adres fındık
Gölcük belediyesi

Çevre

CHP Kocaeli Kızderbentlilerin yanında

CHP Kocaeli, adli tatilin bitmesiyle yargı süreci başlayacak olan Kızderbent’te yapılması planlanan taş ocağına ilişkin projeye en başından beri itiraz eden bölge halkını ziyaret etti, seslerini duyurdu

13 Eylül 2021 Saat: 11:54
CHP Kocaeli Kızderbentlilerin yanında
CHP Kocaeli Kızderbentlilerin yanında

CHP Kocaeli Kızderbentlilerin yanında

CHP Kocaeli, adli tatilin bitmesiyle yargı süreci başlayacak olan Kızderbent’te yapılması planlanan taş ocağına ilişkin projeye en başından beri itiraz eden bölge halkını ziyaret etti, seslerini duyurdu

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Örgütü, Karamürsel Kızderbent’te halkın tüm itirazlarına rağmen Yalova’daki Kınalı ve Karadere barajlarına malzeme taşımak için yapılması planlanan taş ocağının kurulacağı bölgeye giderek incelemelerde bulundu. ÇED raporunun olumlu sonuçlanması sonrasında bölge halkının imza toplayarak itiraz ettiği ve yargıya taşıdığı süreci en başından beri takip eden CHP’liler, Kızderbentliler’den son yaşanan gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Sesimizi duyurun

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, il yönetim kurulu üyeleri, CHP Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü, ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, Kızderbent Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Enver Demirsoysal ve dernek yönetimi bölgede incelemelerde bulunduktan sonra Kızderbent halkının görüşlerini aldı. 5 kilometre ileride başka taş ocakları varken yeni bir çalışmanın yapılmasına karşı çıktıklarını dile getiren bölge halkı seslerinin duyurulmasını istedi.

Halkın tepkisine rağmen

İncelemelerin ardından CHP Kocaeli İl Başkanı yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Kocaeli sınırları içerisinde ranta peşkeş çekilmemiş, el değmemiş, bölge halkının tarım ve hayvancılıkla kendini idame ettirdiği Karamürsel Kızderbent’te birileri hala halkın tepkisine rağmen yanlış politikalar izlemek için direniyor. Karamürsel’in güzel mahallelerinden biri olan Kızderbent’te Yalova’daki Kınalı ve Karadere barajlarına malzeme temini için taş ocağı yapılmak isteniyor.

4 kilometre ötede zaten taş ocağı var

Bizler barajlara karşı değiliz. İçme suyu olarak kullanmak için de, tarımsal sulama için de barajlar gereklidir. Ancak henüz su tutmaya başlamamış olan, bulunduğumuz alandan 15 kilometre kadar aşağıda yapımı tamamlanan yine ilçemiz sınırları içerisindeki İhsaniye Barajı için gerekli taşlar, bulunduğumuz alanın 4 kilometre kadar yukarısında bulunan taş ocaklarından temin edildi. Bölge halkı diyor ki, Yalova’da yapılmak istenen barajlar için gerekli olan taşlar yine İhsaniye Barajı’na taş sağlanan ocaklardan temin edilsin.

Bir kişi bile istemedi

Henüz 1 ay önce Türkiye’nin dört bir yanında meydana gelen yangınlarda gördük ki, küresel iklim kriziyle birlikte doğal yaşamın korunması tüm canlılar için hayati önem taşıyor. Bugün Kızderbentliler de, alternatif bir taş ocağı varken burada bir doğa katliamının yapılmasını istemiyor. Bölge halkıyla birçok kez görüştük. Hatta Kızderbent halkının düzenlediği ve birçok siyasi parti temsilcisinin katıldığı köy meydanındaki toplantıya da katıldık. Bir kişi bile taş ocağı yapılsın demedi.

Yargı süreci başlıyor

Kızderbent halkı, doğal miraslarının kaybolmaması, yaşadıkları yerin rant talanına kurban gitmemesi için konuyu yargıya taşıdı. Adli tatil bitti. Yargı süreci başlıyor. Bugün de kıymetli Kızderbentli hemşehrilerimizin sesi olmak için buradayız.

Yıkımın değil halkın yanında olun

Alternatifi 4 kilometre yukarıda zaten varken, insanları ve doğal yaşamı tehdit eden, doğayı tehlikeye atan, tabii yaşamı bozan, tahribat yaratan bu projeyi halkın tepkisine rağmen hayata geçirmek Kızderbent ve çevresini ölüme terk etmektir. Tüm iktidar yetkililerine sesleniyorum, Kızderbent’teki yıkımın değil, halkın yanında durun.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat