Özdilek
Turan Kayıkçı
Turan Kayıkçı

Empati kültürü

Empati; Eşduyum Olarak Da Bilinir, Kişinin, Kendisini Başkasının Yerine Koyarak Onun Duygularını, İsteklerini, Düşüncelerini Ve Eylemlerini Anlayabilme Yeteneği. Empati Terimidir.

29 Temmuz 2022 Saat: 23:43

       Empati; Eşduyum Olarak Da Bilinir, Kişinin, Kendisini Başkasının Yerine Koyarak Onun Duygularını, İsteklerini, Düşüncelerini Ve Eylemlerini Anlayabilme Yeteneği. Empati Terimi 20. Yüzyılın Başlarında, Alman Psikolog Teheodor Lipps’in  “Sempati” Sözcüğünden Örnekseme Yoluyla Türetmiştir. Daha Çok Estetik Deneyimler İçin Kullanılan Empatinin Sanattaki En Klasik Örneği, Oynadığı Rolü Ya Da Söylediği Şarkıyı İçinden Duyan Bir Aktörün Ya Da Şarkıcının Durumudur.

      Görsel Sanatlarda İse İzleyici, Bir Tür İç Yansıtma Yoluyla, Kendisini Karşısındaki Tablonun Ya Da İzlediği Gösterinin İçinde Hisseder. Psikolojide De Bir Çok Kuramcı, Kişisel Vicdan Ve Özdenetimin Gelişmesi, Saldırgan Davranışın Önlenmesi Açısından Empatinin Önemini Vurgulamıştır. ABD’li Psikolog Carl Rogers’ İn Geliştirdiği Ve Tedavinin Yönünün Psikologun  Değil, Karşısındaki Kişinin Belirlediği Tedavi Yönteminde De Empati Önemli Bir Yer Tutar.

      Empati; Kişinin Dünyaya Karşısındaki İnsanın Bakış Açısıyla (Gözleriyle) Bakarak, Yargılamaksızın Onu Anlamaya Çalışmasıdır. Bu Özelliğin Karşıtı Olan Benmerkezci Olma; Zihinsel Gelişimin Alt Evrelerine Özgü Bir Özelliktir. İnsanoğlu Yaşamının İlk Yıllarında Zihinsel Kapasitesinin Sınırlılığı Nedeniyle, Olaylara Sadece Kendi Açısından Bakma Becerisine Sahiptir. Ancak Daha Sonraki Yıllarda Zihinsel Yetinin Artışına Paralel Olarak, Tesadüfen Yaşadıklarıyla; Eğitim Gibi Planlı, Programlı Etkinliklere Katılırken Kazandığı Yaşantıları Empatik Becerinin Gelişimini Destekler. Bir İnsanla Empati Kurabilmek İçin Onunla Yakın Bir İlişki Veya Dostluk İçinde Olmak Gerekmektedir. Kişileri Hiç Tanımadıkları, Hatta Ortak Değerlerde- Kültürde Veya Gelenekte Bile Buluşamadıkları İnsanlarla Empati Kurabilirler. Bir Başkasının Açısından Onun Dünyasına Bakıp, Onu Anlamaya Çalışan Kişi, Karşısındakini Yargılama, Aşağılama, Suçlama Kısaca Onunla Çatışma Gereksinimi Duymaksızın Sağlıklı İlişki Kurma Yollarını Bulabilir. Bu Açıdan Bakıldığında Empati Kavramı; Kişilerarası Ve Hatta Topluluklar Ve Toplumlar Arası Barışı Sağlamanın Yollarından Biri Gibi Görünmektedir.

       Bir Arada Yaşamanın Beklide Panzehiridir Empatik Davranış. Komşuluk İlişkilerinde Onların Yaşadıkları Sorunları, Kendimizi Onların Yerine Koyarak Empati Kurabiliriz. Son Yıllarda Eğitimde De Empatik Davranışın Sıkça Kullanıldığını Görmekteyiz. Özellikle Davranış Bozukluğu, Öğrenme Güçlüğü Ve Aile Sorunu Yaşayan Öğrencilerle Okul Rehberlik Servisleri Ve Öğretmenler Empati Kurarak Sorunu Kaynağında Çözme Yöntemleri Geliştirmişlerdir.

       Toplum Yaşamında Bazı Kişi, Düşünce, Ve Siyasi Oluşumlar Herkesin Kendileri Gibi Düşünmelerin İsterler. Sözüm Ona Birde Demokrasiden Ödün Vermezler. Fırsatı Yakaladıkları An Demokrasi Onlar İçin Hedonist Duygularının Tahakkümü Altına Girmiştir Artık. Onlar İçin Farklı Yaşam Tarzı, Düşünce, İnanç Hiç Önemli Değildir. Fransız Düşünür Ve Deneme Yazarı Montaigene : Bilim Ülkelerin Sınırlarını Tanımaz” Der. Bu Söylemin Tersi  Olsaydı,Bilim Adamları Yaptıkları Yenilikleri Sadece Kendi Ülkeleri Dışına Çıkarılmasına İzin Vermezlerdi. Empati Kurmanın Koşulu Bilimsel Anlamda Demokrasiyi Benimsemeden Geçer. Bir Toplum Farklıklarını, Ortak Düşüncelerini Empati Kurarak Çözebilir. Aynı Ülkenin İnsanları Her Konuda Aynı Düşünme Gibi Sığ Bir Mantığa Sahip Olamazlar. Eş Deyişle Farklı Düşünmeleri İnsanın Doğası Gereği. Unutmayalım Ki Geçmişinden Ders Çıkarmayan Uluslar Geleceğine Güvenle Bakamazlar. Empati Kültürünün  Gelişebilmesi İçin Öncelikle İlköğretimden Başlamak Koşuluyla Üniversiteye Kadar Yaşamın Her Alanında Eğitime Önem Vermemiz Gerektiğine İnanıyorum. Unutulmaması Gereken İnsan Yaşamı Her Şeyin Üstündedir!

    

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Çeker, ek zam talebi karşılanmalı8 Ocak 2023 Saat: 11:16
Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, 2023 yılının ilk yarı yılı için Kamu Çalışanlarına yapılan maaş zam oranının düşük olması nedeniyle % 5 artışla % 30 seviyesine çıkarılan zam oranı yeterli değildir. Kamu çalışanlarının ek zam taleb
2023 Yılına Girerken8 Ocak 2023 Saat: 10:58
Yaşam dünyamız sadece sevinçlerden, güzelliklerden, varsıllıktan oluşmadığı gibi yoksulluktan, kötülükten, ibret değildir.
Yıldız tarlası26 Aralık 2022 Saat: 22:50
Aynı hırkayı sırayla giyerdik, öğrencilik yıllarımızda.
Bir Gençlik Hayali21 Aralık 2022 Saat: 23:02
Çok değil, yetmişli yılların başıydı. Kuşları bile kıskandıran uçurtmalar gökyüzünü kaplardı. İki gözü iki misketti çocukların.
Yazmak Arınmaktır10 Aralık 2022 Saat: 22:53
İnsan hissettiklerini, düşündüklerini anlatmak için yazar.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat