İlker Özben
İlker Özben

Orta sınıf yok oluyor

Türkiye’de Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren ağır ağır oluşmaya başlayan orta sınıf özellikle 1970 li yılların başında kısa süreliğine iktidara gelen sosyal demokrat Ecevit Hükümetinin iş yaşamında, çalışanların lehine

21 Nisan 2022 Saat: 20:56

Türkiye’de Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren ağır ağır oluşmaya başlayan orta sınıf özellikle 1970 li yılların başında kısa süreliğine iktidara gelen sosyal demokrat Ecevit Hükümetinin iş yaşamında, çalışanların lehine yasal düzenlemeleriyle gelişme imkanına ulaşmıştır.

Bu sınıf ekonomik olarak geliştikçe, eğitim seviyesi yükselmiş,  teknolojinin çok hızlı ilerlemesinin de katkısıyla tüketim mallarına ulaşmak kolaylaşmış,  sosyal yaşam eskisine göre olağanüstü bir hızla farklılaşmaya başlamıştır. Geleneksel aile bağları çözülmeye ve sosyal ilişkiler  daha tekil hale gelmeye, yaşam biçiminin daha çok bireysel çıkarlara göre şekillenmesi sürecine girilmiştir.

Uluslar arası kapitalist düzene uygun bir insan ve yaşam biçimi sosyal hayata egemen olmuştur. Batılı gelişmiş toplumlarda insan tahribatını azaltacak sosyo/ekonomik modeller doğru siyasal tercihlerle (Sosyal demokrasi) hayata geçirilmiş olmasına karşılık bizde, maalesef bu durum tam olarak sağlanamamıştır.

İnsan; doğası gereği bencil ve hoyratça tüketime meyilli olduğu için, ‘’SINIFLI TOPLUM’’ düzenini benimsemiş ve siyasal tercihini ona göre kullanmıştır.

Bu düzenin en büyük sigortasını ise, ORTA SINIF sağlamaktaydı. Çünkü, toplumun ezici çoğunluğunu oluşturan dar gelirli insanlara bir üst sınıfa geçmenin mümkün olabileceği mesajı her türlü iletişim aracıyla sürekli pompalanıyordu. Zenginliğin ve konforlu bir yaşamın çok öne çıkartıldığı Tv.dizileri, özellikle dar gelirli kavruk insanların hayallerine sokuluyor,  kimlerin hangi yollarla nasıl zengin olabileceği hemen hiç sorgulanmadan bu yaşam biçimine özendiriliyordu. Tıpkı, meşhur Amerikan rüyası ‘’FIRSATLAR ÜLKESİ AMERİKA’’  gibi bir Ülke olma hayali kurduruluyordu.

Ama, söylenmeyen bir şeyler vardı:

Amerika gibi olmak için o Ülke gibi emperyalist olmak lazımdı. Öyle olunsa bile, kendi Ülkesi içinde dahi,  az sayıda zengini beslemek için çok sayıda fakire ihtiyaç vardı. Michael Moore gibi namuslu ve vicdanlı ABD.li film yönetmenlerinin çektiği gerçekçi belgeselleri izleyenler, vahşi kapitalizmin ne olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorlardı.

Türkiye’de artık büyük bir çoğunluk, (Yüzde yetmişler gibi) son yaşanan ekonomik krizden sonra durumun farkına varmış gözüküyor.

Yapılan anketlerde bu durum net olarak gözlemlenebiliyor.

Daha bir iki yıl öncesine göre Orta sınıf diye kabul edebileceğimiz büyük kitleler hızla fakirleşiyor. Orta sınıf ortadan kalkıyor.

Neden böyle oluyor?

Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan ekonomi politikaları yüzünden.

İktidar partisi AKP nin baştan beri böyle bir hedefi var mıydı yoksa bilinçsiz bir şekilde mi bu noktaya gelindi bilemiyorum. Artık bunun bir önemi yok. İktidar partisi olarak sorumludurlar.

Olaylar son zamanlarda iyice kontrol dışına çıkmış gözüküyor.

Ekonomistlerin ısrarla belirttikleri yanlış ekonomik politikaları sürdürmeye devam ediyorlar.

Kur, faiz, enflasyon sarmalından çıkış gözükmüyor ve en büyük bedeli, özellikle dolaylı vergilerle,dar gelirli geniş halk kesimleri ödüyor.Gelir dağılımı bozukluğu, fırsat eşitsizliği, ve kötü yönetim, hukuksuzluk ve adalete olan güven eksikliği, insanımızı bunaltmış vaziyette.

Bütün bu olanlardan rahatsız olmayan, tersine mutlu olan kesim, parayla para kazanan, sayıları 300 bin civarında bir küçük azınlık. Her şey onların çıkarlarına uygun sürdürülüyor. En son ‘’Kur korumalı mevduat garantisi’’ ile bu kesim mutlulukta nirvana’ya (Dünyada yaşanabilecek en yüksek ruh hali) ulaştı.

Artık yeter!

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

TOGG. eleştirilsin ama alay konusu edilmesin!24 Temmuz 2020 Saat: 19:10
Geçtiğimiz günlerde Bursa/Gemlik’te temel atma töreni yapılan TOGG markalı elektrikli yerli otomobil üretimi hayal olmaktan çıkıp üretim aşamasına yaklaşılırken, çok acımasız ve de alay ifadeleriyle dolu eleştirilerle karşılaşıld
Kanal İstanbul’a karşıyım, yerli otodan yanayım!30 Aralık 2019 Saat: 20:16
Ben AKP iktidarına karşıyım, 17 yıldır bu partiye hiçbir seçimde oy vermedim.
ÇELİŞKİLER VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…22 Temmuz 2019 Saat: 14:31
19 Temmuz 2019 tarihli bazı Ulusal gazetelerimizin ekonomi sayfalarında çıkan iki haber röportajla ve eğitim sayfalarında çıkan bir başka haber, tam bir çelişkiyi ortaya koyuyordu.
CHP şimdi gerçek kitle partisi olabilir…10 Mayıs 2019 Saat: 16:15
Cumhuriyet Halk Partisi, Yüce ATATÜRK’ün kurduğu bir siyasal parti olarak daima halkımızın gönlünde yer almıştır.
Kemal Karpat’ın Türkiye’de orta sınıf tahlili üzerine1 Mart 2019 Saat: 16:29
Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz tarihçi Kemal Karpat ile ilgili bir kaç yıl önce kaleme aldığım yazımı güncelliğini koruduğu düşüncesiyle tekrar köşeme aldım. İlgi çekeceğini umuyorum.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat