radyolar
Cavit İnam
Cavit İnam

Ruşen Hakkı'ya vefa

Ruşen Hakkı'nın ölümünün 10. yıldönümü nedeniyle düzenlediği; "RUŞEN HAKKI ULUSLARARASI ŞİİR YARIŞMASI", vefa örneğinin taçlandırılmasıdır.

13 Ocak 2021 Saat: 20:22

  İzmit Belediyesi'nin, Aydili Sanat Derneği ile işbirliği içinde olarak; kentimizin sembol ismi şair, yazar, gazeteci Ruşen Hakkı'nın ölümünün 10. yıldönümü nedeniyle düzenlediği; "RUŞEN HAKKI ULUSLARARASI ŞİİR YARIŞMASI", vefa duygusu ve kadirşinaslık değerleri açısından gecikmeli bir girişim olmasına rağmen; kent kamuoyunda memnuniyet ve sevinçle karşılanmıştır.

   Bu bağlamda, adı geçen projenin gündeme getirilmesi ve kararlaştırılması aşamasındaki bir takım soruların cevaplanması; projenin sürdürülebilirliği ve başarısı açısından bir zorunluluk olarak ortaya çıkmıştır. Yerel yönetimlerin başarısının; katılımcı, çoğulcu ve kapsayıcı bir yaklaşımla ilintili olduğu genel kabul görmüştür. Bu ilkeler doğrultusunda olarak; edebiyat ve sanat çevrelerinde tanınan, eserleriyle saygın bir yer edinen, Ruşen Hakkı adına düzenlenen yarışma için, arka planda ne gibi altyapı çalışması yapılmıştır? Hangi kurumlardan bilgi alınmış, ilişki içerisine girilmiştir? Ulusal düzeydeki tüm ödüllerin organizasyonunda, ailelerin genel olarak başat rol üstlendiği ortadadır. Bu gerçeklik karşısında; Ruşen Hakkı'nın kültürel ve sanatsal birikimini temsil eden ailesi ile, hazırlık aşamasında nasıl bir işbirliği sağlanmıştır? Aileyi temsilen bir kişiye seçici kurulda neden yer verilmemiştir? Uluslararası şiir yarışması uygulamaları incelenmiş midir? Türkçe yazılma şartı koşullara uygun mudur?

 

Kentimizin gururu olan, kültürel ve toplumsal yaşamımızda büyük izler bırakan, hepimizin sevgi ve saygısını kazanan değerli büyüğümüz Ruşen Hakkı ağabeyimizi gelecek kuşaklara aktarmak için; iyi niyet duygusu içinde hazırlandığına yönelik bir şüphe olmayan, anma projesi ile ilgili akla takılan bu ve benzeri soruların yanıt bulmasının; bu doğrultuda varsa, eksiklerin biran önce giderilmesinin gerektiğine inanıyorum. Değerli şair, yazar Ruşen Hakkı'yı bu vesileyle bir kez daha rahmet, minnet, sevgi ve saygıyla anıyor, ışıklar içinde uyumasını diliyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Kocaeli ve Eskişehir1 Ekim 2020 Saat: 01:33
Yazarımız Cavit İnam’dan ders niteliğinde iki farklı kentin sosyo kültürel ve yönetimsel açısından analizini yapıyor.
İzmit Belediye Başkanı Sayın Fatma Hürriyet Kaplana Açık Mektubumdur.13 Mayıs 2019 Saat: 14:09
31 Mart yerel seçimlerinde, paydaşlarınız ile birlikte, büyük bir başarıya imza atarak, İzmit Belediye Başkanlığına seçilmenizden dolayı sizi kutluyorum.
Küreselleşmenin çöküşü, Dünyanın yeni düzen arayışı6 Ocak 2019 Saat: 13:57
Donald Trump'ın ABD Başkanlığı'na seçilmesinden sonraki ilk beyanatı küreselleşme karşıtı olmuştur.
Oyum neden HAYIR?4 Nisan 2017 Saat: 11:44
"16 Nisan"da yapılacak olan, referandum oylaması esnasında; "Neden Hayır" oyu vereceğimin gerekçesi
Ekonomik Sistemde Yaşanan Sorunlar...18 Aralık 2016 Saat: 20:28
Ülkemiz, iki yakıcı ve yıkıcı, "Güvenlik ve Ekonomi" sorunuyla karşı karşıya kalmış bulunmaktadır
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat