Özdilek

Kültür/Sanat

Der-Mek Sergi Açılışında Gökçe’ye Sevgi Seli

Derince Belediyesi Mesleki Eğitim Merkezi (DER-MEK) ve Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin hazırladığı Yıl Sonu Sergisi’nde Derince Belediye Başkanı Av. Sertif Gökçe’ye kursiyerlerden ve vatandaşlardan yoğun bir sevgi gösterisinde bulundular.

24 Mayıs 2024 Saat: 13:51
Der-Mek Sergi Açılışında Gökçe’ye Sevgi Seli
Der-Mek Sergi Açılışında Gökçe’ye Sevgi Seli

Der-Mek Sergi Açılışında Gökçe’ye Sevgi Seli

NHA/ Özgen Sarıkaya

7 KURS MERKEZİ, 36 BRANŞ, 1.855 KURSİYER Derince Belediyesi Mesleki Eğitim Merkezi (DER-MEK) ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 2023-2024 Eğitim – Öğretim yılında düzenlenen kursların Yıl Sonu Sergisi büyük bir coşku ve kalabalıkla açıldı. Bu yıl Kusachi, Yeni Kent, Sırrıpaşa, İbni Sina, Mersincik, Çınarlı ve Fatih Sultan Mahallelerinde açılan 7 kurs merkezinde faaliyetlerini sürdüren DER-MEK bünyesinde 36 ayrı branşta 1.855 kursiyer eğitim görürken düzenlenen yıl sonu sergisi DER-MEK ve Halk Eğitim Merkezi ailesini bir araya getirdi. Yenikent Kültür Merkezi’nde gerçekleşen yıl sonu sergisi saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İlçe Halk Eğitim Müdürü İsa Dede ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Erin yaptıkları selamlama konuşmalarında Derince genelinde yapılan çalışmaların genel hatlarıyla ilgili bilgiler verdi.

 Açılış törenine Siyasi Parti İlçe Başkanları, Belediye Meclis üyeleri, Dernek Başkanları, Mahalle Muhtarları, Demokratik Kitle Örgüt Başkan ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaşta katılım sağladı. 

Sergi açılışında kısa bir konuşmada yapan Gökçe şunlara değindi.

“Güçlü bir toplum ancak güçlü kadınlar ile olur”

Derince Belediyesi Mesleki Eğitim Merkezi (DER-MEK) ve Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin hazırladığı Yıl Sonu Sergisi’nde konuşan Derince Belediye Başkanı Av. Sertif Gökçe, “Güçlü bir toplum ancak güçlü kadınlar ile olur” dedi. Başkan Gökçe: Ekonomiye Kazandıracağız DER-MEK’in yıl sonu sergisinde bir konuşma yapan Derince Belediye Başkanı Av. Sertif Gökçe, “Seçimden önce bütün DER-MEK’leri dolaşmış ve kurslarımızdaki potansiyeli görmüştüm. Bugün burada bu kalabalığı, bu heyecanı gördükten sonra DER-MEK ile ilgili yapacak çok daha fazla işimiz olduğuna bir kez daha şahit oldum. Her biri birbirinden değerli el emeği göz nuru eşsiz eserleriyle bizleri gururlandıran kadınlarımızın. İmkân verildiği zaman neleri başardığını bir kez daha görmüş olduk. Önümüzdeki dönemde bu kurslarımızın sayısını ve merkezlerimizin fiziki imkanlarını iyileştireceğiz. En önemlisi satış noktalarını arttırarak bu kıymetli eserleri ekonomiye kazandıracağız. Gerek kooperatifler aracılığıyla gerek birçok yerde sergiler açarak bu ürettiklerimizi ekonomiye kazandırmamız lazım. Çünkü ben şuna inanıyorum, Güçlü bir toplum ancak güçlü kadınlar ile olur. Kadın ne kadar güçlü olursa toplum o kadar güçlü olur. Kadının gücü de ekonomik bağımsızlığından, eğitiminden ve topluma katkılarından geçer. DER-MEK ve Halk Eğitim iş birliği ile burada birbirinden değerli eserler üreten tüm kursiyerlerimizin eline sağlık diyorum. Halk Eğitim Müdürlüğümüze destekleri için teşekkür ediyorum “dedi. Kaymakam Demirelli: Yaygın Eğitim Anlayışı Programda bir konuşma yapan Derince Kaymakamı Mustafa Demirelli, “Bizler Halk Eğitim Müdürlükleri olarak ülkemiz genelinde sadece örgün eğitim değil yaygın eğitim anlayışı çerçevesinde bu kurslarda 7 den 70 e, gencinden yaşlısına, erkeğinden kadınına yönelik birçok kurs açıyoruz. Bu kursları yine vatandaşımızın talepleri doğrultusunda belirliyoruz. Geleneksel ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızın yeni kuşaklara aktarılması noktasında kurslarımız oluyor. Mesleki beceri kazandırmaya yönelik kurslarımız var. Müftülüğümüzle iş birliği içerisinde Kur’an-ı Kerim kurslarımız ve birçok kurumumuzla beraber açtığımız kurslarımız var. Okullarımızda Halk Eğitim Müdürlüğümüzün desteğiyle birlikte çocuklarımıza çeşitli destekleme kursları açıyoruz. Bizim kadınımız isterse yapar, istediğini elde eder. Bizim kadınımız güçlü olursa ailemiz güçlü olur, ailemiz güçlü olursa devletimiz, toplumumuz güçlü olur. Bu vesileyle kurslarda görev alan kursiyerlerimizi, hocalarımızı, Halk Eğitim Müdürlüğümüzü ve iş birliği içerisinde açtığımız DER-MEK kursları nedeniyle katkılardan dolayı Derince Belediyemizi tebrik ediyorum.” dedi.

Kursiyerler ve Katılımcılardan Gökçe’ye İzdiham.

 Protokol konuşmaları ve gösterilerin ardından açılışı yapılan DER-MEK Yıl Sonu Sergisini gezen protokol üyeleri el emeği üremleri tek tek inceleyerek kursiyerlerden ve öğretmenlerden bilgi aldılar. Özellikle Der-Mek kursiyerlerinin Başkan Gökçe’ye gösterdikleri ilgi ve alakadan Başkan Gökçe’yle resim çektirmek ve sohbet etmek isteyen kursiyerler, öğretmenler ve vatandaşlardan dolayı izdiham yaşandı. Başkan Gökçe kursiyerler ve öğretmenlerle yakından ilgilenip el emeği ürünlerini yakından inceleyip onlarla ilgilenmesi insanlar arasında özlenen ve beklenen Başkan bu ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat