Özdilek

Güncel

Çelik’ten Tasarruf Genelgesine Tepki, Yerel Basına Destek

Adil Türkiye Partisi Muğla İl Başkanı Volkan Çelik, hükümetin tasarruf genelgesi kapsamında yerel basın aboneliklerinin iptali ve ilanların durdurulmasına şiddetle tepki gösterdi.

30 Mayıs 2024 Saat: 16:57
Çelik’ten Tasarruf Genelgesine Tepki, Yerel Basına Destek
Çelik’ten Tasarruf Genelgesine Tepki, Yerel Basına Destek

Çelik’ten Tasarruf Genelgesine Tepki, Yerel Basına Destek

Başkan Çelik yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan tasarruf genelgesi, kamu kurum ve kuruluşlarına gazete alımını ve zorunlu olmayan ilan yayımlatmamayı emrediyor. Bu, dönem de zaten ekonomik zorluklarla mücadele eden yerel basına ciddi bir darbe vurmuştur," dedi.
Çelik, yerel basının kapatılmasına yönelik bu adımların, Türkiye’deki basın özgürlüğüne ve demokrasiye zarar verdiğine dikkat çekti. "Yerel basın, demokrasimizin temel taşlarından biridir ve toplumun bilgilendirilmesinde kritik bir role sahiptir. Bu genelge ile yüzlerce basın emekçisi işsiz kalacak, birçok yayın kuruluşu kapısına kilit vurmak zorunda kalacaktır," ifadelerini kullandı.
İl Başkanı Çelik, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) ayrımcılık yapmadan yerel basına gereken reklam ve ilan desteğini vermesi gerektiğini vurguladı ve ekledi: "Tasarruf genelgesinde yer alan bu madde geri çekilmeli, yerel basına köstek değil, ekonomik destek sağlanmalıdır. Yerel gazetelerin sayısı her geçen yıl düşmekte, bu gidişata 'dur' denilmelidir."
Adil Türkiye Partisi olarak, yerel basının desteklenmesi ve korunması için mücadele edeceklerini belirten Çelik, yerel basının sürdürülebilirliği ve bağımsızlığının güvence altına alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat