W Travel
Gölcük belediyesi
radyolar

Kültür/Sanat

Çukurbağ kazıları ön çalışması başladı

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Büyük Roma İmparatorluğu’nun başkenti Nikomedia’nın dünya mirasına kazandırılması için Çukurbağ Kazı Alanı’nda devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

17 Kasım 2021 Saat: 12:06
Çukurbağ kazıları ön çalışması başladı
Çukurbağ kazıları ön çalışması başladı

Çukurbağ kazıları ön çalışması başladı

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Haziran ayında imzalanan protokolün ardından ön çalışmaların başladığı Çukurbağ Kazı Alanı’nda incelemelerde bulundu. ‘Kayıp Şehir’ Nikomedia’nın gün yüzüne çıkması adına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kocaeli Müze Müdürlüğü ve İzmit Belediyesi ortaklığında başlayan çalışmalar hızla devam ediyor. Sistematik kazıların başladığı Çukurbağ Kazı Alanı’nda arkeoloji jeofiziği çalışmaları yapılarak kazıların yapılacağı alanlar belirleniyor.

 

Çalışmaları yerinde inceledi

Başkan Hürriyet, Kazı Başkanı Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Bilimsel Kazı Danışmanı Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk, arkeojeofizik çalışmalarını yürüten Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Oruç, Doç. Dr. Ertan Pekşen ve ekibi, İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ceren Öker Cömert, Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat Eğitim Vakfı Kurucu Sekreteri Hakime Özgüven ve Çukurbağ Mahalle Muhtarı Yaşar Tüzer ile birlikte alandaki çalışmaları inceledi.

 

Çalışmaları çok önemsiyoruz

Arkeojeofizik çalışmalarıyla ilgili Prof. Dr. Bülent Oruç’tan bilgi alan başkan Hürriyet, “İzmit’in tarihini gün yüzüne çıkartmak için bu çalışmalar çok önemli. Yapılan bilimsel çalışmalarla geçmişe ışık tutarak gelecek nesillere bilgi aktarımı için çalışıyoruz. Hepimizin büyük emek gösterdiği bu kazı çalışmalarını çok önemsiyor, önce kentimize sonra da ülkemize değer katması için var gücümüzle emek veriyoruz. İzmit büyük bir tarih ve kültür kenti. Kentimizin adını dünya miras listesine yazdırmak için adım adım ilerlemeye devam ediyoruz” dedi.

 

Kazı ekibine teşekkür

Başkan Hürriyet, Kazı Başkanlığını yapan Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Bilimsel Kazı Danışmanı Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk, Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Oruç ve ekibi ile Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat Eğitim Vakfı Kurucu Sekreteri Hakime Özgüven’e kazı çalışmalarında gösterdikleri işbirlikleri ve verdikleri desteklerden ötürü teşekkür etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat