmar hükümeti tarafından uygulanıyor.

Japonya’da doktorasını bitirdikten sonra İzmit’e döndü.

Sonrasında Çanakkale’de çekimleri i yapılan bir filmin sanat yönetmenliğini yaptı. Hindistan Pune Üniversitesi’nden gelen teklif üzerine Hindistan a gitti.

Işıl Ezgi Çelik bu arada başarılarının arasına Hindistan Yeni Monbai’de açtığı sanat galerisini de kattı.

Çelik ve Alkan’ın kızları; bir başarı öyküsü

Eski Değirmendere Belediyesi ve eski Bekirpasa belediyelerinde 15 yıl basın yayın ve kültür sanat etkinlikleri müdürü olarak görev yapan, uzun yıllar CHP Gölcük ve Başiskele İlçe örgütlerinde yönetici olan, Gölcük Postası, Bizim Kocaeli, Kocaeli Demokrat, Kocaeli Haberci  ve Kocaeli Devrim gazetelerinde köşe yazarlığı yapan Vacit Çelik ve emekli öğretmen Esma Alkan’ın kızları Esha Matur, yazdığı “Uğur’un Mantığı” adlı kitabıyla da başarılarına bir yenisini ekledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat