adres fındık
Kurtlar Turizm
oya
koto
Haber reklam

Kültür/Sanat

Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu sona erdi

Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu Değirmendere Çınarlık meydanında yapılan kapanış töreni ile sona erdi.

4 Ağustos 2019 Saat: 03:24
Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu sona erdi
Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu sona erdi

Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu sona erdi

Bu yıl 26’ncısı yapılan Türkiye’nin en uzun soluklu tek ahşap heykel sempozyumu olma özelliğini taşıyanGölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğinde gerçekleşen Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu Değirmendere Çınarlık meydanında yapılan kapanış töreni ile sona erdi.

Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu sona erdi

Bu yıl 26’ncısı yapılan Türkiye’nin en uzun soluklu tek ahşap heykel sempozyumu olma özelliğini taşıyanGölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğinde gerçekleşen Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu Değirmendere Çınarlık meydanında yapılan kapanış töreni ile sona erdi.

Kapanış programı ve ödül törenine Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Kocaeli Üniversitesi Heykel Bölüm Başkanı  Dr. Ceyhun Konak, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Fikret Ormancıoğlu, Gölcük Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Kent Konseyi Yürütme Kurulu, sanatçılar Vadim Polin, Pedro Jordan, Rahman Chegeni, Sanem Tufan, Şahin Karataş, Şenol Bora ve sanatseverler katıldı. Gölcük Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ile başlayan Ahşap Heykel Sempozyumu kapanış töreni protokol konuşmaları ile devam etti

“ÇOCUKLARIN VE HALKIN İLGİSİ HEP YANIMIZDA OLDU”

Sempozyuma katılan Türk sanatçı Sanem Tufan konuşmasında “Öncelikle Gölcük halkına, Gölcük Belediyesi’ne ve Kocaeli Üniversitesi’ne  çok teşekkür ediyoruz. Bizi; ilgisiyle Gölcük halkı yalnız bırakmadı. Yıllardır bu sempozyumun sürüyor olmasının, kültürün olumlu gelişimin etkisini bizzat kendimiz yaşadık. Çocukların ve halkın ilgisi hep yanımızda oldu. Bu tarz etkinliklerin Türkiye’ye örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İspanyol sanatçı Pedro Jordan ise, “Bu sempozyumda bulunmaktan çok mutluyum. Yaptığımız heykeller ile insanlar çok ilgilendiler. Bizim işlerimizin ve kültürün ilerlemesi için bu tarz sempozyumlar çok önemli. Umarım yaptığımız işleri beğenirsiniz. Teşekkür ederim” diye konuştu.

Değirmendere’de final zamanı

“İNŞALLAH BU SEMPOZYUM UZUN YILLAR DEVAM EDER”

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk konuşmasında “ 26. Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumunu tamamladık. Bu sempozyum sadece Gölcük için değil, Türkiye’ye mal olmuş bir sempozyum. Bir ülkenin gelişmişliği İnsan hakları, demokrasi, eğitim koşulları gibi faktörlerin yansıra sanatsal ve kültürel etkinlikler ile de ölçülür. Bu katkılarından dolayı yerli ve yabancı sanatçılarımıza, Üniversitemize ve Gölcük Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Çok güzel çalışmalar yapıldı. Kocaeli Üniversitemiz, Kent Konseyimiz, Belediyemiz, Kaymakamlığımızla birlikte çok güzel eserler kazandırıldı. İnşallah bu sempozyum uzun yıllar devam eder” ifadelerine yer verdi.

Değirmendere’de final zamanı

“SEMPOZYUMA KATKI SUNMAKTAN GURUR DUYUYURUZ”

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. D. Nigar Pösteki, “ Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Belediyesi’nin birlikte yürütmüş oldukları Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında yıllardır sürdürdüğümüz ve bu 26’cısını sona erdirmek üzere olduğumuz, Değirmendere halkı ile sanatı buluşturduğumuza inandığımız bu güzel günde hepinize çok teşekkür ediyorum. Özellikle ilkel çağlardan beri duygu ve düşüncelerini çeşitli yüzeylere yansıtan insanoğlunun her malzemeyi sanat haline getirebileceğini gösteren böyle güzel bir sempozyumun sonuna geldik. Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü olarak verdiğimiz katkıdan büyük gurur duyuyoruz ve hem üniversitemize Rektörlüğümüze hem Belediye başkanımıza sanata ve sanatçıya verdikleri değer için teşekkür ediyoruz”dedi.

Değirmendere’de final zamanı

“TÜRKİYE’NİN EN UZUN SOLUKLU SANATSAL FAALİYETİ”

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer konuşmasında şunlara yer verdi: “Bu yıl 26. Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nu tamamlamış bulunuyoruz.  Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu,  26 yıldır devam eden, Türkiye’nin en uzun soluklu sanatsal faaliyeti. Bu heykel sempozyumunu diğer sempozyumlardan ayıran bir diğer özellik de sanatçılarımızın çalışmalarını özellikle hemşerilerimizin yoğun olarak bulunduğu, halka açık bir alanda gerçekleştirmeleri. Dolayısı ile sanatla, sanatçıyla kent insanını buluşturmuş oluyoruz. Sanatın hayatının içerisinde olmasını sağladığını görüyoruz. Sanatçılarımıza iki hafta önce teslim edilen o tomrukların içerisinde tavşanı, Köpeği kendileri gördüler ve tomruğun içerisinden onu müşahhas ( soyuttan somut ) hale getirdiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu sempozyumumuzun daha uzun yıllar sürmesini diliyorum. Seneye bu etkinlikte tekrar buluşmak üzere herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

“GÖLCÜK, HER ALANDA ÖNCÜ BİR İLÇE”

Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, “ Her alanda olduğu gibi sanatsal ve kültürel etkinlikler anlamında da Gölcük kendini ispatlamış. Gölcük insanına yakışır bir şekilde bu alanda da en güzel eserleri ortaya koymuş güzel ve büyük bir ilçe. Ben bu açıdan başta belediye başkanımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı bu konuda her türlü desteği veren üniversitemizi, değerli sanatçılarımızı tebrik ediyorum. Gölcük’ümüzü bu güzel eserler ile buluşturdukları için teşekkür ediyorum. Bu tür çalışmaların devamını diliyorum” dedi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat