Özdilek

Kültür/Sanat

Prof. Şimşirgil Kartepelilerle Buluştu

Kartepe Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’i, “Geçmişten Günümüze Darbelerin Tarihi” konulu konferans ile Kartepelilerle buluşturdu.

2 Kasım 2016 Saat: 16:49
Prof. Şimşirgil Kartepelilerle Buluştu
Prof. Şimşirgil Kartepelilerle Buluştu

Prof. Şimşirgil : “Uyuduğumuz gün bir daha uyuyamayız

Tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından  başlayan programda , Türk ve Osmanlı Tarihçisi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi için; “15 Temmuz Darbesi, aynen Abdulhamit Han’ın tahttan indirilişi gibi bir ülkenin yok edilmesi çabasıdır. Şunu net bir şekilde ifade edeyim, bu işgal başarılı olsaydı bu gün Türkiye Cumhuriyeti yoktu. Eğer o darbe başarılı olsaydı, Güneydoğu PKK/PYD’ye verilmişti. Orta Anadolu’da en az 5 milyon insan ölmüştü. Boğazdan ötesi FETÖ’ye verilmişti, o da oraya “Halife” sıfatı ile gelmişti. Fakat Müslümanların değil Papa’nın Halifesi olarak gelmişti. Şunu unutmayın ki uyuduğumuz gün bir daha uyanamayız. Bu milletin asırlardır düşmanı olan adamlar var. Ve bu milletin ecdadı bunu bildiği için su uyur düşman uyumaz diye bizi uyarmış.” dedi.

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Geçmişten Günümüze Darbelerin Geçmişi” konferansına Kartepelilerin ilgisi yoğun oldu. Konferansa Başkan Üzülmez ile birlikte, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Yılmaz, Murat Sabri Çakır ve Mehmet Filiz, Kartepe Müftüsü Mustafa Nurgün, belediye meclis üyeleri, Ak Parti İlçe Kadın Kolları, Ak Parti İlçe Gençlik Kolları, koordinatörler, daire müdürleri, sivil toplum örgütleri, muhtarlar ve Kartepeli vatandaşlar katılarak, günümüzle harmanlanmış darbeler tarihini can kulağı ile dinlediler.

Üzülmez : “Yaralarımız çok taze ve onlardan güç alıyoruz”

Dinleyicilerin büyük bir dikkatle takip ettiği konferans sonunda Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e teşekkürlerini sunmak için kürsüye davet edilen Başkan Üzülmez; “Burada bizimle olarak geçmişimizi bize hatırlattığınız için ve 15 Temmuz’da yaşanan o hain darbe girişimi ile ilgili olayın perde arkasını araladığınız için çok teşekkür ediyorum. Fetö , PKK vb terör örgütlerinin yüreğimizde açtığı yaralar çok tazedir. Gaflete kapılamamak için de bu tazeliği korumalı ve geleceğimize bu yaşananları unutmadan şekil vermeliyiz. Aziz şehitlerimiz  bizim milletimizin güç ve şeref kaynağıdır. Bu vesile ile tarihin altın sayfalarında yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin, Osmanlı’nın, Türkler’in Anadoluya ayak basışından itibaren bütün Şehitlerimizi ve 15 Temmuz Şehitlerimizi büyük bir minnet ve rahmetle yâd ediyorum.” dedi.

Kartepelilerin büyük ilgi gösterdiği konferans sonunda Başkan Hüseyin Üzülmez, günün anısına Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e hediyesini takdim ederek uğurladı.

Haber: Veysel Kavrayan

veyselkavrayan@gmail.com

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat