Özdilek

Siyaset

CHP'li Hacısalihoğlu: ihracat yok dolar 20'yi görebilir!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Enerji, turizm ve ihracat kayıplarının cari açığı 100 milyar dolara taşıyacağına dikkat çekerek:" Dolar 20 bandını görebilir."dedi.

22 Mart 2022 Saat: 16:44
CHPli Hacısalihoğlu: ihracat yok dolar 20yi görebilir!
CHP'li Hacısalihoğlu: ihracat yok dolar 20'yi görebilir!

CHP'li Hacısalihoğlu: ihracat yok dolar 20'yi görebilir!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Enerji, turizm ve ihracat kayıplarının cari açığı 100 milyar dolara taşıyacağına dikkat çekerek:" Dolar 20 bandını görebilir."dedi. "İktidar somut veriler ortaya koymuyor" İktidarın dengesiz politikasının Türkiye'yi çıkmaza sürüklediğini belirten Başkan Hacısalihoğlu;" Merkez Bankası rezervleri gün geçtikçe tükeniyor. Kasayı doldurmanın tek yolu ise ihracattan geçiyor. Fakat iktidarın ucube sistemi yüzünden ne ihracat yapabiliyoruz, ne kendi vatandaşımızın karnını doyurabiliyoruz, ne de rezervleri doldurabiliyoruz. Birçok etken var. Cari açıkta en büyük darbeyi enerji ürünlerine bağlı ithalattan alıyoruz. 2021 yılında Brent tipi petrol fiyatı 65-70 dolardayken bu kalemde verdiğimiz eksi tutarı 50 milyar dolar. Şimdi petrolün varili 110 dolar. Enerjiden kaynaklı açık ise en az 80 milyar dolar.Açığı kapatmak için turizme yönelince Rusya ve Ukrayna savaşı turizmde kayıplar doğuruyor. Rusya, vatandaşını göndermek istemiyor. Ayrıca bu ülkelere yapılan ihracat ve ilgili ülkeler içindeki Türk firmalarının faaliyetleri de azalacak.Türkiye'nin kayıt dışı ekonomisinde önemli kalemlerden biri olan Rusya ve Ukrayna ile yapılan bavul ticareti de kesildi. Bu kesinti bize 20 milyar dolar civarında zarara uğratacak.Ticaret Bakanlığı verilerine göre Ocak ve Şubat aylarındaki cari açık rakamı 18,3 milyar dolar oldu. Geçen yıl aynı aylarda açık, salgın nedeni ile duran üretim yani azalan ithalata bağlı olarak 6,4 milyar dolardı. Ancak ekonomide karantinanın bitmesi ve çarkların dönmesi ile ithalat patladı ve açık iyice belirginleşti. Kısacası üretemeyen sadece tüketen Türkiye dışa bağımlı olduğu için kaybetti. Bu kayıp ekonomiyi daha da sarsacak. İlerleyen günlerde uzmanların tahminiyle döviz kurları 20 bandını görecek. İktidar ise konuyla ilgili somut veriler ortaya koymuyor, alternatif yol çizmiyor. Gemiden son olarak ne kaçırırsam kâr diyerek iyice halktan çalmaya çalışıyor." şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat