adres fındık
Gölcük belediyesi

Turizm

Çanakkale'nin "Pembe Göl"ü ziyaretçilerini bekliyor

Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyü yakınında, deniz kıyısında yer alan ve su seviyesinin yükselip alçalmasına bağlı olarak zaman zaman kalp şeklini alan göl, pembe rengiyle dikkati çekiyor

13 Eylül 2019 Saat: 12:31
Çanakkalenin Pembe Gölü ziyaretçilerini bekliyor
Çanakkale'nin "Pembe Göl"ü ziyaretçilerini bekliyor

Çanakkale'nin "Pembe Göl"ü ziyaretçilerini bekliyor

Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyü yakınında, deniz kıyısında yer alan ve su seviyesinin yükselip alçalmasına bağlı olarak zaman zaman kalp şeklini alan göl, pembe rengiyle dikkati çekiyor.

Çanakkale'nin "Pembe Göl"ü ziyaretçilerini bekliyor

ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Anıl Odabaşı: - "Beta karoten üreten dunaliella salina adlı alg, tuzluluğun ve sıcaklığın arttığı mevsimlerde kırmızı renk üretir. Bu nedenle hücre sayısı bolluğuyla gölün rengi kırmızı veya pembe şeklinde kırılmaktadır, gözümüze o şekilde gelmektedir"

ÇANAKKALE (AA) - MURAT YÜKSEL - Çanakkale'nin Ezine ilçesinde bulunan ve adını yılın belli dönemlerinde oluşan renginden alan Pembe Göl, güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Sıcaklık ve tuzluluğun artmasından dolayı "dunaliella salina" adlı mikroskobik bitkisel canlının fazla üremesi nedeniyle ortaya çıkan pembe ve kırmızıya yakın tonlar, göle farklı bir görünüm kazandırıyor.

Özellikle eylül aylarında pembeye yakın tonlara bürünen gölde, kasım ve aralıkta bazı günlerde yaşanan ısı değişikliğiyle de aynı renk oluşuyor.

Yaz aylarında suyu azalan göl, dönemsel olarak kalp şeklini de andırıyor.

Bölgeye gelen fotoğraf tutkunları ise bu anı çektikleri fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştiriyor.

 "Tamamen doğal bir olay"

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi İç Sular Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Anıl Odabaşı, AA muhabirine, Dalyan köyü yakınındaki gölün renginin yaz aylarında artan sıcaklık ve tuzluluğun etkisiyle bu rengi aldığını söyledi.

Gölün bazı zamanlar kırmızıya yakın bir renge büründüğünü dile getiren Odabaşı, "Deniz kenarına oldukça yakın ve sığ olan gölün suyu tuzludur. Bundan dolayı da içinde bulunan bazı yeşil alglerden, kırmızı renge dönebilen ve beta karoten üreten özellikle dunaliella salina adlı alg, tuzluluğun ve sıcaklığın arttığı mevsimlerde kırmızı renk üretir. Bu nedenle hücre sayısı bolluğuyla gölün rengi kırmızı veya pembe şeklinde kırılmaktadır, gözümüze o şekilde gelmektedir." diye konuştu.

Odabaşı, yaşanan bu olayın çevresel bir sorun olmadığına dikkati çekti

Renk değişimini normal bir durum olarak nitelendiren Odabaşı, şunları kaydetti:

"Ülkemizin birçok yerinde tuzlu olan bölgelerde, sığ tuzu yüksek olan bölgelerde görülebilen, özellikle Tuz Gölü'nde de aynı canlının yine pembe renk göstermesi, bazı kıyılarda yine bu şekilde benzer bir olaydır. Tamamen doğal bir olaydır ve biyolojik bir döngüdür. Bunun üzerinden beslenen bazı zooplanktonlar yaşamaktadır. Bunların üzerinden de deniz kuşları beslenmektedir. Fotoğraf ve doğaseverlere oldukça güzel görüntüler veren temiz nadide ortamlardan biridir."

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat