Özdilek
Fikret Gökmen
Fikret Gökmen

Bundan sonraki rota ne yöne?

T.C merkez bankası değirmen taşı gibi geleni ezip geçiyor. 3 yılda 3 başkan yedi.

4 Şubat 2024 Saat: 22:22
  1. 133 gün , Sonra gelen Şahap Kavcıoğlu 810 gün, ve son olarak da Hafize Gaye Erkan 239 gün dayanabildi.

   Bu kişiler çok mu başarısızdı da görevlerine son verildi veya kendisi görevi bıraktı? Bu soruya evet cevabı verirsek kişilere haksızlık etmiş oluruz diye düşünüyorum.

   Öncelikle belirtmek gerekir ki, merkez bankası ülkenin para politikalarının belirlenmesinde ve istikrarın sağlanmasında çok önemli görevleri olan bir kurumdur.

  Ülkenin toplam para arzının kontrolünü yapan, bankaların bankası olarak kredi piyasasını düzenleyen, ülkenin döviz ve altın rezervlerini yönetmek gibi çok hassas görevleri vardır. O nedenledir ki kesinlikle özerk olmalı ve nitelikli kişiler tarafından yönetilmesi son derece önemlidir.

  Ülkemizde böyle midir? Ne yazık ki değil. Son 3 yıl içinde önce Naci Ağbal göreve başladı. Başladığı tarihte politika faizi 10,25 düzeyindeydi. Ülke pandemi döneminden yeni çıkmakta ve enflasyonun artmaya başladığı bir dönemdi. Esasen aynı dönemde dünyada da enflasyon artışları görülmekteydi. Dünya merkez bankaları enflasyonla mücadele için faiz artışı yapmaya başlamıştı. Naci Ağbal da 20,05,2021 tarihinde politika faizini 875 baz puan arttırarak%19’a yükseltti. Beklentilerin çok üzerinde bir faiz artışı oldu. Ancak günün koşullarına göre yapılan işlem çok da yanlış değildi.

   Ancak başta Cumhurbaşkanı ve bazı yandaş yazarlardan şiddetli tepkiler geldi. Özellikle Yeni Şafak gazetesi manşetten kararı protesto ederek,” sen kimden yanasın” gibi tavırlar sergiledi. Bu tepkilerin başında da Şahap Kavcıoğlu geliyordu.

  Hemen akabinde sayın Kavcıoğlu ödülünü alarak merkez bankası başkanlığına atandı. Cumhurbaşkanının temel görüşü de bilindiği üzere “faiz sebep, enflasyon sonuç” felsefesi gereği faizler düşmeye başladı.

  Faizleri düşürmenin diğer bir gerekçesi de ekonomik daralmanın önüne geçmek, düşük faizle kredi musluklarını açmak, böylece üretim, istihdam ve ihracatı arttırmaktı. Bu yöntemle enflasyonun düşeceği öngörüldü. Ancak hesaba ithalatın da artacağı, şirketlerin ve merkez bankasının döviz durumunun çok olumsuz olması, buna bağlı olarak döviz fiyatlarının hızla yükseleceği öngörülemedi.

  Tl nin hızlı değer kaybının artması düşünüldüğü şekilde ihracatı desteklemede yetersiz kaldı. Buna bağlı olarak enflasyon hızla yükselişe geçti. Politika faizi 8,5’e kadar düşürüldüğünde enflasyon%100 leri geçmeye başlamıştı. Bu çelişkili politika topluma çok ağır bir bedel olarak ortaya çıkmıştır.

  Bu kez pardon denilerek geriye dönülmüş “faiz sebep, enflasyon sonuç” anlayışı terk edilerek göreve Hatice Gaye Erkan getirilmiştir. Sayın Erkan 8,5 olan politika faizini 239 gün sonra her ay düzenli artırarak42,5 düzeyine çıkarmıştır. Politika faizini 5 kat artırılmış olmasına karşın, enflasyon düşmediği gibi duraklaması da sağlanamamıştır. Çünkü önceki 2 yılda yapılan tahribatın telafisi oldukça zor görünüyordu. Sayın Erkan’ın net bir şekilde bunun farkına vardığını sanıyorum. Bu kez yüksek faiz nedeniyle piyasa tıkanmış diğer taraftan enflasyonda artmaya devam etmiştir. Yani tahribat iki yönlü olarak sürmektedir. Bu nedenle istifa esasen görevden kaçıştır. Son zamanlarda basında kendisi ve ailesiyle ilgili çıkan bazı haberler de bunun bahanesi olmuştur.

  Şimdi ne olacağı önemlidir. Politika faizinin rotası, devam mı edecektir? Yoksa yine bir pardon daha çekilip, geriye mi dönülecektir? Kişisel kanaatim geriye dönüşün çok daha fazla tahribat yaratacağı yönündedir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Borç halkın, fayda mültecilerin21 Nisan 2024 Saat: 11:17
Pandemi dönemi tüm dünya için zor bir dönemdi.
Vergi ve delik cep14 Nisan 2024 Saat: 13:10
Maliye Bakanlığı vergi kanunları ile ilgili köklü değişiklikler yapma hazırlığı içinde.
Yerel Seçimler ve CHP8 Nisan 2024 Saat: 07:56
Yerel seçimlerden Cumhuriyet Halk Partisi beklentilerin de üstünde önemli bir başarı sağladı.
Firmalar dikkat!31 Mart 2024 Saat: 16:13
Yerel seçimler bitti. Olağanüstü bir durum olmazsa, 4 yıl
ülkede seçim atmosferi olmayacak.
Bu nasıl israf?24 Mart 2024 Saat: 23:32
Seçim sürecinin son haftasına girdik. Benim gibi, bir an önce bitsin diye bekleyen milyonlar olduğuna inanıyorum.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat