adres fındık
Kurtlar Turizm
oya
koto
Bilal Dündar
Bilal Dündar

Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Bakü'de toplandı

Azerbaycan'da, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı yapıldı.

7 Şubat 2020 Saat: 13:57

Azerbaycan'da, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı yapıldı.

6 Şubat günü toplantıya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov, Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdi, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev katıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov, toplantının başında yaptığı konuşmada, Türk Konseyinin uluslararası kuruluşlarla iş birliğinin geliştirilmesi, Türk Akademisi ve Türk Konseyinin Budapeşte ofisinin faaliyetinin genişletilmesi konularını müzakere edeceklerini söyledi. Toplantı basına kapalı devam etti.

Ancak alınan bilgilere göre 2025 yılına kadar plan- proje üzerine çalışma kararı alınıp, sık sık toplantılar yapılması kararlaştırılmıştır.

 Çavuşoğlu'nun Bakü temasları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Aydarbekov ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Amreyev ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 

  Mevlüt Çavuşoğluna Bakü’de Nadalya Verildi

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kararnamesi ile 6 Şubat günü Dostluk Emri (madalya) aldı.

“Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bana Dostluk Düzeni (Orden)sunması sürpriz oldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı'na tekrar teşekkür ederim. ”

“Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bana iki ülke arasındaki ilişkilere katkılarımdan dolayı bu emri sundu. Her iki ülke de birbirlerine destek oluyor. Azerbaycan Türkiye'nin haklarını bizim olmadığımız yerde olduğu kadar savunuyor. Siyasi kariyerim boyunca tüm dünyada kardeş Azerbaycanlıların haklılığını savunmaya devam edeceğim ”dedi. Sayın Cumhurbaşkanına bu tercihinden dolayı teşekkür ettiğini vurguladı.

İlham Aliyev’den Avrupa Şurasına Ağır Eleştiri

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın Avrupa Şurasına üye olduğunu vurgulayarak Avrupa Şurası Türkiye’ye ve Azerbaycan’a karşı ön yargılı davranarak her konuda tenkit etmektedir. Avrupa Şurasının kararlarını demokratik ve hukuki bulmuyoruz. Şura çifte standart durumunda bulunmaktadır. İçinde bulunduğu ülkelerin noksanlıklarını ve yanlışlarını görmemektedir. Ama iş Azerbaycan ve Türkiye olduğu zaman her türlü yalana dolana başvurup çamur atmakta ve ön yargılı davranmaktadır. Gerek hukuki, gerek ekonomik, gerek kültürel ve demokrasi standartları yönünden olsun hep eleştiri konusu yapmaktadır. İslamafobi korkusu içinde olayları çarpıtmaktadır.

Açık ve net olarak buradan uyarıyoruz ki; artık gerçeklere dayalı, eşit bir şekilde ülkeler değerlendirilsin. Aksi takdirde burada yer almanın hiçbir anlamının olmadığını dile getirmiştir.

Cumhurbaşkanının bu konuşması Azerbaycan’da büyük bir memnuniyet yaratmıştır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Katil Ermeniler ve Hocalı Soykırımı24 Şubat 2020 Saat: 15:01
Geçmiş geleceğin aynasıdır diyorlar. Ermeni toplumunun geçmişine baktığımız zaman daima, her yerde hep büyük devletlerin piyonu olduklarını görmekteyiz.
İslam'a en uygun yaşayan ülkeler listesi15 Şubat 2020 Saat: 09:15
Amerika'da George Washington Üniversitesi'nden iki akademisyen 2010 yılında "İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?" başlıklı bir araştırma yayımladılar.
Azerbaycan’da katliam yapıldı18 Ocak 2020 Saat: 15:38
Nedir bu “20 Yanvar Faciası?”;
Azerbaycan'da milletvekili seçimleri yenileniyor11 Ocak 2020 Saat: 10:54
Kardeş Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in başlattığı reformlar aralıksız devam ediyor.
Hemreylik günü kutlu olsun30 Aralık 2019 Saat: 19:47
31 Aralık Dünya Azerbaycanlıların Hemreylik (Dayanışma) Günü, Azerbaycan Türklerinin sembolik olarak birlik, beraberlik duygu ve düşüncesi ile bayram olarak kutlanır.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat