adres fındık
W Travel
oya
koto
Bilal Dündar
Bilal Dündar

Nesimi 650.yılında

İmameddin Nesimi Azerbaycan’ın Şamahı Şehrinde dünyaya gelmiştir. Nesimi güzel, önemli ve anlamlı şiirlerini Azerbaycan dilinde aynı zamanda Arapça ve Farsça olarak ta yazmıştır.

11 Kasım 2019 Saat: 21:26

Şairin gerçek adı Ali’dir. Babası Seyid Muhammed de tanınmış ziyalılardan birisidir.

            Küçük yaşta şiir yazmaya başlayan Nesimi Ortadoğu’da Mahmut Şebüsteri, Celaleddin Rumi, Hallaç Mansuri gibi önemli kişilerin etkisi ile olacak ki Hüseyin mahlası ile yazmıştır.

            Nesimi Halep’te fikirlerini yaymaya ve taraftar toplamaya başlayınca Halep dini liderleri tarafından dinsizlikle suçlanarak zindana atılmıştır. Ölümü hakkında çeşitli söylentiler ve rivayetler olan Nesimi bilge kişi olmasına rağmen dar görüşlü kişilerce idam edilmiştir.

            İnsanlık tarihinde ileri görüşlü ve düşünceli bu tip önemli kişiler ya hapse atılmış ya da idam edilmiştir.

            Günümüzün gelişmiş toplumları ve devletleri geçmişlerinde haksızlıklara uğramış değerli insanlarına sahip çıkıyor. Onu insanlarına tanıtıyor, doğum ve ölüm tarihlerinde anma toplantıları yapıyorlar. Yahut adları herhangi bir anıta, parka veya caddeye verilerek unutturulmuyor.

Nesimi önceden Bakü’de bir Reyon olarak bilinirdi. Bu güzel Nesimi Reyonu Belediyemiz ile İzmit Belediyemiz kardeş belediyelerdir. İzmit  Belediyemiz ile Federasyonumuz ve Haydar Aliyev Kültür Evimiz arasında bir protokol ile İzmit’in güzel bir yerinde 2015 yılında Hocalı Şehitler Anıtını ve Parkının açılışını yaptık. Artık Hocalı Soykırım anma toplantılarını bu ünlenen abidede yapıyoruz.

            Aynı gün çok güzel manzaralı yerde 200 dönümlük bir yere binlerce fidan dikilerek bu parka Cenap Prezident İlham Aliyev adını vermiş bulunuyoruz.

            İzmit Belediyesi bir tır dolusu parklara avadanlıkları Nesimi Valiliğine parasız hediye olarak gönderdi.

            2018 yılında Nesimi Valiliği Bakü’de çok güzel bir yere İZMİT PARKI adını vererek törenle açılışını yaptık.

            Nesimi adının çok önemli bir isimden kaynaklanarak bu reyona verildiğini de öğrenmiş bulunmaktayız.

                                        Kocaeli’nde nesimi programı

            İSBAM İçtimai, Siyasi Araştırmalar Merkezi Sedri Samir Adıgözelli ve ekibi ile Haydar Aliyev Kültür Evimiz ve Federasyonumuzun teşkilatçılığı ortaklaşa Sivil Toplum Merkezinde ve Kültür Evimizde iki defa Nesimi 650. Yılı nedeni ile konferans geçirdik. Basında ışıklandırıp, televizyonda yayınladık.

            2019 yılı sonuna kadar Nesimi adına doğum yeri olan Şamahı’da konferans geçirme düşüncesindeyiz.

                                            Teşekkürler mehriban hanım

            Azerbaycan’ımızın birinci hanımı, milletvekili ve Haydar Aliyev Fondunun Başkanı değerli Mehriban Aliyeva Azerbaycan’da önemli ve anlamlı işler yapmaktadır. Mehriban Hanım bir anne sevgisi ile düşkünlere yardım ediyor, çaresiz insanlara çare olmaya çalışıyor.

            Geçmişte unutulmuş, haksızlıklara uğramış Azerbaycan’ın değerlerini öne çıkartıyor ve unutturmuyor.

            Nesimi’nin 650. Yılı nedeni ile Azerbaycan’da 650 bin ağaç dikilmesine karar verildiğinin haberi ile sevindik. Her Salı akşamı Kocaeli Televizyonunda canlı yayın yaptığımız KARDEŞ SAATİ programımızda konu ile ilgili duyuru ve açıklamalarını yapacağız.

            Türkiye’den Sayın Mehriban Aliyeva hanımı tebrik ediyor, teşekkürlerimizi gönderiyoruz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Diş kaynaklı ihanet26 Haziran 2020 Saat: 16:48
Emperyalist düşünce içinde olanlar tarihin her döneminde ülkemizde ilerleme amaçlı yapılan her türlü projeleri ve çalışmaları ülke içinde kullandıkları kişilerce sabote etmişlerdir. Bunlardan biri de Vecihi Hürkuş olmuştur
Katil Ermeniler ve Hocalı Soykırımı24 Şubat 2020 Saat: 15:01
Geçmiş geleceğin aynasıdır diyorlar. Ermeni toplumunun geçmişine baktığımız zaman daima, her yerde hep büyük devletlerin piyonu olduklarını görmekteyiz.
İslam'a en uygun yaşayan ülkeler listesi15 Şubat 2020 Saat: 09:15
Amerika'da George Washington Üniversitesi'nden iki akademisyen 2010 yılında "İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?" başlıklı bir araştırma yayımladılar.
Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Bakü'de toplandı7 Şubat 2020 Saat: 13:57
Azerbaycan'da, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı yapıldı.
Azerbaycan’da katliam yapıldı18 Ocak 2020 Saat: 15:38
Nedir bu “20 Yanvar Faciası?”;
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat