adres fındık
Kurtlar Turizm
Oya Perde
koto

Teknoloji

GTÜ Teknopark Kuruluyor!

Akademik bilgi birikiminin sanayiye aktarılacağı önemli bir merkez Kocaeli’ye kazandırıldı. Bakanlar Kurulu kararı ile GTÜ bünyesine Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulması kararı alındı.

23 Mart 2018 Saat: 15:04
GTÜ Teknopark Kuruluyor!
GTÜ Teknopark Kuruluyor!

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) önemli bir aşama daha kat ederek Türkiye’nin bilimsel ve teknolojik geleceği için önemli adımların atılacağı Teknoloji Geliştirme Bölgesi “Teknopark” alanına kavuştu. Kocaeli’de üniversite kampüsü içerisinde yer alan tek teknopark olacak olan GTÜ Teknoparkın üniversite alt yapısının kullanılması ile bölgede büyük bir ekosistem ortaya çıkarması hedefleniyor. Araştırma Üniversitesi statüsünde olan GTÜ, kurulduğu günden bu yana güçlü alt yapısı ile birçok milli projenin gelişimine katkı sağlıyor. Teknopark ile GTÜ Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği sarmalı daha verimli ve yüksek katma değerli çalışmalara ev sahipliği yapacak.

GTÜ ailesi için büyük anlam taşıyor

GTÜ' nün Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon ekosistemine yaptığı önemli katkıların katlanarak devam edeceği teknoloji geliştirme bölgesinin GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün'ün önem verdiği hedefler arasında yer aldığı biliniyor. Haluk Görgün kararın yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada "Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 6/2/2018 tarihli ve 584 sayılı yazısı üzerine, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun 4 üncü maddesine göre “Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” Bakanlar Kurulu’nca 19/2/2018 tarihinde kararlaştırılarak kurulmuştur. Üniversitemizin son 4 yıldır kararlı bir şekilde sürdürdüğü bilgi üretimi, teknoloji gelişimi ve inovasyon yönetimi yolculuğunda çok önemli bir adım daha atılmış bulunmaktadır. Bu yolculuğu çok önemli bir kümelenme projesi olarak görmekteyiz. Bu kümelenme örneği sadece bilimsel değil, aynı zamanda ortak irade, hedeflenme, planlama, kararlılık, çaba, çalışma, gönül ve duygu kümelenmesi olarak GTÜ ailesi için büyük bir anlam taşımaktadır." ifadelerini kullandı.

Teknoloji Geliştirme Bölgesi kararının açıklanması ile GTÜ, Yüksek, ileri teknoloji kullanan, yeni teknolojilere yönelik firmaların,  üniversitenin enstitü olanaklarından yararlanarak teknoloji veya yazılım ürettikleri,  geliştirdikleri, teknolojik bir buluşu ticari bir ürün, yöntem veya hizmet haline dönüştürmek için faaliyet gösterdikleri ve bu yolla bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacakları akademik, ekonomik ve sosyal yapının bütünleştiği bir teknoparkın adımını attı.

Etiketler: Haluk Görgün,

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat