adres fındık
Kurtlar Turizm
koto

Güncel

Nihat Değer’den Tıp Bayramı mesajı

14 Mart tıp bayramı dolayısıyla CHP Derince ilçe başkanı Nihat Değer bir mesaj yayınladı.

14 Mart 2019 Saat: 14:04
Nihat Değer’den Tıp Bayramı mesajı
Nihat Değer’den Tıp Bayramı mesajı

Nihat Değer’den Tıp Bayramı mesajı

14 Mart tıp bayramı dolayısıyla CHP Derince ilçe başkanı Nihat Değer bir mesaj yayınladı.

 14 Mart’ta sağlık emekçilerinin 4 Talebi var.

     1-Haksız ve Hukuksuz ihraç edilen hekimlerin işlerine iadesini,

     2- Hastaya yeterli süre ayrılmasına yönelik çalışma koşullarının,

    3- Çalışırken ve emeklilikte insanca ücreti,

    4- Sağlıkta şiddetin sona ermesini talep ediyorlar.

 

     Emeğin, demokrasinin, hukukun, toplumsal barışın ve iyi hekimlik değerlerinin savunucusu olan hekimlerin, hastalarına ve öğrencilerine bir an önce kavuşabilmeleri, 14 Mart’ta öncelikli talepleridir.

 

    Yıllardır sürdürülen Sağlıkta Dönüşüm Programı ve onun ana unsurları arasında yer alan performansa dayalı ödeme sistemiyle, hasta bakımında niteliğin değil niceliğin öne çıktığı; hekimlerin kısa sürelerde çok sayıda hastaya bakmaya zorlandıkları; nitelikli sağlık hizmeti sunabilmenin koşullarının yok edildiği bir sağlık ortamı yaratıldı. Yine bu dönemde, poliklinik sayılarından acil başvurularına, ameliyatlardan BT, MR çekimlerine kadar her parametrede Sağlık Bakanlığının istatistiklerine de yansıyan rekor artışlar gerçekleşti. Ancak, tüm bu artışlar yanında, yıllarca hiç artmayan, aksine giderek azalan bir parametrenin olduğunu görüyoruz: Hastaya ayrılan süre biliyoruz ki, bir hekimin hastasına yeterli süre ayırmadan ve ayrıntılı bir anomnezi almadan doğru tanı koyması ve doğru tedavi uygulaması mümkün değildir.

 

      Nitelikli bir sağlık hizmeti üretmenin en temel bileşenlerinden birini çalışma koşulları oluşturur. İnsanca çalışma koşulları ve emeğin karşılığı olan ücret, birbirinden ayrı düşünülemez. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi için; mesleki bağımsızlık, iş yükünün insancıl düzenlenmesi, mesleki sağlık ve güvenliğin sağlanması, fırsat eşitliği, örgütlenme özgürlüğü, çalışma ortamının demokratikleştirilmesi, emekliliğe yansıyan güvenceli ücret ve mesleki gelişim hakkı, uluslararası normlara uygun olarak çalışma sürelerinin düzenlemesini talep ediyorlar. Bu taleplerinin karşılanması, iyi hekimlik yapmalarının ve nitelikli sağlık hizmeti sunmalarının ve toplumumuzun daha iyi bir sağlık sistemine ulaşmasının yollarını açacaktır.

      Nitelikli sağlık hizmet sunumu, ancak, hastaya yeterli süre ayırmakla, şiddetin olmadığı, güvenli ve olumlu çalışma koşullarıyla mümkün olacaktır. 14 Mart Tıp Bayramında, her şeye rağmen, “Hekim-Emekli Hekim Ücretleri” ile ilgili önerilerini de içeren çalışma koşullarının iyileştirilmesi, “Fiili Hizmet Zammı Yasa Tasarısı” ve sağlıkta şiddetle ilgili Türk Ceza Kanunu’na bir madde eklenmesi taleplerini yükseltiyorlar.

    14 Mart’ın, tüm kötülüklere ve haksızlıklara karşın, iyilik, dostluk ve dayanışmanın, gelecek güzel günler ve barış içinde bir yaşam için yeni bir başlangıcın ilk adımı olmasını diliyoruz.

 

                                                                                                                   NİHAT  DEĞER

 

                                                                                                CHP DERİNCE İLÇE BAŞKANI

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat