İzopoint
ekoyaşam
net haber ajansı
haberci tv

Turizm

Kartepe turizm çalıştayı yapıldı

Turizm Haftası kapsamında Derbent Uygulamalı Otel’de gerçekleşen “Kartepe Kültür Turizmi Çalıştayı” çok önemli bilgileri gün yüzüne çıkardı.

22 Nisan 2018 Saat: 08:47
Kartepe turizm çalıştayı yapıldı
Kartepe turizm çalıştayı yapıldı

Geçmişten günümüze kartepe

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştayın birinci oturum olan sabah kuşağında, “Geçmişten Günümüze Kartepe Tarihi” adlı panel düzenlendi. Açılış konuşmasına yapan okul müdürü Karacan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve Başkan Yardımcısı Çakır, çalıştayın ve Kartepe’nin Türizm’de ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Konuşmaların ardından oturum başkanlığını Prof. Dr. Sami Karacan’ın yaptığı panelde; Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümündan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Polatel, Kocaeli Üniversitesi Kartepe Turizm MYO’dan Yrd. Doç. Dr. Yüksel Güngör Bartın Üniversitesi-Arkeoloji Bölümü Yrd. Doç. Dr. Ali Bora- Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürlüğü-Müze Müdürü Rıdvan Gölcük ve Tarihçi-Yazar Volkan Şenel tarihe ışık tutan birer sunum gerçekleştirdi. Konuşmaların sonunda protokol tarafından konuklara plaket verildi.

Bilgiler kartepe için kullanılacak

Oturumun ikinci kuşağında üniversite hocaları moderatörlüğünde gerçekleşen çalıştayda; Kartepe’nin gastronomisi, el sanatları ve zanatları, müzik-dans ve oyunları, dil-edebiyat ve ağızları, kültürel mirası, toplumsal yaşamı hakkında konunun uzmanları ve çerkez, çepni, gürcü, laz, muhacir, manav gibi çeşitli kültürlere sahip halkların bilgisine başvuruldu. 6 farklı konuda yapılan çalıştayda elde edilen bilgiler Kartepe’nin somut olmayan kültürel mirasına yönelik yapılacak çalışmalarda kullanılacak. Söz konusu mirasların turistik ürüne dönüştürülerek, turizme kazandırılması sağlanacak. Kartepe’nin kültürel çeşitliliğe sahip halkları ile birçok kültüre ev sahipliği yapması, bu zenginliğin ortaya çıkartılması, sürdürülmesi ve yaşatılması Kültür Turizm Çalıştayının en önemli hedefi arasında. Öte yandan gün boyunca ‘Kartepe Somut Olmayan Kültürel Mirası” karma sergisi de katılımcıların ziyaretine sunuldu

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız