ekoyaşam
net haber ajansı
haberci tv
Pınar Pınarlı
Pınar Pınarlı

Evde spor yapılır mı?

Evet yapılır. Dışarı çıkmaya vakit yoksa, yoğun bir iş temposundan sonra ancak geç vakitte evde olabiliyorsak evde spor yapmak iyi bir tercih olabilir.

23 Mart 2018 Saat: 07:50

Doğru bir egzersiz, beslenme, dinlenme programı uygulandığında, spor   salonlarından yaklaşık  bir sene içerisinde alınacak  sonuçları belki  de daha  kısa sürede elde etmek  bile mümkündür...

Kuşkusuz, spor salonları, kişiyi  motivasyon konusunda spora daha fazla teşvik ediyor . Sıkıcı da olmuyor yorulmak…Müzik, değişken spor aletleri spor ve zevki bir arada sunuyor adeta…Ama işin içine azim ve karalılık  girdiyse, bir de spor salonuna  ayıracak zaman yok ise en iyi çözüm evde spor yapmak olabilir.

Sosyal hayat içerisinde pek çok kişinin yapmak isteyip de yapamadığı şeydir spor. Faydaları saymak ile bitmeyen spor, günlük hayatın yoğunluğu ve yorgunluk gibi problemler ile ister istemez aksatılır.Fazla kilolar, sağlık problemleri, yağlanma ve vücutta baş gösteren pek çok sorun ... Hepsinin başlıca sebebi: "vakitsizlikten dolayı  yapılamayan spor...Evde spor yapılır mı? Nasıl yapılır?"

Yarın spora başlıyorum"sözüyle başlayan pek çok fiziksel aktivite planını lafta kalıyor elbette. Bir spor salonuna üye olmak , devamlılık sağlayabilmek, gidilecek saatleri ayarlamak şu yoğun hayat koşullarında  büyük  problem.  Peki tüm bu aksaklıklarla nasıl başa çıkarabiliriz? Evvela şunu hatırlayalım; sağlıklı yaşamak, fit bir vücuda sahip olmak  için illa ki bir spor salonu üyeliğine gerek yok… Bu işi pek tabi ki evde de yapabilirsiniz. 

Spor yapmak için, tüm vücudunuzu çalıştırmak için, rahat hareket edebildiğiniz,  yeterli genişlikteki bir   alan  yeterlidir. Sürekli koşular yapmaya,   ya da barlar, dumbellar kullanmaya da ihtiyaç yoktur .Vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlere ilave olarak;   toplar,bantlar ya da direnç lastikleri( thera band)  kullanabilir. Bu ekipmanlar egzersizi daha etkin bir hale getirmek için yeterli olacaktır. Hatta kimi zaman hareketli bir müzikle dans etmek bile etkili olacaktır.

Ufak bir ipucu(Her ne kadar kişiye göre değişse de! ): Belli prensip ve spor kuralları ile; günlük  yapılacak egzersiz süresi; ısınma, soğuma, ağırlık çalışmaları, kardiyo çalışmaları, soğuma ve gerdirme toplam olarak 60-90 dakika arasında ve  haftada ortalama  3-4 gün olmalıdır. Bu süre normal şartlarda yağ yakımı, gelişim ve buna benzer tüm ihtiyaçlarımızı karşılamaya yeterli olacak bir süredir. Bundan daha kısa süreli antrenman da yapılabilir elbette. Bu durumda haftalık antrenman sayısını arttırmamız daha doğru olacaktır.Unutmayalım:  Hedefimiz tüm kas gruplarımızı belirli bir düzen içerisinde çalıştırmak olmalıdır.

Ancak  tüm bu düzenlemeler için bir uzmandan program istemek en doğrusu olacaktır… Her işin uzmanı vardır, bir spor eğitmeni, antrenör yardımına mutlaka ihtiyaç var. Mutlaka onlardan yardım ve destek almak gerekir.Sporu, egzersizi,  ister evde, ister spor salonunda  yapalım, işin uzmanı ile çalışmak zorundayız. Aksi taktirde boş yere yorulan  ve üzülen , vücuduna  kötü davranan  bireyler  oluruz, üstelik o değerli  vaktimizi de boşa harcamış oluruz, oluşabilecek kalıcı sakatlıkları söylemiyorum bile...

 “Sevgi ve Sporla Kalın”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberci Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

“Spor yapmak pek çok ruhsal bozukluğa da iyi gelir…25 Mayıs 2018 Saat: 00:19
Dedikoduya, düşmanlığa, kötülüğe, ayak kaydırmaya vakti kalmaz insanın…”
Kazanmak için her yolu deneyenlere, adaleti ve dürüstlüğü engel olarak görüp yok sayanlara…10 Mayıs 2018 Saat: 21:56
Hayatı da tıpkı bir spor, bir müsabaka gibi görüp, kurallarıyla oynamak gerekir.
Spor ve Kadın16 Şubat 2018 Saat: 22:04
Kadın-erkek eşitsizliği, hayatın pek çok alanı gibi, spor sektörü ve medyasında da kendini gösteriyor. Bu eşitsizliğin kökeninde kuşkusuz, alışılmış toplumsal cinsiyet rollerinin etkisi büyük.
Spor salonları, sosyal alanlardır, uyulması gereken kuralları vardır…1 Şubat 2018 Saat: 22:27
Bu hafta sizlerle fitness salonunu ikinci evi gibi benimsemiş bir arkadaşımın tavsiyesiyle, spor salonlarında yapılması/yapılmaması gereken davranışları bir hatırlayalım dedim…
İLETİŞİM-LE-ŞE-Mİ-YO-RUZ…18 Ocak 2018 Saat: 23:08
Son zamanlarda uzmanların da her fırsatta hatırlattığı; teknolojiyle sohbet, daha doğrusu sosyalleşmeyi medya araçları üstünden yapmak sıkıntısı, kişiler arası iletişimi fazlaca sekteye uğrattı.
Tüm Yazıları