İzopoint
ekoyaşam
net haber ajansı
haberci tv
lüsev
idris
Fahri Örengül
Fahri Örengül

Muhalefet İl Başkanları Her Ay Toplanmalı

Kocaelide ilk defa iktidar partisi il başkanın daveti üzerine tüm siyasi parti il başkanlarının “İL BAŞKANLARI MASASI” adıyla ayda bir toplandığını gördüm.

16 Nisan 2018 Saat: 15:40

Bu toplantının yemek yenmesi dışında bir tek faydasını görmedim.Eşkiye dizisindeki masa senaryo gereği de olsa daha fazla işe yarıyor bence……

 

AKP il başkanını tebrik etmek lazım.Muhalefet ancak böyle susturulur,ye iç,biraz da sohbet et ,gerisi boş.Kimse sanki kendisine bir şey sormuyor,basına birkaç fotoğraf veriliyor ve bitiyor.Sanki memleketne hiç sorun yok,sanki AKP her şeyi iyi yapıyor.Sanki durumdan kimse şikayetçi değil.Hemen aklıma takılan birkaç soruyu burada sıralayayım.Bunlar AKP il başkanına sorulsa masayı belki AKP il başkanı terkedecek.

Mesela;

ü  Yahya kaptanda bulunan Tovers 262 kaç paraya satıldı,neden satıldı,bu para nereye gitti.Bu para ile kent konut A Ş mi kurtarıldı.? ( Benim bilgilerime göre 45 trilyon gibi)

 

ü  Kent konut A Ş -Antikkapı A Ş-Belde A Ş-İzaydaş A Ş –Ulaşım A Ş gibi belediyenin 7 tane şirketinin mali bilançoları nedir, kar mı,zarar mı ediyorlar ? Bu şirketler üzerinden ne kadar kredi alınıp borçlanılıyor ? Bu şirketlerin yönetim ve denetim kurullarında kimler var.,ne kadar maaş alırlar,ne iş yaparlar ?Bilen var mı ?

 

ü  Kent konutta syışxtay raphoru ile sabitlenen  25 TRİLYONLUK kamu zararı tahsil edildi mi ?.Bu konuda kamu davası açıldı mı ? Sorumlular cezalandırıldı mı ? Yargı bu konuda harekete geçirildi mi ?Bunu CHP li  yada Saadetli belediye yapsa başkanın suyunu çıkartırlar.Öyle değil mi ?

 

ü  N CİTY kiralaması ile ilgili trilyorlarca zarar olduğu sayıştay raporlarında sabit.Bu konuda ne yapıldı,hala komik Kira mı alınıyor ?N city yi kiralayanlar kimler ,neden kiraları artrırılmıyor ?

 

ü  İzgaz 559 milyon dolara satıldı,bu para şirketlere aktarıldı heba edildi.Bu para ne oldu,nereye harcandı,bu para ile kalıcı bir şey yapıldı mı ?

 

ü  Ulaşım A Ş nin tramvay ihalesinde hatalarla ilgili sayıştay raporu var,sorumlulara ulaşıldı mı,durum düzeltildi mi ,bu işin gerçek müteahhidi  kim ,neler oluyor ? Taşıt kiralamasındaki sayıştay raphoruna rağmen neden hala yasal işlem yapılmıyor ?

 

ü  MİA ile ilgili  durum nedir,halka neden açıklayıcı bilgi verilmez,,Halka rağmen ypılmaya çalışılan yeni katı atık tesisi ne oluyor,bunun parası kimden çıkıyor,ÇED ne oluyor buna halka rağmen neden ısrar ediliyor ?

 

Hemen ilk aklıma gelenleri sıraladım.Muhalefet il başkanlarında daha derin bilgiler olmalı .Basın huzurunda bu ve benzeri soruların sorulması ile bu masa hemen devrilir aslında.Aylarca devrilmedriğine göre herkes haylatından memnun.AKP il başkanının hayatından memnun olmasını anlarım da ya muhalefet il başkanları ….? Halk muhalefetten sorgulama,hesap sormkayı bekliyor.muhalefeten asli görevci de budur .

 

İl başkanları toplantıları yapılabilir,ama böyle ciddi sorular sorularak ,sorulara adam gibi cevaplar alınarak yapılabilir.Bunun dışındaki toplantılar yemek içmek, sohbet etmek şeklinde olur ki ,bu tam bir muhalefeti susturma hareketidir bence .

 

Bu nedenle AKP-MHP ittifakının karşısında oluşacağı anlaşılan ilkeli ittifakın ,yani muhalefetin Kocaelide hızla  organize edilerek her ay toplanması gerekir.Özellikle büyükşehir meclisinde  üyesi bulunan ana muhalefet partisinin verileri diğer muhalefet partileri ile  paylaşması,her ay bir ciddi konunun işlenmesi ve kentteki suskunluğa son verilmesi gerekir.Bu konuda İyi parti il başkanının teklifi var,bu teklife sıcak bakılması gerekir.Aslında iyi partiden önce CHP.nin bu oluşuma öncülük etmesi gerekir.Yoksa atı alan üsküdarı geçiyor.benden söylemesi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
Bahri odabaş 29.04.2018 21:46
çok önemli bir tespit ve teklif,bence buna sivil toplum da ilave edilmeli,iktidar da davet edilerek,sivil toplum-siyast bulyşması sağlanaral,Kentin ve ülkenin en önemli gündemleri ele alınmalı. Aslında Kocaeli küçük millet meclisi bu organizeyi her ay yapıyor fakat iktidarın kaçmasına muhalefet de destek verinceiktidarın ömrü uzatılıyor.
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Bahçecik ve çevre üzerine öneriler8 Ocak 2019 Saat: 12:55
Biliyorsunuz; son zamanların en ilgi duyulan yerleşim alanlarından birisi Bahçecik, yani Başiskele ilçesi. Siyasi partilerin etkili simaları bile artık orada oturuyor.
Bu tekzip değil, ipe un sermekten ibarettir18 Aralık 2018 Saat: 05:05
Biliyorsunuz, Sayıştay belediyeleri de denetliyor ve raporlarını kamuoyuna açıklıyor.
Cumhuriyet'in birinci Başbakan'ından sonuncu Başbakan'ına31 Ekim 2018 Saat: 07:55
Dün, Cumhuriyet Bayramımızın 95’inci yıldönümüydü. Cumhuriyet kurulduğunda Gazi Mustafa Kemal tüm yetkileri tek elde toplayarak, ülkeyi demir yumrukla tek başına yönetebilirdi.
Sen nelere kadirsin be Cumhuriyet14 Mayıs 2018 Saat: 15:35
Kurtuluş savaşını veren subaylar ,fakir fukara çocuklarıydı.
İkinci İzaydaş için İzmit belediyesine açık mektup9 Nisan 2018 Saat: 20:05
Bu kent sanayiinin merkezi,üreten,ihracat yapan,en çok vergi veren ama kanser oranının en yüksek olduğu bir kent…..Neden …?
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat