adres fındık
W Travel
Özcan pişmaniye
radyolar
Haber Reklam Net Medya
Osman Boz
Osman Boz

Cumhurbaşkanı adayları yardımcılarını açıklamalıdırlar

Seçimler yaklaştı. Gerçekten ne kadar güçlü ve yetkilerle donatılmış Cumhurbaşkanı seçiyoruz farkında mıyız?

25 Mayıs 2018 Saat: 09:40

Her ne kadar sivil diktatörlük yetkilerine haiz bir tepe yöneticisi seçmek durumundaysak da, adına yalandan demokrasi dediğimiz bu büyük oyundaki başrol oyuncusunun iki dudağı arasına sıkışıp kalmak istemediğimiz aşikardır.

Tek bir kişiyi seçip, geri kalan tüm insiyatifleri en baştan ve incelenemez, denetlenemez ve hatta öngörülemez bir şekilde seçilene vermeyi reddediyorum. Geçtim demokratik kültür palavralarını, iradenin toptan tek bir akla teslimi ahlaka hakka ve hukuka  da aykırıdır.

Tombaladan oğul, yeğen, damat, eski okul arkadaşı  vb. itaatden başka meziyeti olmayanların çıkmayacağının garantisi mi var?

İşte tam da bu nedenle aday adaylarının yardımcılarını ve hatta hükümet edecekleri kadroları en baştan açıklamaları gerektiğini iddia ediyorum.

Türkiye çok büyük çok kültürlü farklı inanç gruplarını barındıran, tarihin en kötü coğrafyasıyla uzun sınırları paylaşan bir ülkedir. Böyle bir ülkeyi yönetebilmenin formülünü tek adamlıkda bulmak, Türk sağının sığlığıyla açıklanabilir ancak.

Eskilerin “meşveret”, sonrakilerin “danışma” dedikleri yönetsel süreçleri her zaman işletebiliriz de, karar alma tek adama kaldığı sürece bir anlamı olmayacaktır. Bugün de ülkeyi yönetenlerin bir sürü danışmanı var. Var da ne oluyor? Hepsi hükümet propagandası yapmaktan başka ne yapabiliyorlar ki?

Bizim bürokrasimizde bir kişinin danışma ya da teftiş kuruluna alınması, pasifize edilmesi demektir. Kimse takmaz onu.

Cumhurbaşkanı adaylarının, tek olmadıklarını arkalarında bu ülkeyi yönetme konusunda bilgileriyle, görgüleriyle, kariyerleriyle, onurlu duruşlarıyla,  topluma karşı sorumluluk hissiyle dolu bir ekibe sahip olduklarını gösterebilmelidirler.

Şahsen sonradan piyangodan çıkacak ve aslında onu oraya getirenden başka hiç kimseye sorumluluğu olmayan bilge birindense, baştan kimliğini ve cv sini  bildiğimiz, ekibinde olduğu Cumhurbaşkanı adayıyla birlikte değerlendirebileceğim birisini tercih ederim.

Dahası madem mevcut adaylar sanki bir demokrasiymişiz de, daha ileri düzeye taşıyacaklarını iddia ediyorlar, yani biz kral olmayacağız, tek seçen – en azından mevcut olan hariç-olmayacağız diyorlar, şunun şurasında 1 ay kalmış seçim öncesinde gerçekten kimlerle yola devam edeceklerini yardımcılarının kim olacağını söylemeliler.

Biz halk olarak fotoğraflara ve süslü cümlelere bakıp  tercih kağıdını sandığa atmaktan daha fazlasıyla karar vermek istiyoruz. Buna da hakkımız var. Ne malum Bakara makara dalgasını geçenlerin,  her türlü rüşvete bulaşmış ve yargılanmaktan kurtarılıp bir kenarda sinmiş, havayı koklayan birinin önümüze şu-bu bakanı olarak çıkmayacağı?

Siyaset bu kadar sürprizi kaldıramaz, kaldırmamalı.  Birileriyle yapılacak çirkin pazarlıklardansa halk önüne  en baştan konulan ve takdir edilecek kişilerle birlikte Cumhurbaşkanı adaylarını değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Yoksa hoşgeldin kral…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Çöp Fabrikası Sorular Söylenmeyenler2 Mayıs 2018 Saat: 07:00
Uzun süredir gündemimizi işgal eden, ancak erken yada baskın seçimin hay huyu içinde gündemden düşen KBB Kentsel Katı Atık Yakma Tesisi.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat