adres fındık
W Travel
oya
koto
Haber reklam

Siyaset

EMEP Bolivya’da ABD destekli darbeyi kınadı

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Bolivya’da gerçekleştirilen darbe ile ilgili yazılı açıklama yayınladı.

12 Kasım 2019 Saat: 15:13
EMEP Bolivya’da ABD destekli darbeyi kınadı
EMEP Bolivya’da ABD destekli darbeyi kınadı
ekoyaşam
EMEP: Bolivya’da ABD destekli darbeyi kınıyoruz
Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Bolivya’da gerçekleştirilen darbe ile ilgili yazılı açıklama yayınladı. “Bolivya’da ABD destekli bir darbe gerçekleştirildi; Devlet Başkanı Evo Morales ordunun baskısıyla istifa etti. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Morales Meksika’ya sığındı” denilen açıklamada, “ABD destekli darbeyi kınıyor, bütün dünya halklarını Bolivya emekçilerine destek vermeye çağırıyoruz” denildi.

EMEP’in açıklaması şöyle:

“Bolivya’da Morales iktidarının karşıtları Ekim seçimlerinden bu yana sokaktaydı. Morales Seçim Kurulu’nu değiştirerek seçimin yenilenmesine karar verdi. Buna rağmen polis ve ordunun iktidar karşıtlarının yanında aktif hale gelmesiyle Morales’in seçimlerin yenilenmesi kararı boşa çıktı.

Morales, emperyalizme ve neoliberal politikalara karşı çıkarak halkın desteğini almış ve iktidar olmuştu. Fakat iktidarının ikinci yılından itibaren darbe tehditleri ve girişimleri ile karşı karşıya kalınca burjuvazi ile uzlaşma noktaları aramaya başladı. Ne var ki antiemperyalist ve halkçı politikaların hayata geçirebilmesi için başta işçi sınıfı olmak üzere halkı bu politikaların gerçekleştirilmesi için birleştirme ve örgütleme çabası yerine burjuvazi ile uzlaşma arayışı öne çıkınca Morales hareket edeceği zemini zayıflatmış oldu.

Güney Amerika’yı arka bahçesi gibi gören ABD, antiemperyalist tutum almaya kalkan  bütün iktidarları daha ilk günlerinden itibaren darbeler, suikastler, komplolar ile yıldırmaya zorlamaktadır. Son zamanlarda Venezüella’da da olduğu gibi.

TEK ÇARE EMPERYALİST HEGEMONYAYI SÜPÜRMEK!
Güney Amerika’da neoliberal politikaları uygulayan sol ve sağ iktidarlar boyunca bu bölge halkları yoksullaşmış ve baskı altında kalmışlardır. Yönetim mekanizmaları da yozlaşmıştır. ABD destekli faşist yönetimlere ve darbelere de geçit veren bu yozlaşmış iktidar mekanizmalarına karşı Latin Amerika halklarının tek çaresi kendi iktidar mücadelelerini sürdürmek; başta ABD olmak üzere emperyalist hegemonyayı kıtadan süpürmektir.

Emek Partisi olarak ABD destekli darbeyi kınıyor, başta ABD halkı olmak üzere bütün dünya halklarını Bolivya emekçilerine destek vermeye çağırıyoruz.

Partimiz darbeye karşı mücadele eden Bolivya halkının yanındadır.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat