Özdilek

Siyaset

Hürriyet, ‘Sanat Kenti İzmit’ projelerini anlattı

Hürriyet, ‘Sanat kenti İzmit’ vizyonu yeni dönemde hayata geçireceği projeleri anlattı.

24 Mart 2024 Saat: 18:20
Hürriyet, ‘Sanat Kenti İzmit’ projelerini anlattı
Hürriyet, ‘Sanat Kenti İzmit’ projelerini anlattı

Hürriyet, ‘Sanat Kenti İzmit’ projelerini anlattı

‘Sanat kenti İzmit’ vizyonu yeni dönemde hayata geçireceği projeleri anlatan Başkan Hürriyet; Opera ve Bale Binası, Dijital Kent Belleği Müzesi, Hulusi Kentmen Yeşilçam Sinema Evi, Ferdane Hanım Konağı, Su Müzesi ve Akmeşe Ekoturizm Projesinin müjdesini verdi

 ‘Sanat Kenti İzmit’ başlığı altındaki projelerini anlatan Başkan Hürriyet, “Kentimizin estetik değerleri, sanatı, sporu, tarımı ve kentlilik bilinci için çalışmaya devam edeceğiz. Sanat kenti İzmit’i oluşturabilmek için bir Opera ve Bale binası kazandırmakla ilgili bir çalışmamız var. Bu dönem yapacağımız işler ayağı yere sağlam basan işler. Sadece vaat değil. Hepsinin yeri belli yapılabilir projeler. Sırf proje olsun diye değil. Bu kentin sanatına, yaşanmışlıklarına, kültürüne destek verecek işler yaptık. Opera ve Bale Binası’nı önemsiyoruz. 4.717 metrekarelik bir taban alanına ve toplam 23.500 metrekarelik inşaat alanına sahip olacak. Önemli bir ihtiyacı giderecek.

 

Dijital kent belleği müzesi

İzmit’in zengin tarihini, kültürel mirasını modern teknolojiyle harmanlayarak Dijital Kent Belleği Müzesini kurmak istiyoruz. Nikomedia, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait zengin tarihi dijital bir ortamda sunmak istiyoruz.

 

Hulusi Kentmen Yeşilçam Sinema Evi

Hulusi Kentmen’in çocukluğunun geçtiği evi biz kamulaştırmıştık. Şu anda restorasyonu devam ediyor. Yeni dönemde ‘Sanat Kenti İzmit’ başlığı altında güzel bir Yeşilçam Sinema Evi olarak yaşayan bir müze kazandıracağız.

 

Ferdahe Hanım Gastronomi Konağı

Restorasyonu devam eden Ferdane Hanım Konağı, gastronomi mutfağı olarak hizmet verecek. Bu kentin leziz yemek kültürünü anlatacak önemli bir gastronomi konağı olacak.

 

Su müzesi

Kentimiz su kemerleriyle ünlü. Eski bir liman kenti. Biz de kentimize bir Su Müzesi kazandırmak istiyoruz. Müzeleri önemsiyoruz ve ne kadar rağbet aldığını biliyoruz. İnşallah kentimize Su Müzesini yeni dönemde kazandıracağız.

 

Akmeşe ekoturizm projesi

İzmit’te sanat, İzmit’te kültür, İzmit’te tarih ve İzmit’te turizm diyerek Akmeşe bölgesinde Ekolojik Turizm Alanları oluşturmak üzere çalışmamız var. Orada ekolojik turizm bölgeleri oluşturmak istiyoruz. Bölgeyi daha değerli hale getirecek ve bu kentin turizmine hizmet edecek bu çalışmayı yapmak istiyoruz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat