adres fındık
Özcan pişmaniye
radyolar
Haber Reklam Net Medya
Necdet Güler
Necdet Güler

Karga Karga Gak Dedi !..

Çevremizde hep görüyoruz ama kargalar hakkında bilmediğiniz çok şey var.

20 Kasım 2020 Saat: 03:05

 

 Karga Karga Gak Dedi !..

Çevremizde hep görüyoruz ama kargalar hakkında bilmediğiniz çok şey var.

Karganın dünyanın her tarafında yaşayan 40’dan fazla türü var. Türkiye’de bunlardan yedi türü  bulunuyor..

Bakın ne tür özelliklere sahipler:

Kargalar kuşların en akıllısıdır. En büyük beyne sahip olan kuş onlardır. Öyle ki bu familyaya giren kuzgunların, kurtlarınkine eşit zekaya sahip olduğu ileri sürülmektedir. Bu yüzden kargaları kandırmak mümkün değildir.

Onlar o kadar zekidir ki bir bilim ekibi kargaların ağaçlardaki delik  ve çatlaklardan kurtçukları çıkarmak için gagalarıyla ufacık dal parçaları  kullandığını bile belirlemiştir. Ama işin ilginç tarafı, bulduklarını yerken bu basit aletlerini pençelerinin altında tutup kaybolmalarını  önlemeleridir. Bunları başka zaman da kullanabilmek için aynı delik ve çatlaklara  bıraktıkları da görülmüştür.

Kargaların yiyeceklerini saklama huyları vardır: Örneğin meşe palamutlarını ıssız yerlere taşıyıp, sonradan yemek üzere toprağa gömerler. Ama bunun için hep aynı yere gitmiş olacaklarından, oralarda meşe ağaçlıkları oluşur. Buna karga ekimi  denilir. Yanı sıra yiyebilmek için ağaçlardan aldıkları cevizi parçalanması için yukarıdan sert zemine bırakırlar. Bazen onları taşırken düşürürler ve  toprak uygunsa oralarda ceviz ağaçları gelişir.

Onlar ne yerler? Leş bile yediklerine göre gerisini düşünmeye gerek yok! Bir günde 300 gr kadar besin tüketirler. Ortalama ömürleri 13 yıldır.

Beslenmeleri de programlıdır: Güneşin doğuşundan yaklaşık bir saat önce başlar, kışın akşamın sekizine kadar devam eder. Sabahları, yerdeki yiyeceklere yönelik  “yüzey beslenme”, daha sonraki saatlerde yeri gagalayarak “yüzey altı beslenme” uygularlar.

Kargalar sosyal ve savunmacı kuşlardır; eşlerini, ailelerini, yavrularını ve bölgelerini korumak için ellerinden geleni yaparlar. Bu yapıları nedeniyle bazen geceyi ağaçlarda geçirmek için yoğun sürüler halinde toplanırlar. Yürüyüş Yolundaki ve Cumhuriyet Parkı alanında her akşam vakti toplanıp koro halinde boşuna mı bağırıyorlar! Hepsi bir program dahilinde! Sizler kargalardan başka bir kuş türünün yaralı veya uçamayan bir yavru için toplanıp adeta pike uçuşlar yaparak başka canlıların onlara erişmesini önlediğini gördünüz mü?

Kargalar kuştur ama “kuş beyinli” değildirler.

Kaynak

 

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

MOR24 Kasım 2020 Saat: 21:46
Mor ve kırmızı renkli meyve ve sebzeler son yıllarda "süper yiyecekler" olarak tanımlanmaya başlandı.
Ucube sistem12 Kasım 2020 Saat: 20:35
Bir ülke düşünün; yıllarca depremlerle sarsılan, bu yüzden on binlerce insanını enkaz altında kaybetmiş bir ülke.
Bu sedir ağacı neyin göstergesidir ?30 Ekim 2020 Saat: 13:50
Bazen kişi veya kurumların bir tek uygulaması bile çalışma yapısının ve bilgi düzeyinin göstergesi olabilmektedir.
Bitkilerin göçü21 Ekim 2020 Saat: 12:10
Tarih göçlerle doludur. İnsanlar asırlardır, harpler, kuraklığa bağlı yiyecek kıtlığı, doğal afetler yüzünden bulundukları yerlerden göç ettiler. Bu süreç hala sürüyor.
Ormanlara yeni darbe15 Ekim 2020 Saat: 11:35
Geçen Mart ayında bir yönetmelik yayımlandı: Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat