Özdilek
Mecit Ünal
Mecit Ünal

Yerel Gazetecilik

Ülkemizde yerel gazetecilik genelde; -Baba mesleğini yaşatma isteği, -Meslek tutkusu,

8 Temmuz 2021 Saat: 14:19

Ülkemizde yerel gazetecilik genelde;

-Baba mesleğini yaşatma isteği,

-Meslek tutkusu,

-Toplumsal duyarlılık ve idealist yaklaşım, -Yerelde ve bölgesinde prestij kazanmak, korumak, korunmak isteği,

-Resmi ilan gelirinden yararlanmak, -Bazen de matbaa işleri için kurduğu makine parkının daha geniş alanda faaliyet yürütmesi ve üretim yapması ile varlık koşullarını değerlendirmek,  

Ve daha sayabileceğimiz bazı nedenlerle yapılan bir iştir.

 

Bu amaçlarla kurulan gazeteler yaşamlarını sürdürmeleri için önüne kısa planda hemen “tiraj” sorunu çıkmaktadır. Tiraj, tanımlarını yapan gazetelerin dağıtım ve pazarlama alanlarında tıkanıklıkların aşılmasının sonucudur ve reklama kısa yoldan ulaşımın bir ölçüsüdür. Gazeteyi çıkarmak için harcanan emek, zaman ve para bilinçli pazarlama yapılmadığı takdirde boşa gitmekle birlikte reklama ulaşma yolları zorlaşacaktır.

 

Yani burada kısaca şöyle diyebiliriz. Gazetelerin çıkarılması kendi başına hiçbir şey ifade etmez. Şöyle ki, gerekli elemanı, donanımı, teknolojik yatırımı ve parayı bir araya getiren her kişi veya kurum bir yerel gazete çıkarabilir. Önemli olan gazeteyi çıkarmak değil, çıkarılmış olan bu gazeteyi satabilmektir. Biliyoruz ki, satılmayan gazete okunmaz, okunmayan gazete de gelir damarı olan reklam vericisine ulaşamaz ve bir süre sonra yayım hayatına son vermek zorunda kalır.

 

Ama iyi bir pazarlama ağı ile ve sahip olduğumuz yüksek teknolojinin katkısıyla yakalayacağımız yüksek tirajlarla kamuoyu yaratmak, kamuoyunda etkin bir rol oynamak ve ulaştığımız gücümüzü zaman zaman da halk adına, halk için ekonomik ve siyasal baskı aracı olarak kullanmak topluma verebileceğimiz en iyi katkı olacaktır.

 

Günümüzde yerel gazeteler ayakta durmakta zorlanırken, kamunun reklamlarından pay almaları hiçte kolay değildir. Siyasi desteği arkasına alamayan yerel bir gazetenin tirajı ne olursa olsun, kamu reklamlarını (Devlete doğrudan ya da dolaylı bağlı kurumların verdiği reklamlar) alabilmeleri mümkün olmamaktadır. Kaldı ki günümüzde değil herhangi bir yerel gazetenin kamu reklamı alabilmesi, iktidarı eleştiren tüm muhalif ulusal ve tirajı zirvede olan gazeteler bile kamu reklamı alamamaktadır.

 

Diğer bir yandan ise günümüzde internet gazeteciliğinin gücünü ve toplumsal hakimiyetinin genel kabul görmüşlüğü bizi geleceğe dönük umutlandırmaktadır. İGF bizim için en geniş ve güçlü alandır. Tüm gücümüzle yarattığımız hakimiyetin etkisiyle internet gazeteleri yasasının çıkarılmasını sağlama çabasından vazgeçmemeliyiz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Teşekkürler Atasoy Bilgin…3 Nisan 2024 Saat: 12:29
31 Mart 2024 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimiyle bir yerel seçimi daha geride bıraktık.
Eski Bayramları Özlemek2 Mayıs 2022 Saat: 10:57
Bir aylık ramazan Ayı’nın, başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu Ramazan-ı Şerif olan bir Ramazan Bayramı’na ulaşmış bulunmaktayız.
İGF’nin Önemi!..12 Temmuz 2021 Saat: 10:25
İGF, İnternet Gazeteleri Derneği olarak bizim de içinde yer aldığımız İnternet Gazetecileri Federasyonu.
Lider Olabilmek…19 Haziran 2021 Saat: 23:06
Başlığa bakınca elbette aklımıza “LİDER” olarak ulu önderimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk geliyor.
Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan…13 Nisan 2021 Saat: 11:16
Ramazan geldi. Hoş geldi.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat