adres fındık
W Travel
Özcan pişmaniye
radyolar
Haber Reklam Net Medya
Prof.Dr. Ali Akdemir
Prof.Dr. Ali Akdemir

Dağından yağ,ovasından bal akan şehir :Aydın

Mayıs ikinci yarısında, başlıkta niteliğiyle vurguladığımız ilimiz Aydın’daydım.

19 Haziran 2017 Saat: 17:11

Konu;”Teknoloji Üretimi ,Teknoloji İhracatı ve Aydın İlinin Potansiyeli” olarak belirlenmişti.

  Davet, Aydın İli Stratejik Planlama ve Yenilik Merkezinden gelmişti.Katılımcıların çoğunluğunu Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri oluşturuyordu.İlgiliydiler,sorularıyla dinamik bir konferans gerçekleştirdik.

   Merkez Müdürü meslektaşım Doç. Hüseyin Yılmaz ,Aydın’ın stratejik planlama ve yenilik ile ivme kazanacağını vurguladı.Biz de konferans başlığını bu çerçevede belirledik.

  Aydın’a 1990’lı yıllarda Prof.Kenan Mortan hocamızla gitmiştik.Vali rahmetli Recep Yazıcıoğlu idi.Staratejik planlamanın esamesi yokken valimizin isteğiyle Aydın İli Stratejik Planını hazırlamıştık…

  Şimdi de Stratejik Planlama ve Yenilik Merkezini davetlisi olarak Aydın’a gidip teknoloji ve yenilikler konusunda konferans vermek kısmet oldu.Bu vesile ,Prof.Dr.Kenan Mortan hocama sağlıklar diliyorum,rahmetli valimiz Recep Yazıcıoğlu’na rahmet diliyorum.İkisinden de kıymetli bilgiler aldık.

                               Türkiye Perspektifi

 Konferansta öncelikle genel olarak Türkiye perspektifine değindik.

  Türkiye son 15 yılda anlamlı düzeyde büyümektedir.Ancak nitelikli büyüdüğümüzden söz edemeyiz.GSYİH büyüklüğü bakımından en iyi 20 ülke arasındayız.Ancak Küresel Yenilik Endeksine  göre 42.,Küresel Rekabetçilik Endeksine göre 40.sıradayız.

   Bu sıralamayı haklı çıkartırcasına 2015 yılı sanayi ürünleri üretiminin sadece yüzde 3.2’si yüksek teknolojili ürünlerden oluşmaktadır.Üretimin yüzde 38.5’i düşük teknolojili ürünlerden oluşurken ,yüzde 33.5’i orta düşük teknolojili ürünlerden ,yüzde 24’ü ise orta yüksek teknolojili ürünlerden oluşmaktadır.

  Aynı durum ihracat için de geçerlidir.2016 yılında ihracatın sadece yüzde 3.5’i yüksek teknolojili ürünlerden oluşurken,ithalattaki oran yüzde 17’dir.2016 ihracatı 143 milyar dolar ,ithalat 199 milyar dolardır.

   Oranlamada ise,tablo daha kötüdür.Toplam ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 70’e yakınken,yüksek teknolojili ürün dış ticaretinde yüksek teknolojili ürün ihracatının ithalatı karşılama oranı yüzde 20’lerdedir.Üstelik 2016 yılında ithalat yüzde 4 oranında gerilerken,yüksek teknolojili ürün ithalatı yüzde 18 oranında artmıştır.Bu da yüksek teknolojili ürünlerde fiyat artışına karşın,talebin  düşmediğini göstermektedir.

     Bu tablo Türkiye’nin yeni üretim,yatırım ,ihracat ve eğitim hikayesine ve reformuna ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.

 Bu bağlamda yüksek teknolojili ürün grupları olan eczacılık ürünleri ve malzemeleri,bilgisayar üretimine,elektronik ve optik ürünlerin imalatına ,hava ve uzay araçları ile ilgili malzemelerin imalatına yönelmemiz gerekiyor.

  Kimyasalların,kimyasal ürünlerin imalatına ,otomobil üretimine,elektrikli makine-donanım imalatına yönelmemiz gerekiyor.Tıp ve diş hekimliği aletleri ve sarf malzemelerinde  ithalat yerine ihracata yönelmeliyiz.

                                      Aydın Hedef Büyütmeli

Aydın ilimiz coğrafyasıyla,iklim ve nüfusuyla,politikacılarıyla,Büyük Menderes’in can verdiği tarımsal arazisiyle,turizmiyle ,yaşam bulmuş uygarlıklarıyla,turizm değerleriyle müstesna konumda,potansiyeldedir.Nüfus 1 milyonu aşmış,üniversitede öğrenci sayısı 55 bini aşmıştır.Adnan Mendres Üniversitesinde hemen her fakülte ve MYO mevcut.Didim Ve Kuşadası müstesna turizm merkezleridir.Yapılaşma 2ilçemizin   gizemini bozmuş olsa da..

 Bu denli potansiyel zenginliğine karşın gerçekleşmeler paralel değildir.

   2015 yılında 636 milyon dolar olan ihracat 2016 yılında 620 milyon dolara gerilemiştir.ABD,Almanya ,Fransa , İspanya ve italya başlıca ihracat yapılan ülkelerdir.Toplamda 100 ülkeye ihracat yapılmaktadır.İhracat yapılan ürün grupları şöyledir:

    Başka yerde sınıflandırılmayan makine-teçhizat,taş ocakçılığı ve madencilik,gıda,giyim ürünleri,motorlu kara taşıtları,römorklar,tarım ve hayvancılık ,kuru meyva makinları ve aksamları.

 2017 yılının ilk 4 ayında Aydın ilimiz 164 milyon dolarlık ihracatla 81 vilayet arasında 28. sırada yer almaktadır.Türkiye’nin ihracattaki ilk 5’i şöyledir:

  İstanbul,Bursa,Kocaeli,İzmir ve Sakarya.

  Aydın ilimizin teknoloji yoğunluğuna göre ihracatının dağılımı şöyledir:

   İleri teknolojili ürün ihracatı yüzde 3.1,orta yüksek teknolojili ürün ihracatı yüzde 34,orta düşük teknolojili ürün ihracatı yüzde 30,düşük teknolojili ürün ihracatı yüzde 33…

       Aydın ‘ın ekonomik sektörler bağlamında nitelik değiştirip yüksek ve orta yüksek teknolojili ürün ihracatına yönelmesi için yapılması gerekenleri şöylece belirledik:

       Kümelenme

       Serbest Bölge

       Y Kuşağı Girişimciliği

       Nitelikli Girişimcilik

       AR-Ge’ye Teşvik

      Yükseköğretimde ve Ortaöğretimde Yenileşme

       Yüksek Teknolojili Ürün Üretimine Teşvik

  Önermesi bizden ; gerçekleştirmek için hazırlık yapmak ,mevzuata şekil vermek politikacılarda,yerel yönetimlerde ve nihayet girişimcilerdedir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Türk Dünyası Ortak Değerleri Aracılığıyla Uygar Bütünleşme Tesis Edilmelidir17 Nisan 2017 Saat: 15:43
Çin’in Ordos ve Kansu bölgelerinden Orta Asya’ya,Rusya’nın bulunduğu bölgeye-hinterlanda ,Ortadoğu’ya ,Anadolu’ya,Balkanlar’a,Avrupa’ya ,ABD’ye,Avusturalya’ya doğru göç eden Türk boyları ve kavimleri doğudan batıya doğru b
Anadolu Dünya Kültür Turizminin Merkezi Olmalıdır13 Şubat 2017 Saat: 11:09
Son yılların en gözde konularından bir tanesi şüphe yok ki markalaşma çabaları ve markalardır.
Güneydoğu’nun Yeniden Yükselen Yıldızı: Şanlıurfa7 Kasım 2016 Saat: 13:47
Ekim’de Harran Üniversitesi İş Yaşamında Kadın Kulübü’nün davetlisi olarak Şanlıurfa’ya gittim.Konferans verdim.Konu,”Y Kuşağı ve Girişimcilik” olarak belirlenmişti.
Aklınızı ve kalbinizi alan şehir:Şanlıurfa26 Ekim 2016 Saat: 15:49
Geçen hafta İş Yaşamında Kadın Topluluğu’nun organize ettiği “Y Kuşağı ve Girişimcilik” başlıklı konferansı vermek üzere Şanlıurfa’ya gittim
Piyasaların sakinleşmesi kalıcı değil3 Eylül 2015 Saat: 14:35
Siyasetin kasvetli havasıyla piyasalar önceki hafta olabildiğince heyecanlanmıştı.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat