Özdilek

Çevre

Amasralılar 2016 davacı ile termik santralin ÇED raporuna itiraz etti

Amasra’da yapılmak istenen termik santralin ÇED raporunun onaylanmasının ardından Bartınlılar, 2016 davacıyla Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı

8 Kasım 2016 Saat: 10:06
Amasralılar 2016 davacı ile termik santralin ÇED raporuna itiraz etti
Amasralılar 2016 davacı ile termik santralin ÇED raporuna itiraz etti

Amasra’da Hattat İnşaat tarafından yapılmak istenen Hema Termik Santrali’ne karşı uzun süredir mücadele eden Bartın halkı, ÇED olumlu raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından dava açtı. Bir aydır açacakları dava kent meydanında stant açan ve davaya müdahil olunması için çağrı yapan Bartın Platformu 2016 davacısıyla 7 Kasım’da ÇED raporunun iptali talebiyle dava açtı.

ÇED iptal davası için yapılan itirazın ardından basın açıklaması yapan platform, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın daha önce verilmiş olan “bu yer termik santral için uygun değildir”  kararlarını yok sayarak, mevzuatın arkasına dolanarak ve hukuku çiğneyerek tamamen hemşerilik ilişkilerine dayanacak şekilde bu kararı verdiğini ve kararın Bartın hakının gözünde hükümsüz olduğunu söyledi.

Daha önce ÇED Nihai Raporu’na yaptıkları 42 bin imzalı itirazı hatırlatan platform “Yöre halkının tümüne yakın kısmının termik santrale karşı koymuş olduğu güçlü tepkiye kulak vermemeleri çok düşündürücü olmuştur” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisinden hiç kimsenin davacılar  arasında yer almadığının altını çizen platform, “Bundan sonra da kendileri de Bartın ve Amasra’da bizimle birlikte yaşayacaklar.  Ankara’da hemşerilik ilişkileriyle şekillenmiş Amasra’ya termik santral yapma kararına karşı, kendilerinden Ankara’daki siyasi ortama karşı değil de, Amasra’daki bu büyük toplumsal tepkiyi veren Bartın-Amasra halkına karşı bir sorumluluk göstermelerini bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat