İzopoint
ekoyaşam
net haber ajansı
haberci tv
Osman Boz
Osman Boz

Çöp Fabrikası Sorular Söylenmeyenler

Uzun süredir gündemimizi işgal eden, ancak erken yada baskın seçimin hay huyu içinde gündemden düşen KBB Kentsel Katı Atık Yakma Tesisi.

2 Mayıs 2018 Saat: 07:00

halk arasındaki adıyla çöp fabrikası tüm dikkatli gözler gibi, 21 yıldır atık işiyle meşgul olan hemşeriniz olarak şahsımında ilgi alanında olmaya devam ediyor.

            Öncelikle içinde bulunduğum ve  elimden geldiğince katkıda bulunduğum Kocaeli Akademik Odalar Birliği toplantıları sonucunda ortaya konulan raporun tamamen arkasındayım.  Demokratik kültürü sahiplenmek adına 30.000 e yakın üyesi olan 19 Akademik odanın ortaya koyduğu raporu yok saymak görmezden gelmek, en hafifinden  nezaketsizlik olmalı. Bu ayıp konunun apoletlilerine yeter de artar bile.

Konu hakkında yazılan çizilen, ortaya konulan teknik detaylarla dolu bir yığın görüşü tekrar etmek niyetinde değilim.  Konunun demokrasiyle ilişkisini halkın bilgilendirilmesi adına olası söylenmeyenleri söylense de yeterince farkındalık yaratılmamış konulara değinmeyi önemsiyorum.  Türkiye’nin atık yönetimi konusunda bilgi üssü olması gereken Kocaeli’nde,  çöp yakma tesisi hakkındaki ÇED toplantısı tiyatrosunun hiç yaşanmamasını dilerdim. Konu hakkında en fazla sözü olanların şehrinde “bilgi, bilim ve yetkinlikler’’ konuşmalıydı ama izin verilmedi.

Uzatmayalım,  diyelim ki bu tesis her şeye rağmen bahsedilen ormanlık alana kuruldu, kurulacak. Soru ve öngörülerim var.

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa yakasına 3000 ton/gün kapasiteli bir tesis için bizimle aynı süreci yürütüyor. İstanbul’da toplamda  günlük 17500 ton çöp toplanıyor.  Yani sadece Avrupa yakasında toplanan çöpün (11.000 ton /gün) neredeyse 1/4ü kadarı için yakma tesisi kuruluyor. Ayrıca 3 adet depolama tesisleri var. Yani tüm yumurtaları aynı sepete koymuyorlar.  Bizim bulamadığımız kentsel araziyi İstanbul gibi bir şehirde nasıl da bulabiliyorlar hayret.

-Bizim halk tabiriyle  yeni çöp fabrikası planlanan  yere kurulduğunda bölgenin tarımsal ve kentsel rantı dibe vuracak ve mecburen çevresi de benzer sanayi tesisleri ile dolmayacak mıdır?

-Madem bu iş bu kadar karlı idi, zenginleşmek isteyen bir yandaş bulunamadı mı?

Yoksa tüm bu enerji kazanımları boş laflar mıdır?

            -İzmit, Gebze ve Körfez’de çöp fabrikasının yapımına engel olanlar kadar tavır gösteremeyeceklerin şehri midir? 

-İSU’nun  bir kısmı devrede bir kısmı inşa halindeki çamur yakma tesisleri ile, kentsel katı atık yakma tesisi bir entegrasyona gidemez miydi? Bu kadar ayrı ve bölük pörçük uygulama, ama aynı Büyükşehir Belediyesinin yönetiminde. Yok mu bu işte bir gariplik?

-Yine yakma teknolojisi itibariyle –yetkililer öyle demiyor ama- başka bilenler yakma için tüketilecek doğalgaz maliyetlerinin topluma mutlaka su faturalarıyla ya da başka şekilde  yansıtılacağını,  bu rakamların da eser miktarda olamayacağını (60-100 Euro/yıl) belirtiyorlar. Teknik bir zorunluluk olan bu uygulamanın seçim nedeniyle mi yoksa başka nedenlerle mi topluma söylenemediğinin açıklanması gerekmiyor mu? Yoksa birkaç oy eksik alırız da yukarıdan fırça yeriz korkusu mu bu elzem bilgiyi toplumdan gizletiyor sivil apoletlilere?

-Bu tesise kentsel katı atık yakma tesisi deniliyor. Peki sanayi kuruluşlarından hiç atık almayacak mı acaba? Söyleyeyim, bir kere sanayi kuruluşlarının kentsel katı atık kapsamında değerlendirilen çöp atıklarını zaten alacak. İZAYDAŞ’ta bu halen de böyledir. Sonra evsel çöpün yanması, daha doğrusu yeterli verimlilikte yanamaması nedeniyle ilave ve maliyet azaltıcı olması itibariyle kalori değeri yüksek tehlikesiz endüstriyel atıklar (naylon plastik strafor sunta ambalaj vb onlarca kalem atık) alınmak zorunda. Ve hatta, yanabilirliği daha yüksek olan tehlikeli atıkların burada asla ve kat’a yakılmayacağını bize kim taahhüt edebilir?  Burası Türkiye,  ne kadar yasa mevzuata dayandırırsa dayandırsın, “yok yasa, var yasa” taktiği ile her şey kitabına uydurulabilir.

Daha da ileri gideyim, İstanbul tehlikeli atık yakma tesisi yapmıyor, topladığı tehlikeli atıkları da İZAYDAŞ’a yolluyor.  Yetkili ağızlardan bu tesis kurulduktan birkaç yıl sonra Gebze’ye ikincisini yapmayı planlandığı sözlerini duyduğumuza göre, oluşturulacak bu abartılı kapasite ile  Kocaeli’yi Türkiye’nin endüstriyel ve hatta tehlikeli atık yakma merkezi haline getirmeyeceğimizden emin miyiz?

-Belediyenin siyaseten  şişirilmiş kadro ve harcamalarıyla artacak tesis işletim maliyetini su faturası abonelerine yüklenmesi - TRT elektrik payı gibi- riskinin olmadığını söyleyebilir miyiz? Sektörde faaliyet gösteren onlarca özel sektör firmasının uğrayacağı haksız rekabet konusunu ise saymıyorum bile…

 

Şimdilik bu kadar,

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Cumhurbaşkanı adayları yardımcılarını açıklamalıdırlar25 Mayıs 2018 Saat: 09:40
Seçimler yaklaştı. Gerçekten ne kadar güçlü ve yetkilerle donatılmış Cumhurbaşkanı seçiyoruz farkında mıyız?
Tüm Yazıları