Özdilek

Kültür/Sanat

Nikomedia'nın hazineleri sergileniyor

Nikomedia'nın hazineleri diyebileceğimiz, çoğunun Çukurbağ kurtarma kazılarından elde edilen renkli rölyefler ve yüksek kabartma heykellerden oluşan eserlerin bir bölümü Kocaeli müzesinde sergileniyor.

5 Haziran 2022 Saat: 11:17
Nikomedianın hazineleri sergileniyor
Nikomedia'nın hazineleri sergileniyor

Nikomedia'nın hazineleri sergileniyor

 Nikomedia'nın hazineleri diyebileceğimiz, çoğunun Çukurbağ kurtarma kazılarından elde edilen renkli rölyefler ve yüksek kabartma heykellerden oluşan eserlerin bir bölümü Kocaeli müzesinde sergileniyor.

 

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle kurulan Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı Lansmanı ile “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” adlı kitabın tanıtımı 10 Haziran’da Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde yapılacak. Programda Nikomedia’nın renkli rölyefleri ilk kez görücüye çıkacak

 

Kayıp Şehir Nikomedia’yı dünya mirasına kazandırmak üzere ilk adımı atan ve 2022’yi Nikomedia Yılı ilan eden İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle başlayan çalışmalar sonucunda Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın resmi tescili 21 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşti. Antik adı ile Nikomedia’da bağımsız, kurumsal ve tek bir çatı altında çalışmak üzere kurulan vakfın lansmanı 10 Haziran Cuma günü saat 18.00’de Kocaeli Arkeoloji Müzesi Bahçesi’nde (Eski tren garı) gerçekleşecek.

 

Kitap tanıtımı da yapılacak

Kentin sosyal, ekonomik ve kültürel zenginliğinin duyurulması, Antik Nikomedia arkeolojik kazılarının desteklenmesi, Nikomedia antik mirasının UNESCO Dünya Tarihi Miras Listesinde yer alabilmesini ideal edinen ve tüm misyonu gelecek kuşaklara aktaracak vakfın tanıtımının yanı sıra Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk’ün hazırladığı “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” adlı kitabın tanıtımı da gerçekleşecek.

 

Bir tarihi ortaya çıkaracak

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in girişimleriyle Büyük Roma İmparatorluğu’na 46 yıl başkentlik yapmış, üç bin yıllık geçmişiyle derin bir tarih barındıran Kayıp Şehir Nikomedia’yı gün yüzüne çıkaracak protokol geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, İzmit Belediyesi ve Kocaeli Müze Müdürlüğü ortaklığında görkemli bir törenle imzalanmıştı. Kazı çalışmaları ile görkemli yapılarından sıkça bahsedilen Kayıp Şehir Nikomedia’nın kentin kültür hazinesine kazandırılarak, İzmit’in bir kültür ve turizm şehri olması, turizm gelirlerini arttırması ve en önemlisi bir tarihi ortaya çıkarması hedefleniyor.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Ata RUACAN 05.06.2022 14:18
Çok değerli eserlerin bulunmasi ve sergilenmesi Çok güzel ve sevindirici buluyorum. En kısa sürede gidip göreceğim.
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat