Özdilek

Siyaset

Gergerilioğlu, KHKliye evini satmak da yasak

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK lilerin evlerini bile satamayışını TBMM gündemine taşımıştı!

22 Ocak 2020 Saat: 13:31
Gergerilioğlu, KHKliye evini satmak da yasak
Gergerilioğlu, KHKliye evini satmak da yasak

Gergerilioğlu, KHKliye evini satmak da yasak

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK lilerin evlerini bile satamayışını TBMM gündemine taşımıştı!

Eşi KHK ile ihraç edilen F.K. dairesini satmak için tapu müdürlüğüne gitti. Ancak müdürlükten kendisine, 'Tapunuzda risk bulunuyor' denildi. F.K. 'riski' kaldıramadığı için alıcı da evi almaktan vazgeçti.

 

Gazete Duvardan Hacı Bişkin’in haberine göre;  İzmir’de KHK ile ihraç edilen F.K. eşinin üzerine kayıtlı daireyi satamıyor. Bayraklı tapu dairesine giden F.K.’ye, ‘Tapuda risk kararı var’ denildi. Durum böyle olunca F.K.’nin evini satın almak isteyen alıcı da kararından vazgeçti. F.K. yaşadıklarına tepki göstererek, “Ülkede hukuk olmadığı için bunları yaşıyoruz” dedi.

İpotek kaldırıldı sorun bitmedi…

 

İpoteğin kaldırılmasının ardından F.K., eşinden satış vekaleti ve mahkemeden ‘malların üzerinde tedbir kararı yoktur’ kararını alıp tapu dairesine tekrar gitti. Tapu dairesi F.K.’ye ‘eşinin risk grubunda olduğunu’ söyleyerek satış işlemlerini gerçekleştiremeyeceklerini iletti. Bu gelişmeler yaşanırken evi satın almak isteyen alıcı da kararından vazgeçti.

 

‘Evini satamayan kaç kişi var’

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hem TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ndan bu konuda bilgi talebinde bulundu hem de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi verdi. Gergerlioğlu, Oktay’a verdiği soru önergesinde ‘tapu müdürlüğü sisteminde risk grubunda görülen kişiler kimlerdir’ diye sordu. Gergerlioğlu’nun Oktay’a sorduğu sorular şöyle:

  • İzmir Ziraat Bankası Çarşı Şubesi’nin Bank Asya’nın ipotekli olan evi ipoteği kaldırmaz gerekçesiyle kalan borcu kapatıp alıcıya kredi vermeyi kabul etmediği iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa Ziraat Bankası’na bu talimat hangi yasa ve kanunlar çerçevesinde verilmiştir?
  • F. K. isimli yurttaşın eşine ait olan evi tapu müdürlüğünde vekaletname ile satamadığı iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa F.K. isimli yurttaş eşine ait olan evi neden satamamaktadır?
  • Tapu müdürlüğü sisteminde cezaevinde olan bir yurttaş risk grubunda olarak mı görülmektedir?
  • KHK ile kamu görevinden ihraç edilen bir kişi daire alış ve satış işlemi yapabilmekte midir? Bakanlığınıza iletilmiş bu konuyla ilgili şikayet var mıdır?
  • Eğer iddialar doğruysa daha önce de tarafıma iletilen benzer şikayetler olmasına rağmen bu konu hakkında neden bir çözüm bulunmamıştır?
  • Son 4 yılda evini satmak isteyip de satamayan yurttaş sayısı kaçtır?

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat