adres fındık
Kurtlar Turizm
oya
koto
Haber reklam

Siyaset

Kılıçdaroğlu, Saraçhane’de

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ekrem Başkan İstanbul'un rantına değil, sorunlarına talip oldu” dedi

5 Temmuz 2019 Saat: 15:52
Kılıçdaroğlu, Saraçhane’de
Kılıçdaroğlu, Saraçhane’de

Kılıçdaroğlu, Saraçhane’de

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ekrem Başkan İstanbul'un rantına değil, sorunlarına talip oldu” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 yılı içerisinde ikinci kez İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'na Saraçhane'deki merkez binada tebrik ziyaretinde bulundu. Belediye şeref defterini imzalayan Kılıçdaroğlu, ''Uzun ve yorucu bir mücadeleden sonra keyifli bir an yaşıyoruz. Zor bir görev üstlendiniz. Ancak İstanbul'u hak ettiği yere taşıyacağınıza inanıyorum'' diyerek İmamoğlu'nu tebrik etti. İmamoğlu da Kılıçdaroğlu'na teşekkür ederek, ''Mahcup olmayacağız size'' şeklinde karşılık verdi. İkili, daha sonra kameraları karşısına geçti. ''Ekrem Başkan'la beraber güzel bir kahve içtik, 40 yıl hatırı var'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Kendisi uzun bir çabanın sonunda İBB Başkanlığını 2. kez aldı. Gerçekten de yorucu bir çabaydı ama Ekrem Başkan kararlıydı, azimliydi, dirençliydi, güçlüydü, gençti, dinamikti, 'Alacağım' dedi ve aldı. İstanbul'un rantına değil, İstanbul'un sorunlarına talip oldu'' dedi.

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'nu İBB'nin Saraçhane'deki binasının önünde karşıladı. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Zabıta Mangası Merasim Takımı'nı selamlayarak binaya girdi. Kısa bir süreliğine kameraların karşısına geçen üçlü, basın mensuplarına poz verdi. Kılıçdaroğlu, İBB şeref defterini imzalayarak, şu satırları yazdı: ''Sayın Ekrem İmamoğlu, kazandığı İstanbul seçimini bir hizmet yarışına dönüştürecek. İmamoğlu'na, inanıyor ve güveniyoruz. Dualarımız ve başarı dileklerimiz O'nunla. Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı''

 Samsunlu ilkokul mezunu ressamın tablosunu hediye etti

Başkan İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'na İSMEK'li kadınların seramik üzerine işlediği İstanbul temalı bir çalışmayı hediye etti. İmamoğlu'nun Kılıçdaroğlu'na hediyesi ise ilkokul mezunu Samsunlu ressam Umut Kaya'nın eseri karakalem bir tablo oldu.

Yeni bir başlangıç çiçeği

İmamoğlu, üzerinde kendisi, Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükçehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükçehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in resmedildiği tablonun hikayesini şu sözlerle açıkladı: ''Özel bir anı aslında. Samsun'a beraber gitmiştik hatırlarsanız. Genç bir ressam, 'Ben, resim yapmak istiyorum' diyerek önümü kesti. İlkokul mezunu. Biz onu davet ettik 23 Haziran seçiminden önce. Şişli'de bir sergisini açtık. Sergi açılışında satılmayan resmi kalmadı. Muazzam yetenekli birisi. Dedi ki, 'Kağıdım bu kadardı. Yoksa herkesi çizecektim. Çizemediklerim affetsin' Böyle bir tablo çalıştı. Bu onun kendi kalemi. Size hediye etmek istedim.'' Samsunlu ressam Kaya'nın hikayesinden etkilenen Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'na, ''Telefonunu alayım, ben de bir arayayım. Değme ressamlara taş çıkartacak türden bir çalışma'' dedi. Kaftancıoğlu da Kılıçdaroğlu'na İstanbul'u simgeleyen bir vazo ve takdim etti. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'na ayrıca, ''yeni bir başlangıcı'' simgeleyen çiçek sundu. Toplantının geri kalan kısmı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

''Genel başkanıma teşekkür ediyorum''

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, yaklaşık 1 saat süren görüşmelerinin ardından yeniden kameraların karşısına çıktı. ''Çok değerli Genel Başkanımızı İBB'de, İstanbul halkı adına ağırlamanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Benim için çok önemli duygularla dolu olduğunu özellikle belirtmek isterim. Elbette bir insanın, böyle bir makama gelirken yola çıkışında önemli süreçler vardır. 10 yıllık siyasi yaşamım, 5 yıl ilçe başkanlığı, 5 sene belediye başkanlığı ve sonrasında İBB başkanlığımız gerçekleşti. Bu sürecin hemen hemen tamamını, sadece ilk 6 ayında Sayın Deniz Baykal genel başkanımızda, sonrasında tamamını çok değerli Genel Başkan'ım Kemal Kılıçdaroğlu ile yaşamış birisiyim. Benim için gerçekten muazzam bir liderlik ve partimizin tarifiyle, yoldaşlık, yol arkadaşlığı kavramını en üst seviyede yaşadığımı burada belirtmek istiyorum'' dedi.

“Milletimize olan sorumluluğumuz büyük''

''2019 yerel seçimini, Türkiye'miz adına çok değerli bir sürecin yaşanması diye tarifleyebilirim'' diyen İmamoğlu, ''Bu sürecin en önemli karakteri, yerel yönetimlerden gelen insanların belediye başkanlıkları adaylıklarına tercih edilmesi ve oradan İBB Başkanlığı'nı, İstanbul'un en önemli merkezlerinde seçimi kazanmaları olmuştur. Bu önemli siyaset mühendisliğinin başarılmasının ana kişisi ve bu süreci başlatan, önderliğini yapan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Bu yönüyle kendilerine minnet duygularımı belirtmek istiyorum. Elbette ki milletimize olan sorumluluğumuz çok büyük. Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na da hem sözüm hem de sorumluluğum var. İBB Başkanlığı'nı yaparken bu duygularla hareket edeceğim. Bunun sözünü bir kez de İBB'de, kendi huzurunda vermek istiyorum. İnşallah İBB'nin en başarılı ve en demokrat belediye başkanı olmak istiyorum. Umarım bu hedefime ulaşırım'' diye konuştu.

''Ekrem başkan kararlıydı''

 Kılıçdaroğlu da, ''Kendisi uzun bir çabanın sonunda İBB Başkanlığı’nı 2. kez aldı. Uzun bir çaba diyorum. Gerçekten de yorucu bir çabaydı ama Ekrem Başkan kararlıydı, azimliydi, dirençliydi, güçlüydü, gençti, dinamikti, 'Alacağım' dedi ve aldı. İstanbul'un rantına değil, İstanbul'un sorunlarına talip oldu. Bu nedenle Ekrem Başkan'ın İBB Başkanı olmasının ayrı bir anlamı var; rantına değil, sorunlarına talip olmak. İlk seçim bir siyasal seçimdi. İlk mücadele siyasal bir mücadeleydi, onu kazandı. Şimdi bundan sonraki süreç, hizmet yarışı sürecidir. Bir hizmet yarışı içinde. İstanbul'un sorunlarını biliyor. Sorunların nasıl çözüleceği konusunda güçlü veriler de var elinde. İyi bir ekibi olacak. Liyakatli bir ekibi olacak. Bunun altını özenle çiziyorum. Partizanlık yapmamak, liyakatli bir ekiple yola çıkmak bizim açımızdan son derece önemli'' ifadelerini kullandı.

''Her şey şeffaf olacak''

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: ''Her şey şeffaf olacak. Her şey çok güzel olacaksa, her şeyin şeffaf olması lazım. Partizanlığın olmaması, herkesin çalışması, alın teri dökmesi lazım. Herkesin sorunlara kilitlenerek sorun çözmesi lazım. Ekrem Başkanımız da bu çerçeve içerisinde bir görev anlayışı üstlendi. Bunu da büyük bir başarıyla yerine getirecektir. Ben de sizler gibi başarılarının takipçisi olacağım. Bütün dualarımız Ekrem Başkan ve diğer belediye başkanlarımız ile birlikte. İnşallah hepsi çok başarılı olurlar. Yerle yönetimlerden başlayarak, vatandaşın verdiği her kuruşun hesabını vermek gibi bir güzelliği bütün Türkiye'ye yaşatacağız. Bundan yüzde yüz eminim.

''İBB binasına ikinci kez geliyorum''

Bu binaya ikinci kez geliyorum. İlkinde bürokrat olarak gelmiştim, rahmetli Altan Tufan Gelirler Genel Müdürü'yken. Birlikte dönemin belediye başkanını ziyarete gelmiştik. Şimdi politikacı olarak geliyorum. Bu binaya gelirken, Ekrem Başkanımızın İstanbul'un sorunlarına talip olduğunu belirtmiştim. İstanbul'un sorunlarının ne kadar derin olduğunu biliyorum. Sorunların çözümünde ciddi zorluklar olduğunu da biliyorum ama siz, kararlı ve dirençli olursanız sorunlara karşı zorlukları ararsınız. Ben, buraya büyük bir özgüvenle geldim. Çünkü Ekrem Başkan'a güveniyordum. Belediye başkanlığından geliyordu. Belediye başkanıyken karşılaştığı sorunları nasıl çözdüğü konusunda da düşüncelerim, fikirlerim vardı, uygulamaları vardı. Bunları gördüm ve tanığı oldum. Daha büyük bir kitleyi kucaklayacak. 3 imparatorluğa başkentlik yapmış bir şehri kucaklayacak''

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat