adres fındık
Kurtlar Turizm
oya
koto
Fikret Gökmen
Fikret Gökmen

Site veya apartmanlarda yönetim borcunun kat maliklerinden tahsil yapılabilir mi?

Kiracılar ile kat malikleri veya yöneticiler arasında en çok uyuşmazlık konusu olan konulardan biridir.

2 Aralık 2019 Saat: 11:08

Ayrıca o site veya apartmana sonradan malik olan bir vatandaş hizmetli veya kapıcıların kıdem tazminatından sorumlu olup olmayacağı da uyuşmazlık konuları içindedir.

 

            - Ödemelerden Sorumlu Olanlar Kim

 

            Apartman veya sitede çalışanların hizmet süresinin sonunda kıdem tazminatı hak edecek şekilde iş sözleşmesinin sonlanması durumunda, ilgili ödeme malikler tarafından yapılması gerekmektedir.

            Kat malikleri yasasının 20/a maddesi, apartman giderlerinden olan çalışan giderleri tüm maliklere payları oranında eşit alınır denilmektedir.

            Maddede geçen “ödeme sorumluluğu” borcun yasal olarak doğduğu tarihte malik olan kişiye aittir. Kişi söz konusu taşınmazı devir alsa dahi, devir tarihinden değil bütün dönemden doğan borcu ödeme durumundadır.

 

            İşyeri devir hükümlerinde ise durum farklıdır. Devreden işverenin sorumluluğu devir tarihinden itibaren iki yıl sonra sona erer. Dolayısıyla devreden işveren ancak devir tarihinden itibaren iki yıl içinde doğan borçlardan sorumlu olacaktır.

 

            Yargıtay hukuk genel kurulu 03.10.2001 tarih 2001/18-642 E sayılı kararında konuya ilişkin olarak verdiği kararda “… özellikle kıdem tazminatları ile ilgili bir bölümünün önceki malik dönemine ait olması borcun doğduğu tarihte malik olan kişiyi sorumluluktan kurtarmaz. Şartları varsa ödediği kıdem tazminatının önceki döneme isabet eden miktarı için rücu hakkını kullanabilir…” denilmektedir.

 

            Sonuç olarak söylemek gerekirse, eski bir ev satın alınırken, çalışanların kıdem tazminatı yükümlülüklerinin üstlenildiğini bilerek pazarlık yapmak gerekmektedir.

 

            İşverenler açısından ise, devreden işveren devrettiği tarihe kadar ve devrettiği ücretle sınırlıdır. Ayrıca söz konusu borcu devir tarihinden itibaren iki yıl içinde doğmaması durumunda sorumluluk bulunmamaktadır.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Şimdilik Nefes Almaya Vergi Getirilmedi25 Kasım 2019 Saat: 14:05
04 Kasım 2019 tarihinde bu köşede yazdığım yazıda yeni vergilerden söz etmiştim. Sözünü ettiğim vergilerin önemli bir bölümü TBMM’den geçti yani kanunlaştı.
Kaç gün iş göremez raporu alınabilir?18 Kasım 2019 Saat: 20:02
Çalışanlar ile işverenler arasında önemli çekişme konularından bir tanesi de çalışanların gereksiz rapor aldıkları hususudur.
Şehir hastaneleri, hastane mi? ticarethane mi? olacak11 Kasım 2019 Saat: 21:39
Yurt içinde genelde büyük illerde devasa inşaatları ile tüm kentlerde dikkat çeken yapılara baktığımızda şehir hastaneleri olduğunu görüyoruz.
Yeni vergiler geliyor!4 Kasım 2019 Saat: 13:33
Yeni vergiler denilince bu kez adına uygun, daha önce olmayan vergiler anlaşılmalı.
Yeni vergisel düzenlemeler24 Ekim 2019 Saat: 21:43
Maliye bakanlığı yaptığı yeni düzenlemeler ile E uygulamaların alanını genişletti.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat