radyolar

Kültür/Sanat

Şükür, ilk Kamyon fabrikasının tarihini yazdı

Tarihçi Rıdvan Şükür, ilk Kamyon fabrikasının tarihini yazdı

30 Aralık 2021 Saat: 11:33
Şükür, ilk Kamyon fabrikasının tarihini yazdı
Şükür, ilk Kamyon fabrikasının tarihini yazdı
ekoyaşam

Şükür, ilk Kamyon fabrikasının tarihini yazdı

1955 Yılında kurulan 1993 yılına kadar 38 yıl üretim yapan Türk Otomotiv Endüstrileri A.Ş. (TOE) fabrikasının geçmişini ve üretimini inceleyen tarihçi Rıdvan Şükür’ün çalışması kitap olarak yayınlandı.  

Şükür’ün arşivlerde uzun zaman süren çalışmaları sonucunda ortaya çıkan eserin içinde; birbirinden eşsiz o günleri yansıtan, Türk Otomotiv sanayisinin geçmişine ışık tutacak çok sayıda fotoğraf ve belge bulunuyor.    

Federal Türk kamyonları A.Ş. ismiyle1955 yılında kurulan şirket, o dönem ülkede yaşanan döviz sıkıntıları nedeniyle ancak 1958 yılında deneme üretimine başlayabilmişti. Fabrikanın ilk ürettiği ticari araç ise 1959 yılında satışa sunmuştu.  

 Üretim aşamasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle 1960 yılında Amerikan Federal Motor Truck Company ile ortaklık anlaşmasına son verilmiş ve şirket bundan sonra; “Türk Otomotiv Endüstrileri A.Ş.”  ismini almıştı.  

TOE, 1963 yılında International Harvester şirketi ile ortaklığa giderek, lisans anlaşması imzalanmıştı.  Bu anlaşma sonrası IH markası ile değişik tonajlarda kamyon, kamyonet, minibüs ve traktör üretimi fabrika sahasında gerçekleşmişti. 

Rıdvan Şükür, yakın zaman önce “Chrysler kamyon sanayii A.Ş. (1962-2002) isimli çalışmasını yine kitap olarak yayınlanmıştı. Türk Otomotiv sanayisinin iki köklü fabrikasını kitaplaştıran tarihçi Şükür, geçmiş yıllarda, kendi yollarımızda, kendi yükümüzü taşıyan kendi kamyonlarımızı üreten bu büyük fabrikaları genç nesillere ve unutanlara hatırlatmak için yazdığını söyledi.    

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat