radyolar
Bilal Dündar
Bilal Dündar

31 Aralık Dünya Azerbaycanlıları Hemreylik Günü

31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik (Dayanışma) Günü, Azerbaycan Türklerinin sembolik olarak birlik ve beraberlik günüdür.

30 Aralık 2021 Saat: 15:46

Bugün geleneksel olarak bayram havası içinde kutlanmaktadır.

Azerbaycan Türkleri binlerce yıl Azerbaycan'da yaşayarak Dünya kültürüne büyük katkı sağlamıştır. Savaşlar, inkılaplar, dış baskılar dünyada yaşanan ayrı ayrı sosyal ve siyasal prosesler sonucunda, 18.Asrın sonu, 19.Asrın başlarında İran ve Rusya arasında Azerbaycan toprakları uğrunda savaşlar olur.

Savaş sonucunda Rusya ile İran arasında 1828 de Türkmençay anlaşması ile Azerbaycan kuzey ve güney Azerbaycan olarak ikiye ayrılır.

Güney Azerbaycan İran işgali, Kuzey Azerbaycan Rusya'nın işgali altına girer.

Azerbaycan Türklerinin bir kısmı yurtlarından kovulmuş, sürgün edilmiş ve birbirinden ayrı kalmışlar.

Bu nedenle Azerbaycanlılar kendi topraklarından bütün dünyaya yayılmışlardır.

Azerbaycan halkını birbirinden ayıran sınırlar Aras Nehri'dir. Nehrin her iki tarafı dikenli tellerle çevrilmiştir. Azerbaycan Türklerini birbirinden ayrı tutmak ve gelecek nesillere kardeşliklerini unutturmak için İran'da Azerbaycan Türklerine Azerbaycan Türkü demek yasaklanmış, Türk denmesine izin verilmiştir.

Azerbaycan'da ise Türk kelimesi yasaklanmış Azerbaycanlı denmiştir Rusya Türk kelimesini söyleyenleri Panturancı olarak niteleyerek kurşuna dizerek öldürmüşlerdir.

Azerbaycan halkından özgürlük mücadelesi verenler evlerde gizli gizli toplantılar yapıyor sonrada piyanolarının başlarına geçerek Laçin şarkısını çalıp söylüyorlar.

Çünkü oradaki sözler "Aras'ı ayırdılar kum ile doldurdular, men senden ayrılmazdım zor ile ayırdılar, ay Laçin,  men sana gurban Laçin."

Bu sözler bir milletin parçalanma faciasını anlatmaktadır.

Her karanlık bir gecenin bir sabahı var sözü hakikat olduğu kadar anlamlı ve önemlidir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Emperyalistlerin pis oyunu!24 Mayıs 2021 Saat: 23:17
Özbekistan/Taşkent'te birçok kere yaşanmış ve yaşatılmış acılarla dolu katliamlar yapılmıştır. Bu acılardan sadece bir unutulmaz örneğini İbrahim Hakimzade beyin ağzından nakledelim.
Azerbaycan'dan Kocaeli'ye teşekkür için geliyorlar28 Mart 2021 Saat: 08:46
Değerli okurlarımız kardeş Azerbaycan'dan Kocaeli'mize bir heyet teşekkür ziyareti için geliyorlar.
Diş kaynaklı ihanet26 Haziran 2020 Saat: 16:48
Emperyalist düşünce içinde olanlar tarihin her döneminde ülkemizde ilerleme amaçlı yapılan her türlü projeleri ve çalışmaları ülke içinde kullandıkları kişilerce sabote etmişlerdir. Bunlardan biri de Vecihi Hürkuş olmuştur
Katil Ermeniler ve Hocalı Soykırımı24 Şubat 2020 Saat: 15:01
Geçmiş geleceğin aynasıdır diyorlar. Ermeni toplumunun geçmişine baktığımız zaman daima, her yerde hep büyük devletlerin piyonu olduklarını görmekteyiz.
İslam'a en uygun yaşayan ülkeler listesi15 Şubat 2020 Saat: 09:15
Amerika'da George Washington Üniversitesi'nden iki akademisyen 2010 yılında "İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?" başlıklı bir araştırma yayımladılar.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat