ekoyaşam
net haber ajansı
haberci tv
lüsev

Güncel

Köylülerden eylem

Kandıra’ya bağlı Karaağaç Köyü sakinleri, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen 2B arazilerindeki yüksek fiyatlara isyan etti. Seçimlerde oy kullanmama kararı alan köylüler, sabah saatlerinde de araçlarla şehre inerek yürüyüş yapt

10 Aralık 2013 Saat: 14:16
Köylülerden eylem
Köylülerden eylem

Kandıra ilçesine bağlı olan Karaağaç Köyünün sakinleri, 2B statüsüne giren arazilerini üzerlerine almak amacıyla Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen fiyatlarda adaletsizlik yapıldığını, civar köylerde ve sınır oldukları Sakarya ilinin köylerinde fiyatların dönüm başına 500 ile 4 bin lira arasında değişirken, kendi köylerinde 8 bin ile 15 bin arasında değiştiğini belirtti.

 

Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen köylüler, durum düzeltilmez ve mağduriyetleri giderilmezse yaklaşan yerel seçimlerde oy kullanmayacaklarını vurguladı. Sabah saatlerinde otobüs ve hususi araçları ile İzmit merkezine gelen köylüler,  belirlenen fiyatlara tepki gösterirken, bir yandan da Mal Müdürlüğü’nden, Vali Ercan Topaca ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan kendilerine yardımcı olunması için yardım istedi.

 

Sabah saat 10.30 sıralarında Perşembe Pazarı alanında toplanan köylüleri emniyet güçleri karşıladı.  Köyün eski muhtarı Hacı Ali Başkurt köylülere seslenerek, “Biz buraya ortalığı karıştırmaya değil fiyatlara olan tepkimizi göstermeye ve bu konuda yardım istemeye geldik. Mısırımız, buğdayımız, fındığımız para etmiyor. Hayvancılık çöktü. Neyle ödeyeceğiz bu 2B’leri. Biz sayın başbakanımızdan fiyatların indirilmesini talep ediyoruz. Bu bir başkaldırı değildir. Geçtiğimiz seçimlerde yüzde 80 AK Parti’ye oy verdik” dedi.

 

Eski muhtarın konuşması sonrasında yaklaşık 250 kişi Perşembe Pazarı alanından Sabri Yalım Parkı’na yürüdü. Yolda, “ Yaşasın Karaağaç Köyünün 2B Mücadelesi”, “Başbakanımız Lütfen Bize Yardım Et” gibi sloganlar atıldı. Parkta tekrar konuşma yapan Hacı Ali Başkurt, “Sıkıntıdayız. Lütfen devlet büyüklerimiz, sayın başbakanımız bize kulak versin. Mahsulümüz para etmiyor. Bir tarlayı ekip biçmenin maliyeti var. Herkesin traktörü yok. Biz bu paraları ödeyemiyoruz. Muhtar arkadaşım ve bazı arkadaşlar Ankara’ya gittiler. Ancak sayın vekillerimiz ve başbakanımız bizi kabul etmedi” şeklinde konuştu.

 

Köy Muhtarı olan Mehmet Elmacı ise “Sayın vekillerimiz bizimle görüştü. Ancak bize olumlu cevap vermedi. Biz belirlenen fiyatların çok yüksek olduğunu ifade ederek komşu köylerdeki fiyatların, hatta sınır olduğumuz Sakarya’da ki fiyatların uygulanmasını istedik.  Bugün bize biçilen fiyatları 8 ile 15 bin lira arasında. Bu fiyat Kandıra’yı bırakın Kocaeli genelindeki fiyatların üzerindedir. Milli Emlak Müdürlüğünü bu konuda kınıyoruz. Kendisine sorduk siz köye geldiniz mi, gelmediniz.

 

Peki, fiyatı nerden belirlediniz dediğimizde ‘birkaç emlakçı’dan fiyat aldım ona göre belirledim’ diyor. Bizim köyümüz çok gelişmiş ve çok güzelmiş. Ben orman köyüyüm. Denize 10 km uzaklıktayım. Deniz kenarındaki köylerin fiyatları bizden düşük. Bu konu ile ilgili sayın valimizden 2 defa randevu istedim ama vermedi. Sayın valim sen oraya okuyarak geldin. Ben milletin oyu ile geldim. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Şimdi 5 kişi gidip yine görüşeceğiz. Sonucu da gelip burada bildireceğiz” dedi.

 

Yapılan konuşmalar sonrası 5 kişilik bir heyet valiliğe gitti. Vali Ercan Topaca’nın özel kalemi, heyeti Vali Yardımcısı Şükrü Çakır’a yönlendirdi. Yaklaşık 1 saat süren görüşme sonrasında Muhtar Elmacı tekrar megafonu eline alarak “Sayın valimiz ile görüştük. Durumu anlattık. Kendileri bize bölgede bir daha inceleme yaptıracaklarını ve sonucu bize bildireceklerini söyledi. Şimdi olaysız bir şekilde elimizdeki pankartları indirerek geldiğimiz araçlara binip dağılıyoruz. Bir sonuç çıkmaz ise 10 gün sonra tekrar bir araya geleceğiz” dedi. Köylüler sonuç çıkmaz ise bu defa Ankara’ya meclis önüne gideceklerini ifade etti.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız