adres fındık
Kurtlar Turizm
oya
koto
Haber reklam

Sağlık

DMD hastası çocuklar, farkındalık için bir araya geldi

İSTANBUL (AA) - Duchenne Kas Hastalığı (DMD) ile mücadele eden hastalar ve aileleri farkındalık oluşturmak için bir araya geldi.

7 Eylül 2019 Saat: 21:43
DMD hastası çocuklar, farkındalık için bir araya geldi
DMD hastası çocuklar, farkındalık için bir araya geldi

DMD hastası çocuklar, farkındalık için bir araya geldi

DMD Türkiye Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Baran Köseoğlu: - "DMD kas hastalığı ile mücadele adeta zamanla savaşmaktır. Çocukların büyümesini istemeyen ailelerle karşılaştınız mı hiç? İşte o aileler, DMD ile mücadele eden ailelerdir"

DMD hastası çocuklar, farkındalık için bir araya geldi

İSTANBUL (AA) - Duchenne Kas Hastalığı (DMD) ile mücadele eden hastalar ve aileleri farkındalık oluşturmak için bir araya geldi. 

Duchenne Kas Hastalığı ile Mücadele Derneğince (DMD) Etiler Sporcular Parkında 7 Eylül Dünya Duchenne Farkındalık Günü kapsamında etkinlik düzenlendi. 

Hasta çocuklarla, ailelerinin yanı sıra vatandaşların da katıldığı etkinlikte konuşan DMD Türkiye Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Baran Köseoğlu, DMD'nin kas erimesi hastalığı olduğunu ve her 3 bin 500 erkek çocuktan birinde görüldüğünü belirterek, dünya genelinde 20 bin DMD'li hasta çocuk olduğunun tahmin edildiğini söyledi. 

Köseoğlu, hastalık nedeniyle kasların sağlamlığını koruyamadığını, günlük yaşamdaki basit hareketlerle bile kasların yıkıldığını, parçalandığını ve işlevsiz hale geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"DMD kas hastalığı ile mücadele adeta zamanla savaşmaktır. Çocukların büyümesini istemeyen ailelerle karşılaştınız mı hiç? İşte o aileler, DMD ile mücadele eden ailelerdir. Çünkü zaman bu hastalığın dostu, bizimse en büyük düşmanımız durumundadır. Biz DMD kas hastası evlatlara sahip aileler olarak, yıllardır evlatlarımız için kararlılıkla mücadeleye devam ediyoruz."

Baran Köseoğlu, mevcut merkezlerin iyileştirilmesi ve sayıların artırılması istediklerini belirterek, büyük kentlere kas hastalıkları merkezlerinin açılması taleplerinin olduğunu sözlerine ekledi.

DMD hastalı çocukların da duygularını paylaştığı etkinlik, çeşitli aktivitelerin ardından sona erdi. 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat