adres fındık
Kurtlar Turizm
Oya Perde
koto
Fikret Gökmen
Fikret Gökmen

İnternet ortamında verilen reklam hizmetlerinde vergi kesintisi

Günümüzde teknolojinin gelişimine paralel olarak internet ortamında reklam oldukça yaygın hale geldi. Ayrıca internet gazeteciliği de buna paralel olarak yaygınlaştı.

11 Şubat 2019 Saat: 12:52

Yazılı basınında internet üzerinden aldığı reklamların oranı oldukça yükseldi.

 

            Yayınlanan 476 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile internet ortamından verilen reklam hizmetlerine ilişkin olarak, bu hizmeti verenlere veya aracılık edenlere yapılacak ödemeler üzerinden stopaj yapılması (vergi kesintisi) kararlaştırılmıştır.

 

            Buna göre;

 

-          İnternet ortamından verilen reklam hizmetlerini yapanlar ile reklam hizmetlerine aracılık edenlere yapılan ödemeler üzerinden %15 stopaj kesintisi yapılacaktır.

 

            Ancak bu stopajın bir istisnası vardır. Bu istisnada reklam hizmeti alıp, vergi kesintisi yapmakla sorumlu olanlar; (Kurumlar Vergisi Kanunu 15.1’de sayılmıştır notta belirtilen)

 

            Tam mükellef bir kurum tarafından (A.Ş. veya Ltd. Şti. gibi) kendisine internet ortamında verilen reklam hizmeti karşılığında bu kuruma yapacakları ödemeler nedeniyle yapılacak stopaj oranı %(0)’dır.

 

            Ancak kurumlar vergisi kanunun 15.1 maddesinde belirtilenler dışında kalanlar ise tam mükellef bir kurumdan aldığı internet ortamında reklam hizmeti karşılığında stopaj yapma yükümlülüğü yoktur.

 

            Örnek vermek gerekirse, bugünlerde seçimler dolayısıyla aday olanların internet ortamında verdiği reklamlar nedeniyle yaptığı ödemeler kurumsal firmalara (A.Ş. veya Ltd. Şti. gibi) ise stopaj yoktur. Ancak internet üzerinden verilen reklam hizmeti şahıslara ilişkin ise ödenen bedelin %15’ini stopaj olarak kesmeleri gerekmektedir.

 

            Bu durum sadece siyasiler için değil reklam veren tüm kişi ve kurumlar için gereklidir.

 

Not: Kurumlar Vergisi Kanunun 15.1’de sayılanlar şunlardır; Kamu İdare ve Kuruluşları, Ticaret Şirketleri, Dernekler ve Vakıfların İktisadi İşletmeleri, Kooperatifler, Gelir Beyanında Bulunan Ticaret ve Serbest Meslek Erbabı.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Şirket dönüşümlerinde idare görüş değiştirdi22 Nisan 2019 Saat: 12:47
Şirket dönüşümlerini aslında iki türlü ele almak gerekmektedir.
KDV’de önemli değişiklikler1 Nisan 2019 Saat: 12:16
Katma Değer Vergisi Kanunu ile ilgili olarak yapılan yeni düzenlemeler 23.03.2019 tarihinde yayınlandı. Yeni düzenlemelerde önemli bazı değişiklikleri sizlerle paylaşalım istedik.
2. el binek otomobillerle ilgili son düzenleme ne yenilik getirdi25 Mart 2019 Saat: 12:15
Özellikle otomobil ticareti ile uğraşanların (oto galeriler, sürücü kursları, rent a car vs.) KDV ile ilgili önemli sorunları vardı. Bu sorunun düzeltmesi bu işle uğraşanlar açısından önemli bir konuydu.
Uyumlu mükelleflere vergi indirimi konusu18 Mart 2019 Saat: 12:30
Vergi idaresi uyumlu mükellef ve uyumsuz mükellef diye mükellefleri ayırmaya başladı.
Kira gelirleri nasıl beyan edilecek?11 Mart 2019 Saat: 10:48
Mart ayı geldi. Kimlerine göre dert ayı. Çünkü vergiler ödenecek. Bir bedel ödersiniz karşılığında bir mal veya hizmet alırsınız.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat