adres fındık
Kurtlar Turizm
oya
koto
Haber reklam

Spor

Başkan Söğüt'ten Tüpraş Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınmasına tepki

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt,Tüpraş Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınması konusuna yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

7 Ağustos 2019 Saat: 16:38
Başkan Söğütten Tüpraş Genel Müdürlüğünün İstanbula taşınmasına tepki
Başkan Söğüt'ten Tüpraş Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınmasına tepki

Şener Söğüt'ten Tüpraş Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınmasına tepki

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt,Tüpraş Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınması konusuna yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

Şener Söğüt'ten Tüpraş Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınmasına tepki 

Başkan Şener Söğüt, açıklamasında, “Son günlerde gerek yazılı gerek görsel basında "Tüpraş Genel Müdürlüğü"nün İstanbul'a taşınacağı ile ilgili haber ve yorumların yer alması dolayısıyla; bundan doğrudan etkilenecek olan Körfez halkı adına açıklama yapma gereği doğmuştur. Bilindiği gibi 1961 yılında üretime başlayan İzmit (Yarımca) Rafinerisi;  Türkiye'nin açık ara en güçlü sanayi kuruluşu olan Tüpraş'ın,  11.3 milyon ton/yıl kapasiteyle çalışan en büyük rafinerisidir. 

“Tümüyle yok olacaktır”

Bu sanayi kuruluşunun ülkemize, ilimize ve ilçemize sağladığı yatırım, üretim, istihdam ve itibarın görmezden gelinmesi söz konusu olamaz. Ancak, Bu büyüklükteki bir sanayi kuruluşunun Genel Müdürlüğünün Körfez'de olması dolayısıyla; kentimizin  ve kentlimizin her türlü yaşamsal, kentsel ve  ekolojik soruna rağmen  şimdiye kadar sağlamış olduğu nisbi faydalar; Genel Müdürlüğün taşınması durumunda tümüyle yok olacaktır.                      

“Gözden geçirilmesi gerektiği kanısındayız”

Bugün Körfez ilçemizde yaşanan büyük nüfus hareketlerinden, kentleşme hızına, temel altyapı yatırım zorunluluğundan, ticaret, eğitim ve sağlık konularındaki taleplere kadar,  birbirinden farklı birçok konudaki gereksinimler;  Tüpraş'ın ilçemizde bulunuyor olmasının getirdiği umut ve şartlar nedeniyle ortaya çıkmıştır. Böylesi bir toplumsal olgunun görmezden gelinerek siyasi şartların getirdiği bir karar olarak yorumlanabilecek bu durumun gözden geçirilmesi gerektiği kanısındayız.

“Gözardı edilmesi kabul edilemez”

Devlet sistematiği içinde yerel idarelerle kurulan hukuki ve mali ilişkilerden, kentin ticari, sosyal ve kültürel hayatına; ulaşım ve lojistik hizmetlerinden, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ticarete katılmasına ve teknik insan gücü potansiyelinin yetiştirilmesine kadar birçok konuda görev ve sorumluluğu olan bu ölçekteki kurumların, karar alma süreçlerini; hayatını doğrudan etkiledikleri kesimleri gözardı ederek oluşturmaları kabul edilemez. 

“Tüpraş Kocaeli'yle özdeşleşmiş bir kenttir”

Körfez ilçesi Tüpraş ile özdeşleşmiş bir kenttir. Denizini, suyunu, toprağını, havasını ve kirazını bunun için feda etmiş bir kenttir. Emeğiyle üretime ortak olmuş, alın teri dökmüştür. Şimdi ise bu cefaya karşı vefa beklemektedir.Bu vesileyle, Tüpraş'ın Genel Müdürlüğü'nün Körfez'den taşınmaması gerektiğini düşünüyor,  böyle bir kararı kabul edilemez bulacağımızı ifade etmek istiyoruz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat