ekoyaşam
net haber ajansı
haberci tv
lüsev
Mert Eray Önen
Mert Eray Önen

Daha Sağlıklı Nesiller

Bireysel anlamda baktığımızda sportif başarıların temelinde yeteneklerin erken yaşta seçimi ve yine bireyin ilgi ve becerileri doğrultusunda bilimsel antrenman yöntemleri ışığında antrene edilmesi yatmaktadır.

21 Şubat 2014 Saat: 17:31

Makro açıdan değerlendirildiğinde ise amaç ister fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler yetiştirmek, isterse her branşta uluslararası başarılar olsun bu, ulusal spor politikaları olmadan gerçekleşemez.  Bu noktada her türlü spor disiplinin tanıtılması, özendirilmesi ve sevdirilmesi için başta basın yayın organları olmak üzere özel sektör ve devlet işbirliğinin muhakkak artırılması gerekir. Bu sayede spor tabana yayılabilir, daha sağlıklı bireyler yetiştirilebilir. Bu bireyler içerisinden de zaten uluslararası başarılara imza atacak sporcular da çıkacaktır. Spor ve egzersiz, vücut yağ oranının artışına bağlı oluşan hastalıklar açısından da çok önemli bir önleyici faktör olup devletimizin sağlığa ayırdığı bütçeden de tasarruf etmesini sağlayacaktır. Bu amaçla başarılı sporcuların desteklenmesi için burs ve eğitim imkânlarının arttırılması gençlerin ve velilerin de “spora ayırdığı zamandan dolayı ders çalışamıyo(rum), ya üniversite sınavını kazanamazsa(m)” kaygılarını da azaltacaktır.

 

     Multidisipliner ve interdisipliner bir bilim dalı olan spor bilimleri ile spor kültürünün gençlerimize aşılanması, daha müreffeh nesiller için kaçınılmaz bir amaç olmalıdır.

 

Dr. Mert Eray ÖNEN

merterayonen@gmail.com

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Metabolizma ve Kilo Kontrolü1 Mart 2014 Saat: 15:04
Bazı insanlar kilo almaya çok yatkınken bazılarımız ise çok zor kilo alırız.
Doping26 Şubat 2014 Saat: 22:01
Gün geçmiyor ki yeni bir doping skandalıyla karşılaşmayalım.
Tüm Yazıları