adres fındık
W Travel
Özcan pişmaniye
radyolar
Haber Reklam Net Medya
Bahri Soyyiğit
Bahri Soyyiğit

Dünyanın En Güzel Kenti

Yaşadığımız kent Kocaeli coğrafi konumu, harika doğası, tarihsel dokusu, sahip olduğu kültürel birikimi, ulaşım olanakları ve iklimi ile dünyanın en güzel şehirlerinden biridir.

7 Aralık 2016 Saat: 08:56

Bu günkü yapısıyla baktığımızda, tarihi dokusu, kültür varlıkları talan edilmiş, dünyanın akvaryumu olan denizi kirletilmiş, evsel ve kimyasal atık deposu haline getirilmiş, verimli toprakları betonlaştırılmış, doğası acımasızca katledilmiş, kültürel erozyon sonucu İzmitlilik adına elle tutulur hiçbir şeyi kalmamış, siyasetçinin elinde yaz-boz tahtasına çevrilen Kocaeli, tüm bu olumsuzluklara rağmen, çöpün içindeki altın gibi üzerindeki kirlilik ve pasağın altında değerini korumaktadır.

Yaşadığımız kente sahip çıkma adına Sivil toplum kuruluşları, siyasetçilerimiz, yerel yönetimlerimiz, kurumlarımız ve vatandaşlar olarak bizler üzerimize düşeni yapıp yapmadığımızı sorgulamamız gerekmektedir.

Daha yaşanabilir bir kent için çevre sorunlarına, kültürel ve tarihi mirasa sahip çıkarak, kentli duyarlılığı ve ortak ilişkilerinin hem birbirinden beslenen hem de birbirini destekleyen bir ilişki ağı haline getirilmek adına hangi ortak çalışmaları yaptığımızı kendimize sorma zamanı geldi. Yaşam kalitemizi yükseltmek ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir kent bırakmak için, kentin geleceğini ilgilendiren kararlar toplumsal bir mutabakatla, bilimin ışığında, estetik kaygılar göz önünde bulundurularak alınmalıdır.

Toplum temelli olmayan çalışmalar ve yatırımlar, kültürel çatışmalara neden olmakta, toplumun sahiplenme duygusunu yok etmektedir.

Kentimizi, güzellikleri, doğası, kültürü, tarihi, bu günkü durumu, kapasiteleri ve riskleri ile bir bütünsellik içinde ele alıp ortak bir akıl ışığında değerlendirmeliyiz.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği sürecinde Marmara bölgesinde en çok etkilenecek olan il, Kocaeli olacaktır.

Harika doğamızı korumak, bu süreçte yaşam kalitemizi, yaşamımızı ve yaşam alanlarımızı korumak anlamı taşıdığından, bireysel olarak alacağımız önlemler yanında toplumsal olarak çevre bilinci konusunda duyarlı olmak zorundayız.

1999 depreminin Kocaeli’ deki üzücü ve utanç verici sonuçlarından çıkardığımız dersler, ne gibi hazırlıklar yaptığımız, yaşamsal risklerin belirlenmesi, alınan önlemlerin ciddiyetle uygulanması konusunda ısrarcı ve yapıcı önerilerde bulunmak, kurumlarımızın daha verimli çalışmasını sağladığı gibi, yaşanabilir bir şehir ve kentli bilinci oluşmasına yardımcı olacaktır.

Kocaeli dünyanın en güzel kenti ve onu seviyoruz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Çöpler Ve Atıklar18 Kasım 2016 Saat: 10:48
Hafta sonu gezilerimde gözlemler yapmaktayım.
Bitkisel Tedavi26 Ekim 2016 Saat: 07:56
İnsanlık tarihi kadar eski olan bitkisel tedavi yöntemleri günümüzde hala kullanılmaktadır.
Toplu Taşıma10 Ekim 2016 Saat: 17:13
Modern kentlerde ilk çözülmesi gereken sorunların başında alt yapı vardır.
Yaşam Kalitesi26 Eylül 2016 Saat: 17:39
Yaşama hakkı ve yaşam kalitesi bir ülkenin çağdaşlığının ve gelişmişliğinin ölçütü olarak gösterilmektedir.
Boğulma Vakaları24 Ağustos 2016 Saat: 10:26
Yaşadığımız kent, Marmara denizi ve Karadeniz kıyılarında uzunca sahil şeridine sahip olmakla birlikte, birçok gölet ve dereye sahiptir.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat