Özdilek

Turizm

İBB’den Kocaeli turizmine önemli katkı

İzmit Belediyesi, İzmit’in turizm potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İstanbul Turizm Platformu ile Ramada Otel’de bir araya gelerek brifing aldı.

6 Ocak 2022 Saat: 09:41
İBB’den Kocaeli turizmine önemli katkı
İBB’den Kocaeli turizmine önemli katkı

İBB’den Kocaeli turizmine önemli katkı

İzmit Belediyesi, İzmit’in turizm potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla İstanbul büyükşehir belediyesine bağlı İstanbul turizm platformu ile Ramada Otel’de bir araya gelerek brifing aldı.

 İzmit Belediyesi  İBB ile yaptığı ortak çalışmalara konut  sektöründen sonra simdi turizm amaçlı ortak çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor.

 sosyal ve turizm konularında Kocaeli büyükşehir Belediyesinden istenilen desteği alamayan İzmit belediyesi hemen yanı başında bulunan dünya şehri İstanbul İBB ile iş birliği yaparak belki de tanıtım açısından önemli bir boşluğu doldurmaya aday olacak gibi.

 

 İzmit Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İstanbul Turizm Platformu’nu İzmit’te misafir etti. 3 bin yıllık geçmişi olan İzmit’in turizm potansiyelini ortaya çıkarmak adına her iki kurumun da deneyimlerini paylaştığı toplantı Ramada Otel’de gerçekleşti. Toplantının başında konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Bugün güzel bir toplantıya ev sahipliği yapıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Turizm Platformu Genel Sekreteri Hüseyin Gazi Coşan ve değerli uzman arkadaşlarımız buradalar.

 

3 bin yıllık tarihi olan bir kent

Daha önce İBB BİMTAŞ’ı ziyarete gitmiştik. BİMTAŞ Genel Müdürü ve değerli ekibi orada hem yerel çalışmaları hem de turizm alanında yaptıkları çalışmaları aktardılar. Bu çalışmalarda gördük ki biz de entegre olabilirsek İzmit’in turizm potansiyelini ortaya çıkarabiliriz. İstanbul Kültür Platformu ile buluşmak ve bir çalıştay yapmak istediğimizi iletmiştik. Yanı başımızdaki İstanbul potansiyelinden mutlaka yararlanmalıyız. İzmit’in 3 bin yıllık Roma tarihinden Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine kadar çok değerli alanları ve potansiyeli var.

 

İzmit çok değerli bir kent

İzmit’in kırsalı ayrı güzel merkezi ayrı güzel. Bugün başlangıcını yaptığımız bu toplantıda bu konuyu masaya yatıracağız. Biz İstanbul’u turizm kaynağı içerisine entegre olarak neler yapabiliriz? İşbirliği nasıl geliştirebiliriz? Tecrübe paylaşımını nasıl gerçekleştirebiliriz? soruları üzerinden bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Onlar bize çalışmalarını aktarırken bizler de müdürlüklerimizin yaptığı çalışmaları anlatacağız. Sonrasında da beraber atacağımız adımları belirlemeyi arzu ediyoruz. İstanbul Kültür Platformu’nun burada olması kıymetli. Yılladır İzmit’in hep turizm potansiyelini anlıyor, yazıyla kışıyla çok değerli bir kent olduğunu söylüyoruz. Bize destek olacaklarını biliyoruz. Sayın genel sekterimize ve ekibine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Coşan, “buraya koşa koşa geldik,”

İstanbul Turizm Platformu Genel Sekreteri Hüseyin Gazi Coşan, “Aslında her şeyden önce sizlere çok teşekkür ediyorum. Ben her zaman şunu söylüyorum; ‘Yerel yönetimlerin olmadığı turizm, turizm değildir.’ O yüzden sizleri tebrik ediyorum. İzmit’e bir milyon turistin gelmesi demek bir milyar dolar demek. Bunu göz önünde bulundurursak turizmin ekonomiye çok ciddi katkısı var. O yüzden ben çok sevindim. Buraya koşa koşa geldik.

 

İki şehir işbirliği önemli

“İstanbul’da 10 milyon turist Türkiye’de 30 milyon turist demektir. Şehir turizmi yapacağız. İstanbul’un hinterlandı İzmit ama İzmit’in de hinterlandı İstanbul. O yüzden iki şehir de birbirinden faydalanacak. Bizler deneyimlerimizi aktaracağız ama sizlerin de deneyimleriniz dinleyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

İzmit belediyesinin çalışmalarına sunum yapıldı

Toplantıda İzmit Belediyesi adına; Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Ceren Cömert Öker, Basın ve Yayın Müdürü Ozan Özgenç, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personeli Esra Balcı ile Spor İşleri Müdürlüğü personeli Erdem Çakır, İzmit Belediyesinin kültür-sanat, tarihi yürüyüş rotaları, kültürel miras ve turizmi canlandırma konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili sunum yaptı.

 

Coşan, “çalışmalar beni çok heyecanlandırdı”

İstanbul’da turizm alanında gerçekleştirdikleri çalışmalar ve projelerle ilgili sunum yapan İstanbul Turizm Platformu Genel Sekreteri Hüseyin Gazi Coşan da İzmit’in turizm potansiyelini arttırmak adına deneyimlerini aktardı. Hüseyin Gazi Coşan, “Gerçekleştirdiğiniz çalışmalar beni çok heyecanlandırdı. Özellikle kültür-sanat ve turizm alanlarında çok güzel çalışmalar hayata geçirmişsiniz. Tecrübelerimiz ışığında bir an önce işbirliği yapmak adına çok heyecanlıyım” dedi.

 

Tarihi yerleri gezdiler

Ramada Otel’deki toplantının ardından Başkan Hürriyet, Hüseyin Gazi Coşan ve beraberindeki heyete İzmit’in tarihi yerlerini gezdirdi. Atatürk Heykeli, Saat Kulesi, Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi, Kapanca Sokak’taki tarihi evler, İzmit Belediyesi Atatürk Evi Müzesi ve Şehr-i İzmit Kafeyi gezen heyet, İzmit’in tarihi dokusuna ve mistik havasına hayran kaldıklarını belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat