Özdilek

Güncel

Kadınlardan “Bu son olsun” eylemi

Derince'nin Yenikent Mahallesi'nde geçtiğimiz günlerde yaşanan istismar olayıyla ilgili Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği eylem yaptı.

30 Aralık 2019 Saat: 17:57
Kadınlardan “Bu son olsun” eylemi
Kadınlardan “Bu son olsun” eylemi

Yenikent Muhtarlığı önünde toplanan Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, "Bu son olsun" dedi. "Çocuk korkar sen susma, suça ortak olma" sloganın atıldığı ve dövizlerin de taşındığı eyleme mahalleli kadınlar da destek verdi.

Basın açıklamasını yapan Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği üyesi Elif Yetiğin, güvende olmadıklarını söyledi. İstismarcının elini kolunu sallayarak gezdiğini belirten Yetiğin, "Geçtiğimiz günlerde Yenikent Mahallesi'nde okula giden bir çocuk, dedesi yaşında birisi tarafından sokak ortasında istismara uğradı. Her güne yeni bir çocuk istismarı, tecavüz ve kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Artık uzağımızda değil, kapımıza kadar dayanmış durumda. Hepimizin çocuğu, torunu, yüzlerce öğrenci okuluna gelip gidiyor. Kimisi ailesiyle ama büyük bir çoğunluğu yalnız okula gitmek zorunda kalıyor. Ancak görüyoruz ki, biz kadınlar için güvenli olmadığı açık olan sokaklar, çocuklarımız için de güvenli değil. İstismarcı şu an elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor. Elinde güvenlik kamerası görüntüsü olan dükkanların bunları paylaşmasını ve istismarcının biran önce yakalanmasını istiyoruz. Güvende değiliz ve güvende olduğumuz sokaklar istiyoruz" ifadelerini kullandı.

“Kadını ve çocuğu koruyan yasalar”

Olayın takipçisi olacaklarını belirten Yetiğin, "Bizler bu koşulda dahi güvende değilsek, çocuklarımız ve bizler her gün istismarla, tecavüzle, ölümle karşı karşıya kalıyorken bizleri koruyan 6284 sayılı kanundan ve İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz. Bunları kaldırmaya değil, kadını ve çocuğu daha fazla koruyan yasalar gündeme getirilsin. Çocuğun istismarcısıyla evlendirilmesini değil, çocuğun yararını düşünen, geleceğe aydınlık gençler yetiştirecek mekanizmaları hayata geçirin. Buradan yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Ne hayatlarımızdan, ne de haklarımızdan vazgeçeceğiz. Bir kez daha bu gibi olayların yaşanmaması için kadınları derneğimizle birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Bu olayın takipçisi olacağımızı bir kez daha yineliyoruz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat